| ALM2000RO a întrebat:

Ce procent din total abuzurilor domestice îl reprezintă cazurile soțiilor/partenerelor de viață care își agresează fizic soții/partenerii de viață? Ce statistici oficiale există în acest sens?
Cunoașteți careva personal vreun caz de femeie care își bate soțul/iubitul/partenerul (sau măcar dacă ați auzit de la cunoștințe despre un astfel de caz)?
Legat de violuri, ce procent reprezintă femeile care violează bărbați, sunt statistici în acest sens? Există denumirea informală de violatoare?
Există pedofile? Dacă da, cât la sută din cazurile de pedofili reprezintă? Sunt statistici oficiale în acest sens?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Procentele oficiale nu sunt exacte, pentru ca majoritatea persoanelor abuzate nu reclama acest fapt, sau chiar traiesc ani de zile fiind abuzati, mai ales in cazul femeilor, unde exista copii si nu isi permit sa isi paraseasca partenerul abuzator.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu există, cel puțin în cazul României, sigur nu. 2. Da. 3. Nu există statistici, dar violatoare există. nominalizate sau nu. 4. Pedofile da, statistici, nu. Pe bune, întrebi num-așa, sau fiindcă ești pățit?

| ALM2000RO explică (pentru sadrian46):

Întrebam doar din curiozitate happy

| dullcat a răspuns:

Ar trebui sa existe, pentru ca fenomenul sa fie constientizat.Dar problema e ca barbatii nu raporteaza autoritatilor cazurile pe care le stiu sau in care sunt implicati, din cauza stereotipurilor penibile promovate tot de societate si barbati in general.Deci daca gasesti niste statistici in mod clar nu vor reflecta realitatea.Trist.