| RosaliaOriginala a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care isi cumpara "țoale" din second hand?

11 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Zgarciti care isi mănâncă negrul de sub unghie

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu poti sa știi ce boli au avut oamenii care le-au adus la magazin

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Hainele second hand nu sunt nici măcar țoale, sunt cârpe

| Drimmero a răspuns:

Nicio parere negativa, chiar sunt o investitie buna. Totusi e foarte penibil sa porti SH si sa te lauzi ca sunt de firma spunand ca tot outfit-ul de pe tine costa niste mii de euro sau in cel mai prost caz mii de lei, avem specimene de genul si prin showbizz-ul romanesc, nu le dau nume doar ca e penibil si amuzant.

| dullcat a răspuns:

Am o parere foarte buna. Si eu fac asta pentru ca gasesc haine decente sau chiar noi la preturi mult mai mici, deci economisesc bani. Mai mult de atat, privind factorul ecologic, sa cumperi second hand inseamna sa nu mai contribui la cererea de productie de haine noi.
Asta ajuta enorm natura si planeta deoarece foarte multe resurse sunt folosite pentru niste simple haine.

De exemplu, pentru fabricarea unui tricou sunt folositi 2.700 de litri de apa (destula apa de baut pentru o persoana timp de 900 de zile). Pentru o singura pereche de blugi se consuma 10.000 de litri de apa.
Iar aceasta este doar o resursa, dar vorbim si de pesticidele folosite pe campurile de bumbac, din care se fac hainele, transportul pana la fabrica, procesarea in fir textil cu masinarii industriale care consuma energie, apoi vopsirea cu substante si vopseluri chimice toxice - ramase in apele (pentru procesul final de clatire) care adesea sunt deversate in raurile din jurul fabricilor, poluand apa folosita de localnici in traiul zilnic si cauzand boli grave.

| CostinAlamariu a răspuns:

O părere foarte bună, sunt oameni inteligenti și economi și lipsiti de insecuritati.

| gemeni6226 a răspuns:

Cat timp le sta bine cu asa ceva foarte bine.Indiferent de unde iti faci cumparaturi de la magazine foarte scumpe sau foarte ieftine esentialul este bunul gust cu care se selecteaza piesele sau piesa de imbracaminte.

| LordCristobal a răspuns:

Nu am o parere rea despre ei.
Gusturile nu se discuta.

| haileewatson a răspuns:

O parere foarte buna. Ai auzit de sustenabilitate?

Răspuns utilizator avertizat
| Kaonashii a răspuns:

Destepti
Multe haine din second hand nu sunt chiar second hand
Foarte multe sunt nou-noute, nepurtate, aruncate de oameni care cumpara compulsiv si sezonier si nu apuca sa le poarte
Hainele din mall sunt la suprapret, deci am o parere buna despre oamenii care cumpara din SH.

Am haine de la mall care s-au uzat dupa 2-3 spalari si haine din SH de la branduri mai mari decat cele din mall pe care le port de ani de zile.

Pe langa faptul ca e mai sustenabil, faci economie de bani platiti pe branduri si nu pe calitate si nu mai umfli de bani NEMERITATI o industrie in care se bate joc de muncitorii lor.
Pentru ca oamenii aia amarati care iti fac tie hainele nu primesc nici un sfert din valoarea muncii lor.

Si chiar daca acele haine ar fi purtate, nu inteleg oamenii oripilati de hainele sh, probabil n-au auzit ca exista detergenti, dezinfectanti si masini de spalat.

Cand eram mic si imi ramaneau hainele mici, le dadeam prin vecini, de ce sa le arunc cand sunt bune? Same thing.