| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Ce parere aveti in legatura cu situatia dintre Ucraina si Rusia, se va isca un razboi in viitor sau ce vor sa demonstreze cu aducerea de trupe si armament.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Războiul există deja, căci in regiunea separatistă Lugansk este implicată Ferderația Rusă, cu trupe și armament, cu toate că nu recunoaște. Acolo au murit deja soldați ruși, care ao fost repatriați în sicriu, acest fapt este notoriu și cunoscut.Tot ce se poate întămpla este ca presiunea rușilor să consfințească această separare într-o Ucraină federalizată cu o autonomie mai mare a acestui spațiu separatist, care este deja separat și ca deveni și mai mult pro rus. Astfel devenind pro rus, fără a adera deocamdată la Federația Rusă, va permite staționarea de trupe și rachete sovietice pe acest teritoriu. i se va zice că e tot Ucrania, dar nu va mai face parte din Ucraina actuală. Cu alte cuvinte, actuala Ucraină va fi ruptă efectiv în două. Partea vestică s-ar putea să adere apoi la NATO, dacă va fi primită. Așa că, fără a se trage focuri de armă în plus, adică fără escaladarea războiului pe teritoriul Ucrainei, ursul rusa mai mânca o bucată din Europa, reușind astfel să facă și o joncțiune pe uscat cu Crimea. Aceasta este prognoza mea, care coincide cu a lui Băsescu, care spune că până în decembrie 2021 Ucraina nu va mai exista. Eu am o prognoză mai limitată. Va mai exista, dar va fi ciuntită.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru sadrian46):

Mi se pare sau vor sa faca acelasi lucru si cu Transnistria.In orice caz cum scapa Rusia basma curata cu jumatate din Ucraina? Adica iau jumatate de tara asa ca vor ei, America, NATO si alte tarii/organizatii nu fac nimic?

| sadrian46 a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Cum a fost cu Crimea? Referendum. Ei, dacă așa a vrut poporul, se poate NATO să se opună voinței poporului! O să protesteze un pic și apoi o fac uitată.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru sadrian46):

Crimea,din ce am înțeles eu este ca a fost luata de niste militari rusii dar nu prea, nu stiu cum se numeau exact.Si ce popor? Rus, cu ce drept. Poporul ucrainean, de ce?

| sadrian46 a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Crimea,din ce am înțeles eu.
Ai înțeles greșit. Povestea e pe net.
Rus, cu ce drept?
Dreptul forței.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusia considera Ucraina ca teritoriu propriu care e controlat de rebeli. Dar razboi direct nu va fi.
https://youtu.be/xZd-6I7VxMs