supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Ce parere aveti despre seen? Am vazut multi facand o mare tragedie din chestia asta.

14 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Oamenii încep din ce în ce să trăiască mai mult virtual.

| mentholinks a răspuns:

Mie mi se pare politicos ca atunci cand esti intrebat ceva sa raspunzi nu sa taci ca mutul dar fiecare face cum ii place.

| PersonajFictiv a răspuns:

In primul rand e un obicei prost,daca esti ocupat nu mai intra pe nicio aplicatie.
Am inteles, faci asta din greseala dar greseala trebuie sa se corecteze ca sa nu interpreteze alta persoana altceva.
Cand am spus ca e obicei prost, sper ca stiti toti definitia "obiceiului", daca se intampla de cateva ori nu trebuie bagat in seama.
E vina educatiei, adica a parintilor.
Oare daca acei copii care intra in depresie de la asa ceva ar stii cate alte probleme GRAVE au altii, ar mai simti ca e asa grav sa primesti seen?
Cand ai o problema, trebuie sa stii ce alte problema exista in lume ca sa poti aprecia acea problema la acea valoare.Cand faci asta,nu mai te simti deprimat din cauza lucrurilor mici.
Revenind, de ce nu aplica altii asta?
Raspuns : Pentru ca nu stiu.
Alta intrebare : De ce nu stiu?
Raspuns : Ca nu le-a explicat nimeni,ori nu au inteles ei.
Nu toti se pot autoeduca, au nevoie de ajutor.
Si trebuie explicata o informatie utila ca asta, cat de bine se poate, cat de simplu si eficient posibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Concluzie: tot trebuie să fii retardat să te superi de la un 'seen'.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Unul "retardat", avand in jurul lui oameni care sa scoata ce e mai bun din el ar putea fi altceva.
E imatur, nu retardat, e copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar fi? Sa se arunce in fata trenului daca primesc seenlaughing

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

O tipa s-a despartit de iubita su ca i-a dat seen la munca si a raspuns dupa ce a terminat treaba
Postase pe un grup si comentariile acolo sunau cam asa:
- astia care dau seen nu merita nimic, sunt cei mai rai oameni
- mi-e scarba de oamenii care dau seen
s-a.m.d

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Si ce e asa mare tragedie, i-a facut un bine tipului. Pânã la urma daca nu-i raspunde in 30 de secunde inseamna ca nu o pune pe primul loc si nu o iubeste, sunt oameni si oameni.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Cum sa pui pe primul loc o prostie de mesaj cand tu ai treaba de facut laughing Cred ca sunt multe alte lucruri cu care poti demonstra ca iubesti o persoana

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Prin ce lucruri laughing ca aia sigur ii dinaia care sta non stop cu ochii in telefon sa-si verifice notificarile, mai mult ca sigur e asa si când stateau unul lângã altul probabil. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai bine să dai decât să primeștiwinking

| EcceHomo a răspuns:

O părere foarte bună.
Şi eu aş da, că-s darnică din fire, dar nu am cui.happy

| BadAngel3 a răspuns:

Nasol.
Dar e si mai nasol sa te frustrezi pe seama asta. Desi e cam inevitabil.
Mi se pare normal sa imi rapsunzi la mesaj daca te-am intrebat/informat in legatura cu ceva.
Inteleg ca poate persoana respectiva nu a avut timp sau mai stiu eu ce, dar daca se intampla frecvent si nu o data la saptamana, atunci e clara situatia.
Mai bine nu le mai scrii.

| Thyself a răspuns:

Eu prefer să fiu autentic și nu îmi ascund stările. Nu mi s-a întâmplat niciodată să ignor pe cineva la modul că nu îmi pasă, adică văd acolo că îmi scrie o tipă dar mi se rupe că oricum am alte variante și e mai mișto să beau acum o bere decât să vorbesc cu ea. Referitor la familie, prieteni, muncă am mai făcut să sune telefonul sau să îmi scrie cineva și să mă fac că plouă, de obicei când ne văzuserăm deja cu puțină vreme în urmă sau chiar eram super obosit și nu voiam să vorbesc cu nimeni.
O singură dată am dat seen, când m-am despărțit de fosta, dar nu am făcut-o din indiferență. Pur și simplu am citit și aș fi vrut să îi răspund, dar am realizat, simțeam, că nu are rost să ne împăcăm. Ea își cerea scuze după niște faze pe care le făcuse și mi-a zis că înțelege dacă nu mai răspund, dar că ar vrea să ne mai dăm o șansă. Am citit alea, dar am preferat să înțeleagă că nu mai poate fi nimic între noi. Nu că nu aș ierta-o, dar eram destul de diferiți ca să meargă, fiecare avea provocările lui.
De obicei fetele sunt cu seenul și e o atitudine demnă de dispreț. Spunea cineva o fază: " Îți pui rochia aia care îți stă frumos pe fund, îți iei pantofii ăia mișto și îți aloci timp să îți pui un super machiaj. Ieși din casă și în drumul tău îți intersectezi privirile cu un tip interesant care în secunda doi întoarce capul ca și cum nu te-ar fi văzut. Mergi mai departe și așteptând la o trecere de pietoni îi zâmbești tipului drăguț de lângă tine care îți aruncă o privire de parcă ești ultima ciudată. Mai târziu în pauza de masă observi un bărbat mișto care servește cafeaua, treci pe lângă el și cu o privire jucăușă îi spui "Bună", el ți-o reteză instant iritat "lasă-mă, n-am timp". Seara îți propui să ieși în oraș, îl suni pe tipul ăla cu care ai vorbit acum câteva zile însă îți spune că nu se simte foarte bine și că vrea să stea cu băieții. S-a terminat ziua și nimeni nu ți-a făcut un compliment, nimeni nu ți-a remarcat energia pozitivă, nici un bărbat nu ți-a zâmbit înapoi. A doua zi, tragi aer în piept și o iei de la capăt. Bun venit în lumea bărbaților, îți place egalitatea? Să răspunzi măcar cu un zâmbet nu te costă nimic.". Înainte de toate e despre a comunica, despre a ne cunoaște. Nimeni nu e obligat să facă nimic, nu trebuie să fie așteptări, dar trebuie să avem bunul simț de a răspunde. Dacă nu ne simțim în stare putem spune un scuze, sunt obosit, nu a chef, am trăit o dezamăgire, etc., dar nu să ne batem joc de ceilalți. Din cauza genului ăsta de oameni nimeni nu mai ia inițiativa din teama de a fi respins cu o atitudine de genul. Iubirea e frumoasă în primul rând pentru că tu o simți pentru cineva, chiar dacă nu e ceva reciproc. Dar când ești tratat cu dispreț logic că înveți să fugi de ea sau să o ascunzi.
Eu după o lună de la despărțirea cu fata aceea am căutat-o și mi-am cerut scuze pentru atitudinea mea. Am reușit să vorbim ca doi oameni maturi și să convenim că nu putem fi împreună, dar că apreciem momentele trăite împreună.