| Ralux a întrebat:

Ce rost are viata asta? De ce exista atatea probleme?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Intrebarea ta, te duce cu gandul ca esti intr-o faza de pesimism daca poti, la varsta ta, sa pui o asemenea intrebare, ori poate ca, acum esti foarte plictisita.
Pot sa-ti spun ca, viata fiecaruia dintre noi are un rost, fiecare avem un mesaj codat din care trebuie sa intelegem cu ce misune am venit pe aceasta lume. Tu, inca nu ti-ai dat seama de rostul tau in viata pentru ca, nu ai maturitatea necesara pentru a "gandi" asa de departe.
Viata este frumoasa, este si grea uneori, te incearca cu tot felul de probleme, pentru a te face mai "tare", pentru a cunoaste care-ti sunt resursele si mai ales cum poti sa le folosesti in avantajul tau si a celor din jurul tau, care acum iti fac viata mai usoara.
Desigur ca, fiecare dintre noi, are la dispozitie un timp limitat cat ii este dat sa traiasca, tocmai de aceea este bine sa stii cum sa-ti folosesti timpul "tau" pentru a putea face cat mai multe lucruri in timpul "dat".
Stii sigur ca, timpul ca si moartea sunt ireversibile si deci avand control doar asupra elementului "timp," poti sa dispui tu, cum il vei folosi pentru a te instrui, pentru a-ti gasi fericirea, pentru a te realiza in viata, pentru a deveni independenta si a fi "Omul" care sa lase ceva in urma sa si care sa poata sa fie multumit de el insusi atunci cand va face "bilantul", trecand in lumea amintirilor.
Capul sus, invata, fa tot posibilul sa te cunosti, sa-ti stii potentialul si sa actionez in raport cu dotarea pe care ai primit-o din "bagajul genetic", precum si din sursele de informare care ti-au fost date la scoala, in familie si din documentare proprie.
Schimba negativismul pe gandire pozitiva si vei vedea ca vei fi alt om si vei putea face mult mai multe lucruri constructive decat ti-ai putut imagina.
Multa sanatate si curaj pentru a face marea schimbare in gandire si pentru a gasi solutiile la problemele care te preocupa acum.
Vorbeste cu mama ta, spune-i ce te preocupa, cere-i sfatul si vei vedea ca vei avea in ea cea mai buna prietena, care nu te va trada niciodata.

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Fiecare om are rostul sau in lumea asta, chiar daca a descoperit care e ala sau nu. Problemele exista pentru ca avem talentul sa ne complicam viata din ce in ce mai mult, tocmai prin mijloacele care avem impresia ca ne-o usureaza. Si daca nu ar exista probleme nu ai putea sa te bucuri de momentele fericite.
PS: tot raul e spre bine. Orice chestie care ti se intampla poate sa duca la alte evinimente care te fac fericita. Adica, de exemplu, despartirea de o persoana, poate sa iti ofera sansa sa cunosti o persoana de 10 ori mai potrivita... Problema e ca, in momentul cand iti e greu, nu poti vedea in viitor sa vezi cat de bine o sa iti fie.

| Ralux explică (pentru gyzzard):

Multumesc pentru raspuns! happy Teoria mea mai era si ca... ce rost are viata daca oricum murim? :-s

| gyzzard a răspuns (pentru Ralux):

Asta nu inseamna decat ca ai putin timp ca sa faci ca numele tau sa conteze. Si in cei 76 de ani cat e durata de viata medie, poti sa realizezi multe, si sa aduni multe amintiri fericite, iar pe patul de moarte sa te uiti in urma si sa poti spune ca ai avut o viata plina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ne intrebam ce rost are viata, ne asemanam poate cu magarul orb ce invarte raoata morii si care este foarte nedumerit la ce serveste neconteninta si dureroasa lui invartire.