| Thecurious a întrebat:

Credeti ca in viitorul indepartat, robotii vor convietui cu oamenii, castigandu-si independenta, devenind membri cu drepturi depline ai societatii?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu drepturi nu se stie, doar daca se intampla ca in jocul detroit become human, sau terminator sa detina controlul asupra omeniei. In 10 ani robotii vor fi exact ca oamenii si vor fi facuti special pentru a mentine relatii sexuale, apoi vor fi integrate functii de uz caznic (curat, gatit, treburi de casa). Si omul va fi mai fericit daca nu e implinit cu femeie sau barbat.

| sabin89 a răspuns:

Ai putea sa ti-i imaginezi mergand si ei la vot, facand mitinguri, injurand, avand relatii sentimentale, gelozie, relatii sexuale, robotoaicele ramanand gravide...

| Raven a răspuns:

Convingerea mea e că în 100 de ani oamenii vor dispărea ca specie dacă nu vor reuși să colonizeze altă planetă, așa că nu văd niciun viitor mai îndepărtat de atât.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeti ca in viitorul indepartat, robotii vor convietui cu oamenii, castigandu-si independenta, devenind membri cu drepturi depline ai societatii?
Când pui o asemenea întrebare, eu propun așa.
Să iei dicționarul. ( Așa spunea prietenul mei Frenchi, șofer la TIR, când nu știi un cuvânt, consulți dicționarul).
Și să cauți cuvintele.
robot
viață
a viețui
a conviețui
independență
om
societate
societate umană
credință
drepturi sociale
Și apoi să faci un eseu pe această temă
Și apoi să îl postezi aici și să ne întrebi.
Ce părere aveți, am dreptate sau nu am?
Și o să îți răspund la întrebare.
Dar este suficient dacă cauți două cuvinte.
Robot și a viețui.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Doar fiintele pot vietui, da.
Nu m-am gandit la toate aspectele, caci sunt o multime de clarificat.
Termenii pe care mi i-ati propus sa ii "caut" ar trebui redefiniti sau inlocuiti, daca discutam despre o astfel de "societate".
Un eseu ar fi prea complex. Ar trebui scrise carti despre o asemenea lume science-fiction.
Mi se pare extrem de interesant, de aceea am propus subiectul.
L-am abordat intr-un mod stupid, intr-adevar, insa esenta cred ca a fost inteleasa.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu a fost înțeleasă de tine, că dacă era înțeleasă nu puneai întrebarea.
Un robot nu are viață așa că nu poate nici viețui și nici conviețui.
Cu asta s-a terminat cu întrebarea.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Bine, atunci renunt la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă toți roboții sunt ca Iohannis - sigur nu

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Sugerezi ca Presedintele Romaniei raspunde la comenzi?

| Paul754880338 a răspuns:

Si partea aceia a creierului nostru, care se hraneste cu povesti imaginare are nevoie de atentie. Deci sigur povestile acelea sunt hrana, ca si muzica, poezia, pictura, filmul si arta in general. Daca ar deveni realitate am avea imediat nevoie de alta iluzie cu care sa ne hranim.
Nu cred asta! Robotii sunt doar niste procesoare de date, setate de oameni sa proceseze ce dorim noi. E departe momentul in care un astfel de procesor ar avea abilitatea de a gandi liber.

| CdeMetal a răspuns:

Nu cred, mai mult niste sclavi.

| TristanTzara a răspuns:

Nu e calar dacă Inteligențele artificiale vor dori să devină 'cetățeni'. Noi avem o idee de sine care ne este intrinsecă, face parte din structura noastră neurologică. Uită-te la furnici, spre exemplu, fiecare are o minte (de fapt un sistem nervos necentralizat) și sunt fericite să moară pentru mușuroi.

Poate că o să creiem roboți care suntca noi, au o idee de sine, dar mă îndoiesc că aceștia vor fi produși în masă.

| Thecurious explică (pentru TristanTzara):

Am auzit candva ca niste roboti au luat decizii singuri, pe baza inteligentei lor, fara vreo actiune extrinseca. inginerii au fost surprinsi.
In China, unii muncitori au fost concediati, iar munca lor este intreprinsa de roboti.
Robotii vor fi produsi in masa pentru muncile repetitive. Apoi vor fi produsi roboti pentru functii de conducere.
Sa fim seriosi, inteligenta artificiala va evalua incontinuu.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Trebuia sa gasesc un sinonim pentru termenul "roboti".
Scuze pentru repetitii.

| TristanTzara a răspuns (pentru Thecurious):

Da, doar că nu vor fi produși în masă roboți care să aibă interese în ei înșiși. Vor avea o inteligință capapilă sa facă tot și toate dar interese extrem de limitate.

| gogu220 a răspuns:

Dumezeu i-a dat bărbatului ca ajutor femeia, acesta in dragostea lui a învăţat-o să vorbească şi a făcut-o egala lui, atunci Dumnezeui i-a dat bărbatului sclavii negri, bărbatul în bunătatea lui i-a dezrobit şi i-a pus cu el la masă.
Acum Dumnezeu îi dă bărbatului roboţii. Parcă vad ca în prostia lui bărbatul va face jucării sexuale din aceştia.