| shadovv a întrebat:

Ce parere aveti despre Martin Heidegger?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Chiar l-ai studiat sau testezi audienta?

| shadovv explică (pentru mira):

Doar am citit Introducere în metafizică si m am uitat la cateva videouri informative pe youtube. Nu am reusit sa mi formez o idee prea conturata despre sistemul lui. Ma gandeam ca poate voi fi inspirat de pareri ale altor persoane...

| harciog a răspuns:

Poimiine se poate? Daca e doar o simpla parere; excelenta cu toate ca nu-l pot aproba intru totul dar trebuie timp si, din pacate, nu prea-l am.

| unknownn a răspuns:

Un fleac, l-am ciuruit!

| doctorandus a răspuns:

Un filosof cu stil obscurantist, care are niste idei interesante. In ce priveste filosofia continentala, e cel mai mare filosof din secolul al XX-lea, dovada cati filosofi de marca s-au inspirat din opera lui (in special cei postmoderni).

A fost membru NSDAP dar filosofia lui n-are de-a face cu nazismul. In ce-a scris (filosofie) n-a fost nici macar rasist. Devenise suspect pentru nazisti pentru ca respingea interpretarea oficiala a lui Nietzsche.

A avut-o pe Hannah Arendt drept amanta.

Un critic al lui zicea ca daca inlocuiesti "Fiinta" cu "Dumnezeu panteist" se intelege perfect ce spune in "Fiinta si timp".

Sartre si-a scris opera capitala ca replica la "Fiinta si timp".

A fost filosoful favorit al miscarilor ecologiste. Lumea zice ca era irationalist, dar asta nu mi se pare adevarat.

Răspuns utilizator avertizat