| Emeraude a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile in care ea este mai inaintata in varsta decat el? Ce fel de probleme/divergente credeti ca sunt inevitabile intr-o astfel de relatie si in altele nu? Intreb asta pentru ca mereu se spune ca barbatii se maturizeaza mai tarziu si din cauza asta el trebuie sa fie mai mare cu cativa ani decat ea.Si totusi...care-i faza daca, de ex, eu am 22, iar el 18?laughing De ce trebuie sa se mire toti cei care afla?! De mere? Inca mai exista conceptii dintr-astea vechi, chiar daca sustinem ca "nuuu, nu suntem comunisti"?

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Emeraude si la mine si iubit diferenta este de 3 ani. Si eu am varsta ta.
Ce pot sa zic. pfuu. e mult de povestit laughing
Dar pe scurt asa : Noi am inceput relatia din pura prostie si fara sa ne dam seama laughing. Apoi cand m-am prins eu cum sta treaba era deja cam tarziu, eram pe bune. laughing

Nu pot spune ca ma deranjeaza, dar. avand doar relatii cu barbati mult mai mari decat mine, sesizez o diferenta.
Dar sunt si avantaje si dezavantaje. Ma simt mai tinerica cu el si traiesc o iubire mai mult de liceu laughing
Din pct meu de vedere. El o ia mai in serios decat credeam eu si decat il stiam pe el a fii.
Acum finalul : Sunt curioasa si eu care va fi.

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am avut o astfel de relatie cu o fata mai mare si iti pot spune ca e irelevanta varsta. Intre mine si ea era o diferenta mai mare decat dintre voi doi. Depinde de modul de gandire al partenerilor. Si depinde si de stabilitatea lor emotionala. La partenerii mai nesiguri va fi un motiv in plus pe langa toate celelalte inventate zi de zi pentru ca relatia lor sa nu mearga. Daca partenerii se iubesc diferenta de varsta nu e un impediment.

| hândel a răspuns:

Ce legatura ar avea comunismul cu asa relatie?! Daca exista compatibilitate intre respectivii, e perfect. Eu unul prefer ca partenera sa fie mai mica, macar cu 1 an, sa ma simt eu inainte, cel matur, cel care detine toate avantajele. tongue Nu vreau o partenera mai matura decat mine, ca m-as simti copil, si mi-ar suprima virilitatea. laughing

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă nu te deranjează faptul că este imatur şi ai de "lucrat" cu el, nu e nici o problemă. E mai bine pentru că un bărbat mai mic e mai uşor de modelat.

mira
| mira a răspuns:

Diferenta invocata de tine nu este prea mare.In cazul unei casatorii de durata femeia, daca are o munca grea, se trece mai repede si barbatul, simtindu-se inca tanar, cauta farmecele altor femei. Daca este vorba despre o relatie nefinalizata cu o casatorie, diferenta de varsta n-are nicio importanta.

| Emeraude explică:

@Anca: oau, ma linisteste relatarea ta, concluzionez ca nu sunt singura in situatia astarolling on the floor. Eu pe iubitul meu l-am cunoscut la mare, in Vama (gandindu-ma, cred ca daca nu era ea, Vama, noi nu mai eram impreuna), aveam prieteni comuni si in fiecare seara ieseam toti. Vorbeam mult, despre tot felul de chestii si la un moment, afland ca nu stia sa cante la chitara, i-am promis ca-l invat, daca ma invata si el pe mine sa folosesc un skateboard rolling on the floor. Cert e ca nu ne-am ales nici unul, nici altul cu vreun beneficiu din chestia asta, eu m-am speriat de skateboard dupa primele cazaturi si am renuntat, el mi-a spus ca il dor degetele si ca i se pare prea plictisitor sa invete acorduri, ma rog. Dar in final am ramas impreuna.happy Acum nu mi se pare atat de ciudat, dar pe-atunci, nici nu concepeam o astfel de relatie (eu aveam 20, el 16...de abia trecuse intr-a X-a, eu eram in primul an de facultate, chiar parea bizar!)
Ma rog, un factor important in durata relatiei a fost si faptul ca el este mult mai matur in gandire decat multi de varsta lui, chestie care m-a impresionat de la bun inceput si care m-a si atras cel mai mult. Dar ca sa fiu sincera, daca relatia nu ar mai dura, nu m-as implica in alta la fel, pentru ca sunt anumite diferente uneori (de opinie, mentalitate) peste care nu as putea trece, daca baiatul respectiv nu ar avea aceeasi gandire, acelasi fel de a fi ca si baiatul cu care sunt acum.

P. S.: Chestia cu [,] comunismul am pus-o pentru ca de obicei, cei care sunt superstitiosi in privinta acestor relatii sunt cei in varsta, care au apucat o buna perioada din perioada comunista, in care stim cu totii ce norme de moralitate se impuneau... un bun exemplu ar fi tatal meu, fiu de activist de partid, cand a aflat de diferenta de varsta dintre mine si iubitul meu, m-ar fi renegat daca nu era mama.winking

| corina_4591 a răspuns:

E ok. Nu este o diferenta mare si chiar de ar fi, atata vreme cat voua va e bine nubar trebui sa va deranjeze.Inca mai sunt astfel e conceptii precum barbatul ar trebui sa fie mai mare, dar oricum el se maturizeaza mai greu si tot noi (femeile)am fii mai in "varsta". SFAT:nu baga in seama rautatile lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o astfel de relatie si am avut foarte multe de invatat de la o femeie care stia ce vrea de la viata si cu scoala vietii care este cea mai importanta. aveam 21 iar ea 29, prima data sincer a fost interesul, ea fiind scenarista si producatoare, apoi iubirea.
Pe cine deranjeaza nu are decat sa respecte traditia, eu am ramas cu amintiri placute.