| RAY a întrebat:

Ce scop si ce sens sa dam vieții? Până acum imi doream chestii materiale, dar nu mai am motivație, pentru ele sunt inutile, trăim doar ca sa consumăm, sa fim materialisti, nu inteleg sensul vieții

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Fiecare isi da sens propriei vieti.Probabil nu il intelegi fiindca nu l-ai cautat.Dar inca este timp sa te rupi de materialism sau consumerism.

| RAY explică (pentru dullcat):

Am incercat sa dau sens prin a cumpăra chestii materiale

| dullcat a răspuns (pentru RAY):

Recomand documentarele astea https://www.filmedocumentare.com/tag/consumerism/

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca viata a ajuns sa se învârtă în jurul banului.
Orce faci ai nevoie de bani și asta te face avid.

| RAY explică (pentru Freya1):

De acord cu tine, dar mi se pare aiurea, eu nu vreau asta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu prea vrea nimeni, dar vezi ca fără bani nici nu prea poți.
Poti totuși sa încerci sa faci bani mai mulți cu, care sa iti iei ceva undeva retras și sa începi sa crești animale, sa cultivi chestii și sa trăiești simplu fără sa îți mai bați capul.

| LordCristobal a răspuns:

Sensul vietii este sa te autodescoperi pe tine si iti folosesti talentul si abilitatile pentru a avea o slujba pe care sa o faci cu placere si daruire.

| RAY explică (pentru LordCristobal):

E si asta o teorie buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, sensul vieții nici eu nu-l înțeleg. Poate nici nu există. Poate nici nu trebuie să-l căutăm. Dar știu sigur că din moment ce o forță inimaginabil de puternică ne-a dat viață și ne lasă să mișunăm pe aici, eu una zis "Să mișunăm!" happy

Acum, legat de modul cum o facem, cum mișunăm și ce facem concret pentru Pământul ăsta și pentru noi, e fix problema noastră. Nu ar trebui să intereseze pe altcineva, cum nici pe noi nu ar trebui să ne intereseze de perspectiva altcuiva. Doar să trăim.

Faza e că, ai dreptate. Ai descoperit măcar un sens sigur, bătut în cuie. Cel în care noi nu suntem nemuritori și clar murim. Așa că dacă murim, de ce să mai consumăm mai mult decât ne trebuie și la ce folos?
Ok, să zicem că dacă lăsăm o sămânță în viață (în cazul uman) copilul, putem să tragem ceva mai mult ca să le fie lor bine, cam așa o fost de când lumea și Pământul și așa se perpetuă ideea în continuare, că omul muncește pentru copilul/copiii lui. Dar dacă intenție nu-i în direcția asta, atunci la ce folos să aduni vile, piscine, haine, tablouri, device-uri, mașini și multe altele, dacă intenție în direcția unei însămânțări și procreări nu există. Mai bine înveți să te bucuri de viață, de vânt, de soare, de ploaie, de ninsoare, călătorești pe unde apuci fără bani și fără griji, cât reușești în așa fel. Te bucuri de cu totul altele. happy

P. S. Dacă totuși există intenție în direcția procreării, sfatul meu de pedagog, ar fi să existe o intenție către o viață economică mai ok, dar și a unei culturi și a unei accesibilități emoționale cât mai ridicată. Să existe un mix între economie (să pot oferi și procura nevoile de bază, atât ale familiei mele, ale mele, dar cel mai important ale copilului meu), cultură (să pot oferi copilului meu educația de care are nevoie și de care oricum în prezent Mapamondul suferă acut, deoarece deși emanciparea este în floare, incultura este tot la fel în floare, care pregătește și dă lumii inadaptați, în loc de oameni buni și competenți) și evident latura emoțională, de care haideți să fim sinceri, suferă toți părinții (adică prin emoție, mă pot plia la nevoile și emoțiile copilului meu, dar cel mai important, la fel, creez un om, un spirit, un suflet, dau un suflet societății, nu un inadaptat, anxios, temător sau chiar sociopat, sadic, observăm de altfel că sociopatia și sadismul a crescut considerabil în acest secol). Din păcate cei mai mulți oameni și părinți sunt departe de chiar de aceste toate cele 3 laturi, fundamentale aș spune eu, pentru crearea unor oameni potenți, dar și a unor spirite înalte, dar și a unor piese/celule importante pentru organismul numit societate. Clar și cei care omit două dintre acestea, pentru a se axa doar pe una, greșesc enorm, deoarece pun tot monopolul pe doar o latură și apoi ne întrebăm de ce în lume există ori lacomi, ori psihopați, ori intelectuali inadaptați sau în termeni mai populari, tocilari, care învață o groază, dar par păgubași și unii chiar ajung la sinucidere.
Mă rog, cred că ultima parte, nu are nicio legătură cu întrebarea ta, dar m-a înflăcărat subiectul pe care i l-aș injecta fiecărui părinte din Univers, în creier, numai să nu mai văd copii, viitori adulți pricăjiți, necăjiți și o planetă distrusă, din cauza a jumătate de planetă care se înmulțește ca ciupercile, că de, "aia e natura", dar nu-și asumă că pentru înmulțirea aia, omul este responsabil de o societate întreagă, nu doar de copilul lui, pentru că copilul lui pleacă în societatea largă, este viitorul angajat de mâine, omul care salvează Mapamondul sau realizează genocidul. E periculos prin urmare, mai mult să fii părinte, chiar hetero și pregătit de înmulțire, decât să fii lesbiană sau gay, părerea mea.

| AdioTPU a răspuns:

Sensul și scopul acestei vieți este unul singur, Mântuirea.

| RAY explică (pentru AdioTPU):

Apoi sa canti pe un nor o vesnicie

| dolceromania a răspuns:

Așa cum spune TheFox scopul nostru este să căutăm mântuirea, sa ne pregătim această viață după adevărurile Biblice pentru viața ce o vom trăi pe noul pământ.