| Dismally a întrebat:

Credeti ca oamenii se pot schimba ori vor repeta aceleasi greseli la infinit?

58 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din rau in bine nu, invers da. Eu am fost bun in viata & acum am ajuns un son of the *** sant indiferent mi se rupe de multi si nu imi pasa de altii, s-a terminat cu sufletul de mama ))

| Dismally explică (pentru mgtow):

Tu consideri ca schimbarea ta a fost una pozitiva sau negativa? Pentru tine ma refer, nu pentru altii.

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Da, fiind egoist ma avantajeaza. Dar ajut o baba sa treaca strada sau un vecin sa bata ceva in perete chestii omenesti da, sa dau bani sau sa ofer sentiment amoros nain, mai importanta e bunastarea mea nu tradarile sau interesele altora de a obtine de la mine

| Ofiintă a răspuns:

Unii da, alții ba.

| Dismally explică (pentru Ofiintă):

Si de ce unii reusesc iar altii nu?

| Ofiintă a răspuns (pentru Dismally):

Pentru că suntem diferiți.

| RAY a răspuns:

In cazul meu, voi repeta aceleași greșeli la infinit

| Dismally explică (pentru RAY):

De ce, asta vrei sau nu poti scapa de ele?

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Nu cred ca omul se schimba vreodată cu adevărat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oamenii se schimbă tot timpul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unii evolueaza constant, altii raman impotmoliti in prostie.

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Posibil dar cei impotmoliti cred ca sunt mai multi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dismally):

Prostii sunt chiar majoritari, in ziua de astazi.

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca mereu a fost la fel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dismally):

Nu stiu, sunt tanar.
Dar pe vremuri, prostii nu cred ca erau activi/nu le dadea nimeni impresia ca au drepturi. Erau marginalizati, pe merit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sigur se pot schimba.

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Nu cred ca toti o pot face.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Presupun ca toti pot, dar nu toti o sa o si faca.

| T0T a răspuns:

Nu, omul nu se schimbă (mă refer la structura caracterului său, la potențialul său). Dar asta nu înseamnă că își repetă greșelile la infinit. Își poate regla acțiunile în limitele a ceea ce e.

| Dismally explică (pentru T0T):

Caracterul nu stiu, dar sunt lucruri pe care le poate schimba.

| Mădă0611 a răspuns:

Fara sa cercetez foarte mult, am bagat de seama ca in rau e foarte usor sa te schimbi, fara sa revii la "bun", dar schimbarea in "bun" nu e sincera, deci nici de durata. Ma gandesc ca explicatia o fi ca bun si rau sunt perceptii subiective, si pentru ceilalti oameni "bun" inseamna altruist. Daca o luam logic, bun cu altii de obicei inseamna rau cu propria persoana; e un sacrificiu, e munca fizica si psihica pe care n-o poti duce la nesfarsit, asa ca incepti sa te aperi, cum e normal, si hop, esti rau.

| Dismally explică (pentru Mădă0611):

Deci cand esti bun esti rau si cand esti rau esti bun? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dismally):

Cam asa ceva. laughing

| LoveSleep a răspuns:

Nu vad ce legatura are una cu alta.

Oamenii pot învața din greșeli si fără sa se schimbe.

| Dismally explică (pentru LoveSleep):

Odata ce repeta aceeasi greseala nu prea au invatat nimic.

| troleibuz a răspuns (pentru Dismally):

Poate invata, dar doar teoria si impulsul de a lua decizia gresita nu dispare chiar daca stiu pe de rost consecintele. Pentru unii oameni, anumite comportamente distructive sunt ca pacanelele. Nu se pot abtine.

| SilentRain a răspuns:

Da cred că unii oamenii se pot schimba in urma unei relevați
Cred că depinde și de inteligenta, pentru că unii nu se vor schimba niciodată

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Da, m-a schimbat si pe mine o revelatie iar acum cand vad diferenta nu vreau sa ma mai intorc la starea de inainte niciodata happy

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Mă bucur pentru tine

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal că se pot schimba dacă chiar vor

| Dismally explică (pentru CostinAlamariu):

Destul de greu pentru unii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Dismally):

Nu conteaza ca e greu, conteaza ca e posibil happy

| Lukasssz a răspuns:

Nu e ca o femeie, e curva va ramane curva toata viata ei, sau ca un barbat e curvar va ramane curvar toata viata lui.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca nu sunt NEBUNI, nu
una din definitiile nebuniei: sa faci exact acelasi lucru si sa te astepti la rezultate diferite

| oglindasultanului a răspuns:

Depinde de ceea ce-si permit sa faca si sa tinteasca. Intotdeauna vor fi atenti la pericole. Cei care observa in distanta, ei nu au habar prin ce trece omu ala de fapt si cum invata.

| mastadont a răspuns:

Oamenii se pot schimba, dar trebuie să își dorească acest lucru cu adevărat, altfel repetă tot aceleași greșeli. Trebuie să înveți din greșeli, să vezi ce a mers și ce nu și să acționezi în consecință, așa apare schimbarea.

| Dismally explică (pentru mastadont):

Am vazut destui care isi doreau schimbarea dar nu prea s-a intamplat.

| mastadont a răspuns (pentru Dismally):

Degeaba ți-o dorești dacă nu acționezi.

| Sophieka a răspuns:

Prin suferinte te mantuiesti. E o vorba care imi place.

