| RAY a întrebat:

Ce planuri aveti de vacanta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna jignire la tine?
Dacã primesc o critita constructiva si ma afecteaza ceva ce imi spun alti oameni, asta nu inseamna ca e o jignire. Ci un adevar. "Jignire e când te injura cineva etc sau are un limbaj neadecvat"

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu vrei sa iti reproduc ca primesc banare

42 răspunsuri:
| RAY explică:

Imd cu ignorul esti analfabet stiintific, temperamentul nativ iar personalitatea este ceea ce primim din exterior, educatie, societate etc

| RAY explică:

Apropo, personalitate nu inseamna numai caracter, trasatura morala. Inseamna si persoana marcanta, care a ajuns prin calitatile sale deasupra celorlalti (moral vorbind, nu ca sef). Cea ce tu nu vei fi niciodata!

te pomeni ca esti sef in jocul minecraft banuiesc iar tu vei fi din moment ce jignesti si dai ignor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa il f+ut in c+ur pe patron pana ii iese sangele pe nas pentru ca mia taiat din salariu.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Deci întrebarea e legată de „vacanță" și voi vorbiți de gramatică?
Nu mai înțeleg aproape nimic, dar în fine!

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Am schimbat intrebarea, ca deja am dat fundita

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au dreptate

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Exagerezi,pentru ca gramatica se schimba

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu in felul asta, nu peste noapte.Gramatica chiar contează.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Regulile sunt stupide,fara logica, copi = plural, copii = plural, asta e doar un exemplu
personalitatii =omule vorbim de o singura personalitate, singural, in orice limba e la singular
Personality, die Persönlichkeit

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Personalitatea umana = singular, o personalitate, de ce nu se scrie personalitatiile umane =daca vorbim de plural, deci e la singural

| inflicted a răspuns (pentru RAY):

Pluralul e personalitati. Nu personalitatii. Nu exista personalitatiile umane, e cu un singur i.
O personalitate. Doua personalitati. Articulat - personalitatii.
Nici cuvantul copi nu există. Este un copil (nearticulat singular), niste copii (plural nearticulat), copiii (plural articulat).
Este simplu si totul are o logica...

| RAY explică (pentru inflicted):

Personalitati nu este plural, o singura personalitate are un om ca nu vorbim de dubla personalitate

| inflicted a răspuns (pentru RAY):

Cauta declinarea substantivului personalitate pentru ce spui tu nu are niciun sens.

| RAY explică (pentru inflicted):

Intelege faptul ca cand afirm dezvoltarea personalității = ma refer strict la singural, la o singura personalitate atat, e si apare cu doi de i

| inflicted a răspuns (pentru RAY):

Singural? Poate singular.

Nu contează câte personalități sunt acolo, nu așa e gândită gramatica.

https://ro.wiktionary.org/wiki/personalitate
E un tabel mai jos cu singuLarul și pluralul.

| RAY explică (pentru inflicted):

Eu vorbesc din punct de vedere științific, personalității =inseamna o singura personalitate atat, nu poti avea 2, 3 personalitatii, ca nu ai dubla personalitate, eu vad gramatica ca biblia, nu ai voie sa te exprimi ca esti incult, ignorant, desi nu are sens stiintific

| inflicted a răspuns (pentru RAY):

Nu vad cum ai putea sa intelegi alta limba sau stiinta cand tu nu intelegi gramatica elementara...

| RAY explică (pentru inflicted):

Gramatica nu este o dogma,doctrina,nu vezi cum putea intelege,dar cum sau inteles oameni mii de ani,cum se inteleg oameni in prezent care nu stiu sa scrie,citeasca,gramatica vine nativ, asta e demonstrat stiintific,nici stiinta nu poti intelege daca nu vorbesti,dar stephen hawking cum a inteles stiinta sau surzi,muti,matematica poti intelege fara cunoasterea unei limbi logic ca poti, limba inseamna transmiterea unor cunostinte, asta este rolul ei, repet nu e o dogma, doctrina, este ceva creat de om iar ce e creat de om nu este perfect

| RAY explică (pentru inflicted):

