| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că ați putea păcăli un detector de minciuni?
Ați putea să vă stăpâniți atât de bine emoțiile?
Eu personal nu.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Nu e legat de emotii. Cand spui adevarul, folosesti o anumita parte a creierului care acceseaza memoriile, iar cand minti, folosesti o alta parte a creierului care acceseaza imaginatia, iar detectorul de minciuni detecteaza aceasta schimbare. Pe scurt, nu prea ai cum sa pacalesti detectorul de minciuni, decat daca incerci sa te convingi pe tine insuti ca minciuna pe care o spui e adevarul si incerci sa-ti manipulezi memoriile in felul in care acea minciuna sa o crezi ca si adevar si sa crezi ca e de fapt o amintire, nu ceva ce ai inventat tu. Cam greu de facut asta totusi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mayhem666):

Iar răspunsul ăsta scris de tine aici se încadrează la minciună pe care ți-o imaginezi sau minciună pe care o crezi reală?

Pentru tine, de lecturat, despre cum funcționează testarea la care ai făcut tu referire:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3680134/

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190503100810.htm

Iar după ce termini cu astea, pot să îți mai dau și altele din care să înțelegi cum funcționează creierul și de ce memoria și imaginația sunt strâns legate și cum ai nevoie de memorie pentru a-ți imagina ceva.

Iar pentru domnișoara care a pus întrebarea:

În general când vine vorba de detectorul de minciuni, se face referire la testul poligraf, iar ăsta măsoară exact indicii funcționali despre care știai și tu (frecvență cardiacă, respiratorie, etc), creierul nefiind monitorizat în niciun fel. Acest test se poate păcăli, dar în general e nevoie de antrenament. Mulți cred că ar putea când de fapt nu pot. Iar răspunsul meu personal la întrebare ar fi: nu știu și nu-mi pasă.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu cred asa ceva!

| Drimmero a răspuns:

Clar nu, m-ar lua rasul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu... as vrea sa incerc.

Poate il ard.

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu daca as putea, dar eu oricum sunt putin anxios si agitat, deci detectoru ala va arata aiurea tot.

| Emma30555 a răspuns:

Din cate am inteles un detector de minciuni poate fi greu de mințit, eu nu cred ca am putea majoritatea dintre noi, dar probabil nu am incercat până acum nici unul

| halogen001 a răspuns:

E posibil sa reușesc.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Nici eu nu ma îndoiesc de abilitățile talehee hee

| Lukasssz a răspuns:

Depinde si de context.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu,nu cred ca as putea.

| SingleForOne a răspuns:

Eu cred ca as putea.

| DonEduardo a răspuns:

Nici eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emoții poți avea și dacă ești nevinovat, dacă ești o fire emotiva. Psihopații pot excela la acest capitol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că aș cădea în extrema cealaltă. M-aș agita atât de tare încât ar părea că mint, când de fapt aș spune adevărul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Categoric nu.

| TheStrategist a răspuns:

Probabil aș putea, depinde de starea pe care o am.

| 19flo79 a răspuns:

Sunt foartre putin oameni care reusesc asta.
Daca ar fi un test asa intre prieteni, fara emotii, probabil ca e destul de usor sa trisezi happy
Cand esti in fata unor politisti si psihologi care iti pun intrebari capcana... e foarte greu happy

| felixf a răspuns:

Exista o metoda, dar e dureroasa. Daca ai posibilitatea inainte de interviu sa te curentezi puternic si sa ramai constient atunci poti sa se fentezi detectorul de minciuni. Dar asta vorbim de oameni atrenati.