| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca fiecare vizita a Papei in strainatate este privita ca fiind una istorica pentru locul respectiv (SUA, Cuba, Romania, etc)? Ieri de exemplu, in timp ce vorbea in fata Congresului american, presedintele Camerei Reprezentantilor, abia isi stapanea lacrimile... Credeti ca va face vreodata si un Patriarh ortodox o vizita "istorica"?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Patriarhii ortodocsi nici nu se pot compara cu prestigiul unui papa de la Vatican. Papa e liderul neoficial al lumii crestine. Asta desi rolul lui a ajuns sa fie unul aproape simbolic in zilele noastre. Biserica catolica nu mai are puterea si influenta pe care le-a avut candva, iar asta cred ca e spre binele lumii. Va veni si vremea cand nu vom mai avea niciun papa. E normal, lumea progreseaza, iar biserica e o institutie cu origini in Antichitate. Nu e de mirare ca in prezent nu mai are nimic original de spus. Ea mai exista doar datorita faptului ca in lume sunt foarte multi oameni indoctrinati sau fara prea multa pregatire. Evolutia societatii umane arata ca acolo unde educatia a fost mai de calitate, numarul religiosilor a scazut, iar influenta bisericii a scazut si ea odata cu acestia. Asta e destinul bisericii si in viitor. Ea se hraneste doar cu ignoranta. In momentul in care elimini ignoranta, elimini si biserica.