Gramatica este știința care studiază regulile după care se modifică forma cuvintelor și regulile după care cuvintele se îmbină în propoziții și fraze.

este o stiinta https://gramaticalimbiiromane.ro/ce-este-gramatica/

| asperger3 a răspuns:

Sa merg cu trenul prin toata tara. Dar nu pot anul asta sad
Poate la anul sau dupa licenta happy

| Anonima0645 a răspuns:

Se cred mai presus de tine...trebuie sa ii ignori si totul va disparea cu timpul

| RAY explică (pentru Anonima0645):

Si regulile sunt stupide uite un exemplu
Semnul întrebării = singural ca vorbim de un semn e cu doi de ei
INTREBARI PENTRU PRIETENI = aici e la plural e cu un singur i

cuvantul personalitatii = e cu doi de ii desi vorbim de o singura personalitate = singural
nu au logica
Cele două întrebări = plural dar cu un i
regula asta stupida nu exista nici o limba cunoscuta de mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"Întrebării" e cu 2 de i pentru ca e articulat hotărât.
In celalalt exemplu e nearticulat.
La fel si la "personalității", e articulat hotarat, de aia are 2 de i.
Nu e deloc stupid.E logic,

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Desigur pentru tine e logic, pentru mine care consider ca un i = singular, doi de i = plural

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu are importanta ce consideri tu.Nici sens.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Are importanta, traim in democratie, gramatica nu este o religie, doctrina, dogma, du-te in trecut in cu 500 de ani sa vezi ce ai face cu gramatica de azi sau in viitor, intrebarea e, folosim cea mai buna gramatica care va exista vreodata, nu cred, e spre binele unei limbi sa evolueze, sa se modernizeze si asa vom emigra tot mai multi in UE

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai tu studii in domeniul asta? Un doctorat la Litere, ceva? Nu prea cred.Atunci ce crezi tu e complet irelevant si lipsit de importanta, chit ca trăim in democrație.
Nu e vorba de evoluția gramaticii, e o regula banala.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Aia care au facut revolutia aveau doctorate in democratie? ce urmeaza au dreptul sa voteze doar savanti sa stim, democratia e absoluta, am dreptul sa critic absolut tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptul sa critici ce vrei, asta nu înseamnă ca se va si schimba.Si cât timp habar n-ai de nimic legat de lucrurile pe care le critici, inteligent ar fi sa te abții.
Da, ar fi bine ca numai "savanții" sa voteze.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nimeni nu detine adevarul absolut, nimeni nu stie ce e cel mai bine sau rau, nici savanti, dar asta nu inseamna ca populatia sa nu fie informata, nu am de ce sa critic gramatica ca si asa se va schimba in viitor singura

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu era vorba de niciun adevar, nici de bine, nici de rău.Dar ca de obicei, vorbim despre vreme si ajungem la fetishurile lui Darwin. Tipic tie.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da, ar fi bine ca numai "savanții" sa voteze.

de unde stii ca aia ar face cele mai bune alegeri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu dacă ar face sau nu cele mai bune alegeri, dar știu ca au cele mai mari șanse sa le facă.

| Demidol a răspuns (pentru RAY):

"cuvantul personalitatii" nu e la plural, ci e forma articulata.
"regula asta stupida nu exista nici o limba cunoscuta de mine" Dupa argumentele pe care le aduci, se pare ca limba pe care o cunosti tu cel mai bine, este limba de vacuta cu masline!

| RAY explică (pentru Demidol):

Ma primata analfabeta stiintific, stii ce inseamna personalitate

| Demidol a răspuns (pentru RAY):

Tu vorbesti?! Haha. Daca ma uit pe comentariile tale, tampesc. Am gresit o data. De acum, te ignor. Nu merita riscul.
Apropo, personalitate nu inseamna numai caracter, trasatura morala. Inseamna si persoana marcanta, care a ajuns prin calitatile sale deasupra celorlalti (moral vorbind, nu ca sef). Cea ce tu nu vei fi niciodata!