| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre steagul unguresc fluturând deasupra primăriilor din România?

Răspuns Câştigător
| Staind a răspuns:

Consider ca molotoave si bombe cu cuie.
Nu sunt radicalist.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e steagul unguresc, e steagul secuiesc ca e o mare diferenta... dar nici asa nu am o parere buna

| UzOm a răspuns (pentru suntserios):

"Primar UDMR amendat pentru că a refuzat să dea jos steagul Ungariei de pe primărie"

| Drimmero a răspuns:

''Nu va dam o palma de pamant'', sa mearga cu pasi rapizi inapoi in tinutul lor!

| CuriousStuff a răspuns:

Daca sunt toate steagurile nu ma deranjeaza.
In unele localitati din Romania oricum exista o majoritate maghiara care incet, incet o sa asimileze tot ardealul, pentru ca sunt pusi pe treaba si romanii tac si autoritatile nu fac nimic. Cu fiecare protest pe care il fac mai primesc cate un mic drept si noi nu zicem nimic. Deja sunt localitati in care nu vezi urma de roman, si chestia asta merge doar in mai rau. Asa ca steagul de deasupra primariei e ultimul lucru pentru care ar trebui sa fim frustrati. Nu le mai dati drepturi, sa faca cate proteste vor, dar nu le mai dati nimic. Eu stau in Targu Mures si stiu despre ce e vorba. De exemplu la Facultatea de Medicina ei au sectii separate, la specializarile mai mici au cate jumate din locuri doar pentru ei, si locuri bugetare cate avem si noi (cica sunt minoritari). Problema e ca la locurile lor bugetare se intra cu mediile pe care le au ultimii romani de la taxa. Ca daca am fi amestecati nu ar prinde ungur loc la buget. Si cat de prost sa fii, ca stat, sa le dai buget in limba lor in loc sa incerci sa-i inveti romana? Alea o sa fie viitoarele asistente care stau prin spitale si nu iti vorbesc in romana pana nu le bagi bani in buzunar, sau mai bine ar fi daca ar pleca in Ungaria, dar nu pleaca. Statul plateste instruirea unor oameni care nu pot sa lucreze intr-un spital cu romani, pentru ca nu stiu romana. Si ei tot fac proteste si vor mai mult. Si obtin mai mult pe zi ce trece.
O sa va manance de vii. laughing Pentru ca eu nu o sa stau aici, din partea mea sa ia tot.

| Mussette a răspuns:

Groaznic, caci atata timp cat primaria e in Romania, sa fluture steagul romanesc.

| MistretulPufos a răspuns:

Le confund mereu steagul cu cel italian deci nu prea ma intereseaza