| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti despre nazisti? Eu am fost de acord cu trei chestii pe care ei le-au facut, dar nu vreau sa zic care (in orice caz, aia cu evreii nu).

M-a impresionat doar asa comic cum se prezinta, uniformele, salutul ala, insa in nici un caz idolegia lor idioata

22 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nazismul și socialismul sunt două ideologii de răzvrătire împotriva imperiilor și politicii de la sfârșitul secolului XIX.
Părinții socialismului erau burghezi, de exemplu.
Iar, nazismul nu a dispărut niciodată.
Înainte de nazism au fost cruciadele, inchiziția, forme de represiune împotriva altor religii, decât cea catolică.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Nazismul este liberalismul extrem, asta multi nu stiu. Cand nu mai merge economia si nu mai au ce sa dea la oameni sa manance, liberalii se transforma in extrema dreapta din pacate.
Socialismul este bun ca sistem daca e aplicat corect, ca ala e pentru omul de rand, orice altceva e pentru bogati doar.

Nazismul nu a disparut si va veni in curand. Deja motivele exista, se rescrie istoria, criza economica, oamenii nu mai au incredere in clasa politica, musulmanii omoara oameni pe strazi in Viena, franta, imigranti multi in UE.
Ca motivele-s aranjate tocmai sa vina nazismul, este altceva.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Cine știe puțină istorie mondială află cine este adevăratul vinovat al creșterii popularității Partidului Nazist. Vinovat, ca țări, la general, dar moral, o singură țară.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Anglia, Franta si altii au tolerat pe Hitler cu gandul sa se duca peste rusi, altfel de ce n-au sarit pe el? Ca a incalcat tratatul din 1919.
Dar e clar.
A fost finantat si de SUA din anii 20, l-au scolit, etc, ei cam vroiau sa f pe Anglia care le cam era concurent economic.

Altfel de unde avea el bani din 1933 sa faca arme, strazi, etc?! Era clar ca din alta parte, cand in 1931 era nasol acolo, someri, etc.

| RAY a răspuns:

Si latura mea emotionala,umana este una rasista,nazista si naiba stie ce mai e,sunt momente de nervozitate, dar,din pacate tin sa spun ca nazismul nu a disparut din Germania si in fiecare german este o doza de nazism,vad eu pe grupuri, vad eu asta, sunt si nazi gramatisch, nu s-a schimbat nimic sa stii, in viitor vor mai exista lagare de concentrare naziste dar na europa e colonia germaniei, iar tot ce sa intamplat era visul lui hitler, a face toata europa o colonie, al trelea reichsteig

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dau sa intru, imi vede ip ul de ro si ma exclud, clar e rasism, cum naiba a putut usa ajuta Germania sa devina asa puternica iar, se va repeta istoria de data asta cu bombe, Germania detine bombe atomice si nucleare

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Germania se numără printre puterile care au capacitatea de a crea arme nucleare, dar a fost de acord să nu facă acest lucru în temeiul Tratatului privind neproliferarea armelor nucleare și a Tratatului Două plus patru. Împreună cu majoritatea celorlalte țări industriale, Germania produce componente care pot fi utilizate pentru crearea agenților mortali, a armelor chimice și a altor ADM. Alături de alte companii din Marea Britanie, Olanda, India, Statele Unite ale Americii, Belgia, Spania, și Brazilia, companiile germane au furnizat Irakului cu precursori ai agenților chimici utilizați de Irak pentru a se angaja într -un război chimic în timpul războiului Iran-Irak. [1]

https://en.wikipedia.org/wiki/Germany_and_weapons_of_mass_destruction

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu se va repeta istoria cu razboi caci nu poti da nucleara, ca dau si altii si vine sfarsitul lumii, acum va fi razboi economic, virusologic si de care ar mai fi. Ce, doar nemtii au bombe? Au si rusii, ca ei sunt cam tinta NATO si UE.

SUA a trimis bombe nucleare in Germania, nu ca aveau ei, asta pentru un eventual razboi cu rusii adica sa inceapa ei contra la rusi.

Nesimtiti aia cu IP, zi si mie unde ai intrat sa incerc si eu.

| Drimmero a răspuns:

Germania nazista a fost o masinarie in materie de armata si razboi, au avut sange in instalatie sa invadeze Rusia cu scopul de a o cuceri. Ca ideologie am o parerea proasta din cauza genocidului pe care l-au provocat, am fost fanul Germaniei naziste, m-au fascinat doar din punct de vedere militar.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai cand ai sange in instalatie te pregatesti, nu visezi ca faci blitzkrieg si acolo, ca daca nu faci? Vine o iarna, nu aveai nimic pentru iarna, mi se pare ca ingheta si uleiu din tancuri, vai de mama lor.
Si mi se pare ca un general i-a zis "nici garniturile nu rezista la iarna aia", si cineva nu a inmanat raportul catre Hitler cand a fost trimis de general.

Mie imi placea ordinea lor, ca nu era haos ca acum, fiecare face ce vrea.

Si ne paste iar, fi atent de ce:
1 - SUA doreste de f UE ca sa desfiinteze un eventual concurent economic.
2 - Germania fiind pilon UE, se urmareste distrugerea ei.
3 - I-a obligat sa primeasca milioane de musulmani vezi doamne din umanitate (Desi doar in 1-2 tari din alea era razboi).
4 - Musulmanii fac crime, haos.
5 - Nazistii vor scoate capul si o sa zica "noi vom face ordine, astia nu-s in stare, din cauza lor muriti, sunteti violati, nu aveti niv de trai bun, va iau locurile de munca.

