| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac? Prietena mea cea mai buna(colega de banca cu mine) vrea sa o ajut la teste.Nu invata mai nimic si copiaza dupa mine.Cand ma supar si ascund se supara ca cica prietenii se ajuta mereu dar ea nu ma ajuta deloc pe mine si unde nu stiu zice ca nici ea nu stie sad Oare profita de prietenia noastra? Oare sa ii zic ce am pe suflet? Se va supara daca o voi face dar nici sa simt ca profita.dar daca ii voi zice va nega sad

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

E foarte greu sa renunti la o persoana, dar daca ea e asa, dupa un timp, probabil ca tu nu vei observa vei incepe sa te comporti ca ea. Nu te compromite! Daca renunti acum la ea vei avea mai mult de castigat si daca ea va vedea ca pui lucrul asta mai presus decat ea s-ar putea sa se schimbe.
Probabil este foarte obisnuita sa i se implineasaca dorintele si sa fie pusa pe locul 1, dar daca ii arati ca nu e ea cea mai importanta si ce inseamna prietenia cu adevarat iti va folosi si tie.

7 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Profită de tine. Dacă ar fi prietena ta nu ţi-ar fi zis că aşa fac prietenii adevăraţi. Mută-te din bancă sau dacă nu vrei aşa, ia-l pe dirigu' sau diriga', spune-i problema şi roag-o frumos să te mute din bancă. Aşa ''prietena'' ta nu se va supăra. happy

| AtateaConditii a răspuns:

Da si eu am avut asa o prietena, o ajutam mereu iar ea era desteapta nu-i vorba ca avea nevoie dar sa asigure 10-le de la mine. Iar cand eu nu stiam nu imi dadea niciun strop de ajutor. Mi-am dat seama ca e egoista si geloasa pe mine si de atunci nu o mai ajut iar ea imi cere ajutorul in continuare si se milogeste, i-am spus ca se umileste in fata mea singura si a simtit asta. Sfatul meu pentru tine: Nu o lasa sa copieze cand stii ca profii sunt severi si pot sa iti dea 2. Las-o sa se chinuie sa copieze de la tine nu sa ii oferi totul pe tava. Cere-i de mancare chiar daca ai sa vezi daca iti da asa poti sa ii testezi amicitia.

| WhiteLife a răspuns:

Si eu am o colega asemanatoare. Nu stiu daca exista o varianta, cel mai bine e sa vorbesti cu o alta persoana tot ce ai pe suflet. Cred ca ti-e greu sa te muti in alta banca, sau cel putin mie mi-e. Nu stiu ce ai putea sa faci, eventual sa ai rabdare si sa speri ca se va schimba. Parintii ei stiu de situatie?

| Andreeaaaaaaaaaaa a răspuns:

Renunta la ea daca e materialista. am si eu o colega care a incercat sa profite de mine si nu i-a iesit. am ignorat-o si acum ma lasa in pace. daca nu ai alti prieteni in clasa fa-ti din alte clase. am fost si eu in situatia astawinking

| Tecke a răspuns:

Am si eu 2 colegii de banca asemanatori care la ori ce test imi spune sa ii ajut sau la o ascultare la fel dar eu i-am spus ca sa invete mai mult si el ca nu o sa ajungi nicaieri daca nu inveti ca nu pot sa te ajut mereu deci mai pe scurt i-am spus sa nu mai copieze dupa mine... si acum suntem prieteni ti-as sugera sa ii spui

| anonim_4396 explică (pentru Tecke):

I-am zis...se supara ca "prietenii adevarati se ajuta in orice"

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte greu sa renunti la o persoana, dar daca ea e asa, dupa un timp, probabil ca tu nu vei observa vei incepe sa te comporti ca ea. Nu te compromite! Daca renunti acum la ea vei avea mai mult de castigat si daca ea va vedea ca pui lucrul asta mai presus decat ea s-ar putea sa se schimbe.
Probabil este foarte obisnuita sa i se implineasaca dorintele si sa fie pusa pe locul 1, dar daca ii arati ca nu e ea cea mai importanta si ce inseamna prietenia cu adevarat iti va folosi si tie.

| Tecke a răspuns:

Spune-i ca ai ajutat-o destul sa se descurce si ea singura ca ea profita de tine si stiu ca nu iti place