Daca persoana este sanatoasa psihic, poate va mai repeta odata greseala...Dar daca nu invata si nu evolueaza, ci face aceleasi greseli... Atunci las-o in limitele ei.

Cred ca ne putem schimba, eu sunt un exemplu pentru mine, si cu siguranta cu totii avem cunostinte care s-au schimbat in bine.

Se poate, doar sa iti doresti. Greselile, suferintele, experientele te fac mai puternic, mai intelept, mai compasional si iti pot schimba viata in bine... Daca esti deschis si suficient ambitios si puternic.

| Dismally explică (pentru Sophieka):

Ideal ar fi sa inveti din greselile altora happy

| Sophieka a răspuns (pentru Dismally):

Ideal... Dar nu stiu daca devenim puternici daca nu dam si noi cu, capul de pereti. Invatam si de la altii, chiar invatam...Dar cred trebuie sa avem si noi intamplari ca sa ne putem transforma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred cu tărie că oamenii se pot schimba, pot deveni cu totul alții...chiar într-o singură secundă. Să nu subestimăm valoarea unei secunde.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Ai vazut cazuri de schimbari miraculoase intr-o secunda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fundamental. Se pot schimba in sensul ca pot evolua, se pot maturiza, pot invata sa-si reprime anumite impulsuri considerate negative, pot deveni mai constienti de consecintele pe care le au actiunile lor. In cazul asta nu vor mai repeta aceleasi greseli, pentru ca au constientizat ca sunt greseli. Dar asta nu inseamna ca a avut loc o schimbare radicala peivind personalitatea lor. A avut loc doar un fenomen de intelegere si de luare constienta a unor decizii. La baza vor ramane exact aceleasi persoane, cu exact aceleasi trasaturi dominante de caracter, exact aceleasi porniri involuntare, pe care simplul fapt ca si le tempereaza nu inseamna ca au fost sterse cu buretele.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Deci ramane la fel doar ca reuseste sa se abtina de la anumite lucruri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

In mare, da.

| troleibuz a răspuns:

Vor repeta mereu.

| Dismally explică (pentru troleibuz):

O parte din ei cam da din pacate.

| LoveSleep a răspuns (pentru Dismally):

Procentul oamenilor care invata din greseli este mai mare decat procentul oamenilor care se schimba, in general.
Tot nu vad o legatura una cu alta. Adica inteleg unde bați, dar daca vrei sa intrebi daca oamenii isi repeta greselile, raspunsul e nu, majoritatea nu o fac.
Iar daca vrei sa întrebi daca oamenii se schimba, raspunsul e tot nu.

Dar asta nu înseamnă ca daca cineva nu mai face aceeași greșeală s-a schimbat in vreun fel.

| Saiko10 a răspuns:

Omule, oamenii mereu se schimba, de pe zi pe zi chiar, pot sa iti spun ca si eu m-am schimbat in multe aspecte, si cel mai probabil si tu, asa ca ce e cu intrebarea asta?

| Dismally explică (pentru Saiko10):

Nu prea cred in schimbarile astea de pe zi pe zi big grin

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Saiko10):

Când te comporți diferit în fiecare zi, în funcție de persoanele cu care intrii în contact, asta înseamnă că ești prefăcut.Pe site aici ai exemple, trebuie doar să fi atent la detalii să îi depistezi.Schimbare este atunci când cunoști pe cineva să zicem de un an de zile și auzi că din persoana bună pe care o știai a devenit o persoană rea și de nerecunoscut.

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns:

Unii da, pe cand altii ba.
Poti repeta pana inveti intr-un final, cel mai important e sa fii constient de ce ai facut, sa analizezi situatia in care ai fost pus si sa gasesti cai diferite si rationale de a rezolva sau a duce la bun sfarsit treaba. Cineva care repeta la nesfarsit o greseala, e clar ca nu a stat sa analizeze situatia si de aceea repeta aceeasi varianta care o considera posibila.
Viata in sine reprezinta schimbare, tot ce e viu si vibreaza, celule,etc se misca constant, schimbandusi pozitia, altfel nu ar mai fii viu.

| Dismally explică (pentru SkateFunk):

Acelea sunt schimbari minore happy