Punctul 5 e dorit de SUA ca sa fie praf UE si poate iese si de un razboi cumva. Eu asa vad treaba.
Au facut ca situatia sa ceara venirea nazistilor.

| Wr3nch a răspuns:

Ce sa zic. Din punctul meu de vedere ei au urmato o ideologie, si ea a fost gresita. Marea majoritate au respectat ordinele, ca le convenea sau nu. Sigur, erau si unii sadici la care le placeau crimele de razboi, dar unde nu sunt? Nu este padure fara uscaturi.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Mda, au respectat dar puteai sa nu respecti totusi asa putin, nu te verifica nimeni daca nu omorai civili sau nu dadeai foc la case abuziv in rusia, sau nu violai gagici pe acolo (au violat si rusii dupa, dar nu ei au fost primii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nazismul practicat in Germania mi se pare putin rupt de realitatea umana. Despre ce vorbim mai precis? Despre imaginea de rasa ariana? genetic nu exista, Iar ca Inalt 1, 80/Blond. Inaltimea nu tine atat de gene cat de alimentatie, stil de viata. Culoarea parului da tine de gene. Dar era idelologie teoretica Multe personalitati importante asemanate cu nazismul nu erau nici blonzi, nici solizi, si unii scunzi de ~1, 60cm. Nici Hitler nu avea 1, 80, nu era nici blond.
Dar Fascismul in general nu mi se pare ceva rau, mi se pare oarecum identic mai putin in denumire, formalitati cu Comunismul.
Teoretic Democratia e mai bun ca Comuniscmul, Fascimul, in perioada razboaielor teoretic era mai buna, dar practic cand vorbim de ideologie globala. liberalismul practicat in Democratie este o boala. Liberalismul absolut este o iluzie.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Inaltimea tine tot de gene, daca ai gene sa nu cresti f sus, nu cresti orice ai manca si bea.
Pai aia ca unii nazisti nu corespundeau, asta se stie, dar nu conteaza, omoram evreii si pe cine vrem noi, aia cu rasa era doar un pretext de a face nenorociri.

Liberalismul inseamna haos, doar in extreme ai macar ordine si disciplina, la socialisti si la nazisti.
Sistemul bun pentru om este socialismul dar aplicat corect, nu cum a fost la noi.
Nazismul e un regim criminal, dar sunt de acord cu crimele asupra cine trebuie, infractori, hoti, violatori, criminali, etc.

Si acum zic cu ce eram de acord, sunt de acord ca cei cu probleme fizice sau mentale serioase ireversibile sa nu se mai reproduca, ca asa nu mai fac probleme nici altora, nici lor insisi. Deci ca cei cu probleme sa nu mai poate sa se reproduca.

Aia cu exterminarea rromi eram de acord, ca majoritatea sunt niste nasoi la caracter, nu muncesc, violenti, insa nu toti! Exista si rromi okey, pe aia nu.
Ideea de oameni frumosi si sanatosi mi se pare una foarte buna.
Nu am fost de acord cu uciderea evreilor, ca aia nu aveau nimic rau.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nici hitler nu era asa

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu era asa cum? Aaa, nu ea arian, clar.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nazismul practicat in Germania mi se pare putin rupt de realitatea umana. Despre ce vorbim mai precis? Despre imaginea de rasa ariana? genetic nu exista, Iar ca Inalt 1, 80/Blond. Inaltimea nu tine atat de gene cat de alimentatie, stil de viata. Culoarea parului da tine de gene. Dar era idelologie teoretica Multe personalitati importante asemanate cu nazismul nu erau nici blonzi, nici solizi, si unii scunzi de ~1, 60cm. Nici Hitler nu avea 1, 80, nu era nici blond.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Pai nu era el asa dar ce conteaza? Vroia oameni frumosi si sanatosi ca sa lupte pentru el sa cucereasca lumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Prefer a nu comenta partea a 2-a ca e foarte subiectiva, dar cat despre gene : Omenirea in general poate ajunge la inaltimea atinsa azi in tariile vest-europene pana in ~190cm din cauza legiilor fizicii indiferent de gene.
Pentru cei scunzi Nu chiar dintr-o generatie in alta, dar in 2-3 generatii da e posibil.
Ia de exemplu Japonia, sau zona asiatica : acum 100 de ani parte semnificativa din populatie nu avea nici 150cm, pe cand acum media e peste 170cm.
Putina istorie: In perioada ante-civilizationala aveam inaltimea apropiata cu cea de azi. Dupa ce am devenit mai stabili, practicand agricultura datorita alimentatiei sarace in nutrienti omenirea in general a scazut in inaltime.
Exemplu stii povestiile despre vikingi? ->cum sunt descrisi de comerciantii arabi ca fiind inalti si solizi -eh scheletele examinate arata ca aveau inaltimea medie de 1, 70cm.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Daca zici tu nu stiu, o fi, normal ca si alimentatia influenteaza organismele si e posibil sa dea efectiuni in n ramuri in dezvoltare.

Cu partea doua ce sa zic, vom vedea ce va fi, dar in linii mari realitatea cam asta arata ca suntem praf si ne indreptam catre o criza din care nu ne vom mai reveni.