| Joker3134 a întrebat:

Ce parere aveti, copiii erau mai fericiti in anii 70, 80?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ete erau mai fericiti cand aveau mult mai putin ca acum! Invatau, faceau teme multe, se duceau la scoala si sambata, iar in timpul liber bateau maidanele si santierele ca nu aveau altceva, jucau fotbal, asta activitati dese, ca asa se mai duceau la un film dar nu mereu.

Eu am inceput scoala in 1984, imi dadea aia la teme de ma zapacea, tata ma f la cap sa invat ca uite, daca nu invat ajung ca santieristul din fata blocului (se construia un bloc peste drum), ma teroriza si el cu teme si acasa si date de el pe langa alea de la scoala, culmea, ca era inginer si se pricepea, in rest ma mai duceam afara sa bat santierele cu un vecin, trageau cu cornete unu in altul de unii isi scoteau ochii.

Asa ca ce fericire, iti zic eu care am trait atunci, pe vecinu de sub mine de seama mea il batea ma-sa tot asa ca nu invata destul adica ca de fapt isi facuse si el timp liber putin mai mult, si deci nu era cazu`, si tot asa, multi asa, majoritatea colegilor mei de clasa asa erau.
Venise odata in curtea scolii o mama a unei colege, eram clasa 3-a, vorbea cu invatatoarea, zice:

"Nu au altceva de facut, sa invete, sa invete, sa se duca la baie, se spala pe ochi si sa invete".

Asa ca..nu regret nici o secunda copilaria, mereu voiam sa ajung mare cand omu facea ce vroia, avea un job, stia ce face acolo, nu invata acasa si teme.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

De aia romanii trag ca disperatii sambetele la munca prin diaspora pentru ca s-au obisnuit in trecut cu epoca comunista, din contra refuz munca in weekend imi bag pul in ea stau acasa mai bine

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Corect.

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cand nu stii anumite lucruri, esti fericit cu ce ai, pentru ca nu cunosti o alternativa, nu cunosti stilul de viata al altor persoane si nu stii cum este sau nu mai bine.
Inainte cum posibilitatea la informare era foarte redusa... probabil ca erau mai "fericiti" cu ce aveau.

Acum ca lumea vede mai mult, vad ce fac altii si cum o duc, probabil o mare parte din populatie vrea mai mult si... asta duce la nefericire.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da si nu. Fericiti ca nu sedeau cu nasul in calculator sau telefon, socializau, se jucau jocuri sportive. Intre tineri era iubire neconditionata de restrictii. Erau tabere, excursii cu elevii. Se desfasurau intreceri.
Nefericiti ca nu puteau avea nici macar o ciocolata de calitate sau o jucarie mai de doamne ajuta. Tin minte ca am stat cu mama la o coada de cel putin 100-150 de persoane pentru a cumpara ciocolata adusa din Ungaria. Mi-a spus mama ca sedeam si eu, deoarece se dadeau doar cate 5 ciocolate de persoana si eram si eu persoana. Din aceasta primeam cate o bucata (un patratel) odata.
Asta se intampla, dupa cum mi-au spus parintii doar dupa anii 1983-85, dupa cum imi povestesc parintii, intre anii 1970 si 80 era cam tot ce-ti doreai de productie autohtona, dar de foarte buna calitate. Rau a fost dupa ce si-a bagat dracu' si femeia coada: Elena Ceausescu. Ca vorba populara: Femeia te ridica, femeia te coboara, Femeia iti da viata, tot ea te omoara.

| Yuoia a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Copii erau mai liberi, se adunau in gasti, parintii nu erau atat de stricti.
Si lumea virtuala a contribuit la faptul ca tineretul e mai incuiat dar nu atat cat normele sociale vestice. Copii trebuie sa fie dezlantuiti, sa invete din propriile greseli, sa se indragosteasca sa se desparta cat sunt mici nu dupa ce devin adulti.
Asa apare depresia daca ai trait doua decenii sincuiat nu te mai poti adapta la fel de usor,+probabil ai format idei eronate despre lumea sociala.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Normal ca erau mai stricti parintii! Unii profi mai te si bateau, era.o "fericire" pe vremea aia, te mai luau si parintii la bataie acasa daca profu le zicea ca nu ai invatat cum trebuie, sau ca n-ai fost cuminte.

Acuma parintii sunt mai maleabili si mai libertini pentru ca deja tindeau copiii de atunci sa fie mai libertini adica generatia mea sa zic.
Atunci...luai si bataie la palma de la invatator sau profesor daca nu ii convenea ceva, ce dracu ma, pe ce lume traiesc unii.

Nu mai zic ca dadeai examen in clasa 10-a dupa ce dadeai si la sfarsitul clasei a 8-a, dar asta am mai zis, se numea treapta doua, da pe google sa afli, nu ca dupa 90 cand nu mai dadeai examen pana la sfarsitul clasei a 12-a, deci stres si iar stres.

Iar ca sa nu mai zic ca daca vremurile ramaneau ca alea, te lua in armata obligatoriu, nu se scotea cum s-a scos in 2007, te lua si stateai 1 an si 4 luni, cel mai probabil 1 an si 6 luni, nici macar 1 an cum era dupa 90 nu era.
Stateai intr-o bataie de joc si altele, gasesti si despre asta pe google cum povestesc oamenii.

https://www.vice.com/ro/article/kb8n3a/armata-in-comunism

Ca sa nu mai zic ca dupa 1980 nu se gasea mai nimic in magazine, se oprea curentul, gazele, caldura des, alta "fericire".

Stii cine zice ca era mai bine atunci? Cine acum are viata mai rea ca atunci, dar asta este altceva, si e normal ca regreta ceva ce era mai bun.

"Nu ma mai bucur de chestii ca atunci", pai ii pune cineva sa nu se bucure si acum!? "Vaaai ce veseli eram" si acum de ce n-ar fi?! Deci au probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, erau... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii sunt mereu fericiți.