| RAY a întrebat:

Credeti ca persoanele de acuma 2000 de ani puteau sa-si schimbe limba? din limba lor daca in limba latina sau ce e vorbea atunci? vorbim de persoane fara carte, tarani care tiau schimbat limba si nu inteleg de ce? adica israel.egipt a fost ocupat de romanii mult timp dar limba lor nu a disparut, de ce limba daca a disparut?

9 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Limba dacilor a disparut pentru ca s-a contopit cu cea a romanilor si a migratorilor si s-a format limba romana. Limba romana contine cuvinte de origine latina, daca si slava.

In Egiptul antic se scria cu hieroglife, pana in secolul XVII s-a vorbit limba copta, iar de atunci se vorbeste limba egipteana araba. Deci nu si-au pastrat nici ei limba. Iar in Israel se vorbeste in principal ebraica, o limba ce a suferit numeroase modificari de-a lungul timpului.
Nici limba latina nu se mai foloseste, limbile latine au la baza cuvinte din latina, dar modificate de diferitele culturi.

Era aproape imposibil ca o limba sa se pastreze pana in secolul nostru in varianta originala. Sute de ani la rand au existat miscari mari de populatie, migratorii lasand in urma loc oameni, obiceiuri si cuvinte care in timp au fost asimilate. Si in prezent limbile sufera modificari, apar neologisme si cuvinte imprumutate din alte limbi, cuvinte care ajung sa faca parte din vocabularul limbii care le imprumuta. Cel mai simplu exemplu : cuvintele care descriu componente IT- provin din engleza si au fost preluate, uneori adaptate si integrate in vocabularul limbii romane.

| RAY explică (pentru Oana92):

De acord cu tine, dar oare limba daca semana cu limba latina? e interesant sa aflu cum de uite nici italieni numai vorbesc latina, dar ce anume causeaza scimbarea asta?

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Nu, cele doua nu seama, au alta provenienta.
Ti-am explicat deja, limbile s-au contopit formand noi cuvinte. Limba latina s-a intalnit cu cea daca si cu cea slava si au format limba romana. Gandeste-te ca nici macar cei care au fost adusi pentru colonizare nu vorbeau limba latina curata, ci una vulgara, deci deja modificata.

Procesul e unul firesc si se intampla inclusiv in zilele noastre.

| RAY explică (pentru Oana92):

Ai dreptate, cu dialectul svabesc nu am ce face in Germania culmea e acelasi limba

| Bobby711 a răspuns:

Oamenii se adapteaza usor daca te ai muta in Anglia spre exemplu si ai sta acolo 1-2 ani e imposibil sa nu inveti si tu cateva cuvinte sa poti sa te descurci e mai usor decat crezi. Eu de exemplu am invatat engleza de unul singur din carti, filme, jocuri si internet. Engleza mea nu e perfecta nu am avut profesor sa ma invete insa de citit, tradus, vorbit ma descurc bine gramatica e partea a 2-a laughing Toata lumea e capabila de asa ceva difera doar timpul in care o persoana o poate invata si de complexitatea limbii

| RAY explică (pentru Bobby711):

Omule eu vorbeam de acuma 2000 de ani unde naiba invatau aia latina ca nu existau scolii si de ce sa o invete niste bieti tarani ce sens avea, de ce nu am mai scimbato de atunci ca am mai fost ocupati de cate popoare in astia 2000 de ani

| Bobby711 a răspuns (pentru RAY):

Eu ti am dat un exemplu, omule. Ce conteaza la ce perioada ne referim? Nu e nevoie de scoala sa inveti o limba cum am spus si mai sus. E suficient sa traiesti intr un colectiv in care se vorbeste limba x si pana la urma o sa o inveti si tu din moment ce limba ta nu se foloseste esti fortat sa te adaptezi la situatie. Cand au venit colonistii in Lumea Noua au avut influenta majora asupra localnicilor pe langa altele acestia au putut sa le invete limba pana la urma cat de greu poate fi daca ei au reusit? Pana la urma nu erau erau persoane culte ei doar trebuiau sa faca rost de mancare si adapost si atat.
Cauta pe google daca nu ma crezi daca nu ma insel parca a fost un documentar pe history despre asta.

| RAY explică (pentru Bobby711):

Pai conteaza in ziua de azi te lovesti de engleza prin tehnologie, atunci doar de limba ta, uite engleza sti cate dialecte sunt in englia? multe, ceea ce inseamna ca ceva se pastreaza mereu

| Bobby711 a răspuns (pentru RAY):

Cum am spus mai devreme cand m am referit la limba engleza ti am dat doar un exemplu. Bun eu care traiesc in Romania si vorbesc romana in fiecare zi am reusit sa invat limba in cativa ani doar din internet carti si filme si o vorbesc ocazional cu persoane pe net. Cred ca am reusit sa invat limba asta intr o perioada de 6 ani ca sa ajung la nivelul in care pot vorbii si intelege oamenii. Nu am avut nici un interes sa o invat dar fiind inconjurat sa spun asa de aceasta limba am reusit sa o invat fara sa imi dau seama in ziua in ziua in care am realizat asta ma uitam la un serial ce inca nu avea subtitrare ma chinuiam sa traduc ce spun aia acolo in cap pana ce mi am dat seama ca nu era nevoie o intelegeam fara sa mai fiu nevoit sa o traduc in minte.
Dintre engleza germana si franceza, engleza o stiu cel mai bine urmata de franceza, prin urmare nu e nevoie de scoala sa inveti o limba straina. Tu ai intrebat daca o persoana poate sa isi schimbe limba iar eu ti am raspuns ca da poate atata timp cat e inconjurat de persoane care vorbesc limba y subestimezi puterea de adaptare a omului. Bunica mea are maghiara ca limba materna si romana ca limba a 2-a. Vorbeste cam 2-3 ore pe saptamana maghiara la telefon insa chiar si asa romana a devenit predominanta o mai aud cum strecoara cuvinte in romana in conversatia ei pentru ca pur si simplu a inceput sa uite limba daca 98% din timp vorbeste numai romana. Astea fiind spuse raspunsul la intrebarea ta este da isi pot schimba limba. Sper ca aceasta compunere ti a raspuns la intrebare.