| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre ceea ce a spus Selly în legătură cu sistemul de învățământ din România în cele două clipuri ale sale de pe Youtube? În ce măsură sunteți de acord? Ce ați mai adăuga?

Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

As adauga sa nu fie majoritatea pustanilor dusi de nas ca scoala e brusc degeaba si ca ne trebuie vreo academie de business & vlogging ca sa reusesti in viata. Adica scoala sa fie privita ca un business, nu ca o maniera de a primi educatie.
In rest, are multe puncte valide expuse intr-o maniera decenta spre deosebire de replicile isterice ale ministrilor acestui sistem defunct si corupt (ceva ce cam ii da de gol).

Uite, a facut si Dan Cadar de la Zona IT un video cuprinzator pe aceasta tema: https://www.youtube.com/watch?v=Fa4TsUEO6F0

10 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Are dreptate in unele privinte, chit ca nu imi place sa recunosc rolling on the floor
Nu imi place de Selly, de la asa zisa "muzica" a lui pana la vlogurile sale, nici faptul ca e rarait, dar are dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu nimic,
Sistemul de invatamant este bun cum e acum, nu trebuie nimic schimbat la el.

Am vazut doar un videoclip de al lui, cred cã face Asta nu neapãrat pentru ca poate face o schimbare ci pentru ca da bine la audienta.
Copii nu isi descopera pasiunile la varste atât de fragede, iar in legatura cu educatia financiarã. Cine vrea o invata cu sau farã scoala.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sistemul de invatamant nu e bun! Profii nu prea isi dau interesu, de ce nu stiu, ca acum au salarii bunicele, disciplina nu e, se invata materii inutile total, se schimba manualele aiurea des de parca matematica, fizica nu e tot aceiasi de 50 ani.
Se drogheaza in unele scoli si liceee, profii stiu dar nu iau masuri nici sa anunte parintii, unii elevi mai iau la bataie profii ca na, aia e. Nu am zis ca peste tot e asa nasol, dar in general nu e chiar bine.

| Greeneyes2222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu ai prefera sa inveti despre componentele calculatorului (ed tehnologica), care cel mai probabil nu te vor ajuta cu nimic, in loc sa inveti sa iti manageriezi banii, lucru util in viata de zi cu zi?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Sistemul de invatamant romanesc e de tot... si de toata prastia.
Pasiunile ti le poti descoperi de mic.Nu trebuie sa ajungi la 18 ani sau 25 ca sa realizezi "Vai, asta e pasiunea mea."
Sistemul nostru de invatamant te invata sa taci, sa asculti, sa nu te plangi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Past, fetita, vezi ca febletea ta o arde lingau sinistru cu alta:
https://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Michaeel a răspuns:

Se crede el mare filozov când de fapt are doar fițe. Avand în vedere ca el face muzica despre bani și haine originale nu ar trebui el sa se simta în stare sa vorbească despre învățământ. Sa rămână el pe gagici în dm și John Cena. Nu sunt de acord, dacă alții considera ca are dreptate e treaba lor dar din punctul meu de vedere dacă el este de părere ca acum e pregătit pentru anii 90, bravo lui.

| Michaeel a răspuns (pentru Michaeel):

Audienta lui nu cred ca este mai mare de 14 ani, dai dreptate raspunsurilor anterioare mie, învățământul este bun asa cum este acum, au învățat asa mii de elevi și niciunul nu s-a plâns pana la Șeii asta. Dacă el nu este mulțumit poate fain frumos sa meargă în străinătate, poate și acolo se trezește sa comenteze.

| Greeneyes2222 a răspuns:

Ce as vrea ca astia care comenteaza negativ la adresa lui Selly in legatura cu situatia scolii romanesti, ma refer strict la cei care au terminat de mult scoala, sa se mai întorca vreo 4 ani si sa studieze tot felul de tampenii... Nu zic, unele sunt bune, dar nu e cazul sa ni le bage pe gat tuturor, macar sa le faca optionale.
Ex latina, credeti ca astia care au studiat-o acum 30 de ani mai au ceva in cap? Va zic eu, dacă nu au lucrat in domeniu, nu.
In fine, mi-ar placea sa se faca ore de inot, dansuri, ore in aer liber si folosind telefoanele. Ganditi-va doar ca pentru cei de gimnaziu s-au scos manuale noi, care se folosesc cu ajutorul telefoanelor ( pentru videoclipuri si inregistrari), iar in unele scoli sunt interzise... Sa nu mai spun că unele materii sunt doar de umplutura: in patru ani de gimnaziu daca am scris un caiet de al mic la istorie (de fapt, l-am folosit doar intr-a 5 a), dar am avut mereu media 10 si in teze la fel. Nu spun ca as fi fost foarte entuziasmata de materie, dar oricum profesorul trebuia sa isi predea macar materia pe scurt... Asa de idee generala, dar el statea pe telefon.
Si nu ma refer strict la istorie. Acum am de recuperat materia de pe cel putin 2 ani ( ca sa nu imi fie foarte greu la liceu) la urmatoarele:istorie, chimie, biologie, franceza, geografie.
Nu mai spun că nici nu am manuale, si trebuie sa caut materia pe internet... Si n-o gasesc.
Deci ai dreptate, Clint, scoala din Romania nu are nici o problema si nu scoate deloc oameni frustrati ca mine, absolut de loc...

| Greeneyes2222 a răspuns (pentru Greeneyes2222):

Si nu sunt fan Selly, chiar nu-mi place deloc, dar tot respectul pentru că încearcă sa repare niste erori ale situatiei de invatamant. Chiar daca nu e neaparat pe domeniul lui, ce conteaza? Viorica Dancila e prim ministru, despre ce vorbim... rolling on the floor)))