| anonim_4396 a întrebat:

■Credeți că este bine sa spuneți ceea ce simțiți?

16 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Foarte bine, și ce simți și ce gândești, putini au curaj să facă asta!

| RAY a răspuns:

Depinde de ceea ce simti,in principiu nimanui nu ii pasa de tine, ei vor doar sa foloseasca ceea ce spui ca apoi sa te raneasca mai tarziu, niste serpi care te musca pe la spate, ai grija in cine ai incredere, incearca sa te folosesti de oameni in beneficiul tau dar fara a cauza vreun rau si vorbeste cu tine insati, cel mai bun prieten esti doar tu atat

| Drimmero a răspuns:

Daca vrei sa-ti complici viata singur, da, insa e indicat sa spui ce simti si sa fii direct fara sa menajezi pe nimeni.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Hammurabi a răspuns:

E cam ambiguă întrebarea.
Ceea ce simt, nu. Pentru că uneori poate fi trivial. laughing
Dar ceea ce cred, da.

| Dismally a răspuns:

Nu tot timpul, in unele situatii e mai bine sa te cenzurezi putin. Tu ce crezi?

| CostinAlamariu a răspuns:

De cele mai multe ori nu. Uneori poate

| gemeni6226 a răspuns:

Recomand acest lucru celor care vor sa stie adevarul.Eu daca am spus ceea ce am simtit imdeiat am aflat adevarul vizavi de cealalta persoana adica cum simte respectivul fata de mine.Recomand ca sa nu se zica celor care vor sa se piarda in iluzii si sa amine momentul adevarului.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Nici eu nu am spus acest lucru din prima, dar sunt momente in care simti ca e necesar sa faci asta pentru a clarifica situatia daca nu este clara.

| LordCristobal a răspuns:

Da,dar trebuie sa spui de fata cu o persoana potrivita si de buna calitate.
Uneori e bine sa se spui si ceea ce simti, daca tii lucrurile in tine risti sa iti faci rau de unul singur.
Cand dai tot afara din tine e ca si cum te-ai aerisi.

| 1997onur a răspuns:

Am ajuns la concluzia ca da este îngrozitor de periculos sa spui ceia ce simți cu Adevărat. oamenii de pot vedea altfel si vor începe sate judece in loc sa vadă că ești sincer cu ei si esti cine esti cu Adevărată așa cum ești cu Adevărat.

| CleanHeart a răspuns:

Da dar doar persoanelor apropiate și cu restul să fii cat de natural posibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, nu! happy
E ok, doar pentru a fi tu autentic și a părea că nu ai fi un ipocrit, pentru a face lumea să prindă încredere în tine, deși în fond dacă ești oricum un plângăcios sau omuleț de săpun, te vei topi rapid și vei spune ceea ce simți cu adevărat mereu. laughing)
Dar faza îi că în secolul 21, ar cam fi cazul să nu o prea faci, dacă ești de săpun, ar fi bine să-ți cumperi un congelator care să te înghețe mereu, deoarece în secolul 21 e cel mai periculos să spui ce simți. sad Oamenii au ajuns la o răutate colosală, deși ar părea că noi ăștia din era asta suntem cei mai cei umani, emancipați, frumoși, culți, educați, noi habar nu mai avem ce înseamnă emoția/simțirea/iubirea/dăruirea/prietenia/umanitatea/sensibilitatea. Habar nu mai avem. sad
Iar faptul că nu mai știm să simțim sau să-i înțelege pe alții, care mai simt, e una, dar observ că a luat amploarea faptul de a-i mai și șicana sau pune la zid pe cei care simt sau apropo și de moda "socializare" din ziua de azi, ați observat că unii, mai ales bârfitorii ăștia, socializează doar de dragul de a afla cât mai multe despre om, cum gândește/trăiește/simte ca să-l atace apoi?
Concluzie, în secolul 21, nu prea. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general, daca esti onest, esti mancat si rupt in bucati. As zice ca nu, insa exista situatii in care merita sa spui. De exemplu, cand simti ca nu mai ai nimic de pierdut intr o relatie cu un om (practic nu mai ai nimic de "supt" din acel om) e bine sa i zici tot ce a trebuit sa suporti pe parcursul prieteniei cu el, dar nu ai spus la vremea data fiindca te ai temut ca ramai singur.

| AdioTPU a răspuns:

Depinde de conjunctura și persoane. Trebuie sa o faci, dar într-o manieră diplomata.

| 199onur7 a răspuns:

Este periculos foarte chiar am trait de fiecare data asta mereu m-au vazut slab si prost da nu sau gândit nicio clipa sai sau gândit si nu lea păsat