| insomnia a întrebat:

Credeti in Dumnezeu? Daca nu, ce v-a determinat sa nu credeti?

25 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Eu cred... şi pentru a explica de ce cred eu, aş folosi un citat al unui cântăreţ hip-hop (Leasă Dragoş): "Dumnezeu este în mine şi îmi cere în el să cred.". Recunosc că şi eu am păţit multe din lucrurile de care se plâng adolescenţii zilelor noastre, dar eu am descoperit un lucru, un ajutor moral din afara mea, deoarece eu singur nu mă consider aşa de puternic pentru a rezista tuturor cu zâmbetul pe buze... îmi place să cred că acel ajutor este Dumnezeu.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Alex, nu are nicio relevanţă răspunsul tău. Omul a decis să vadă ce e binele şi răul cu preţul pierderii nemuririi, iar Dumnezeu i-a dat Liberul Arbitru, iar răul vine din oameni. El nu controlează oamenii din cauza acestui Liber Arbitru, adică îi dă omului şansa să aleagă.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

@Black, de fapt a trecut pe aici spamerul acela de sângeros. Toată lumea a luat un stupid, cum s-a întâmplat şi la întrebările la care a mai intrat el (l-am urmărit). happy

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

@Black Ehh...lumea ar fi prea monotonă dacă toţi ar fi de aceeaşi părere, tu nu crezi? happy
Mie nu îmi pasă câtuşi de puţin de acel stupid...
Cât despre sângeros... măcar visează şi el să ajungă cunoscut pe aici laughing

| Alisa a răspuns:

Da, cred, datorita lui sunt ceea ce sunt, daca sunt fericita, sanatoasa, etc, toate astea doar datorita Lui. El e mereu acolo sa ma asculte si sa imi aline suferinta.

| Parintele a răspuns:

Nu. Nu exista dovezi ca exista. http://ateism.ning.com

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred.Sunt suficiente dovezi ca exista un Creator.

| roksy a răspuns:

Da si am puterea sa recunosc ca El ma jutat sa obtin tot ce am acum

| Maia a răspuns:

Orice forma ar avea El, sunt sigura ca exista!
Avem acum ceva timp o discutie despre acest subiect si-mi spunea cineva ca a vazut un film si care l-a facut sa nu mai creada in creatia divina, iar eu tot incercam sa-i explic straight face oricum a ramas ca-n gara, imi spunea ca si eu am dreptate si filmul are!

| Maia a răspuns:

rolling on the floor) Am recitit acum raspunsurile noastre si am observat ca cei care au raspuns afirmativ la intrebare au primit "stupid". oare de ce?laughing Pentru unii nu sunt suficiente dovezile existentei divine? Si nu aveti puterea de a crede in ceva care nu-l puteti vedea? Cred ca asta este sau pur si simplu unii nu au gram de cultura religioasa!

Have fun laughing! Astept "stupid" laughing!

| Maia a răspuns:

@Raul9004, am vazut si eu ca el era :)) cred ca pentru ca vrea sa fie sters http://www.TPU.ro/......uspendati/ sau din divertisment :))! Si inca ceva, nu m-a deranjat ca am luat stupid, a nu se intelege gresit, ci am fost deranjata de faptul ca au primit stupid cei care au raspus pozitiv la intrebare, mi s-a parut ciudat :D!

| Maia a răspuns:

@Raul9004.Sunt perfect de acord cu tine, mie chiar îmi place să existe cineva cu părerei diferite faţă de mine, poate chiar are dreptate şi aşa mai învaţ şi ceva nou!

Deja a ajuns vedetă si oricum ţin să-i mulţumesc sângerosului că a făcut seara asta puţin mai amuzantă laughing!

| Alex_7297 a răspuns:

Suntem îndoctrinaţi de mici ca atunci când avem o problemă să urlăm spre cer.
"Poate şi vrea Dumnezeu să oprească răul? De ce mai există rău pe lume?;
Poate Dumnezeu să oprească răul dar nu vrea? Atunci el însuşi este rău!;
Vrea Dumnezeu să oprească răul dar nu poate? Atunci nu e atotputernic..."
Dar, prefer să nu mă gândesc dacă există, să nu îmi pun problema asta.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Studiind toate religiile şi văzând că toate au concepţii contradictorii şi învechite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeComan):

Bineinteles ca sunt contradictorii.Toate o contrazic pe cea adevarata:crestinismul!

| BeT a răspuns:

Pt. a crede in Domnul Dumnezeu, trebuie sa cauti sa intelegi cine este EL, cu adevarat, nu sa te lasi influentat de ideile celor care au infiintat religi si culte.Adevaratul Creator este un singur Dumnezeu, care doreste sa ne incredem numai in EL, si nu doreste intermediari intre EL si noi, precum ar fi(isuss, mahomed, budha, etc.)Iti poti da seama de asta din cuvintele Poruncii a doua!

| BeT a răspuns:

@Alex, daca raul nu ar fi existat nu am fi reusit sa intelegem importanta Binelui, asa ca alegerea este in mina noastra! Va veni si Ziua cind vei intelege acest lucru si este foarte aproape.

| hitler666 a răspuns:

Majoritatea oamenilor de stiinta cred in Dumnezeu.
Einstein credea ( http://www.youtube.com/watch?v=YoIDjj86fwI ) - video-ul este pentru Alex.
Blaise Pascal spunea: "Cred in Dumnezeu pentru ca e cel mai bun pariu. Daca crezi si exista pentru tine, castigi viata vesnica. Daca nu crezi si nu exista pentru tine nu castigi nimic insa nici nu pierzi ceva." Si mai era o faza cu Mircea Eliade. Cand a ajuns filozof a spus "Eu nu cred in Dumnezeu pentru ca nu-l vad. Unde e ca sa-l vad si eu?" Cineva la contrazis spunandu-i: "La fel cum tu sau eu nu putem vedea in mintile noastre nici tu nu poti sa-l vezi pe Dumnezeu" sau "Aerul nu il vezi dar exista."
Tu crezi sau nu de ne intrebi pe noi?

Răspuns utilizator avertizat
| pisicutsa a răspuns:

Omului ii dat in viata sa creada in ceva; caci altfel cum sa explici unele minuni care se intimpla in viata de toata zilele. Din punct de vedere istoric Omul crede in Dumnezeu in din epoca de piatra ca sa nu se teama de lucruri, acum obisnuite, ca "de ce ploua? de ce e cutremur", si altele ...ca oamenii sa nu moara la prima vedere a fulgerului treuie sa aiba o explicatie! ei au gasit-o in Dumnezeu, dar cine stie? posibil el nu exista. Cei care nu cred in el trebuie necesar in ceva sa creada. Cel ce zice ca nu crede in nimic, amageste, intr-adevar el crede in puterele sale. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria religiilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in D-zeu pentru ca el ne-a dat viata, cred in Isus, cred ca a murit pe cruce in locul meu.Credeti si voi fratilor in El caci El este speranta care nu moare niciodata si viata vesnica. Pocaiti-va caci El vine in curand!
D-zeu sa va binecuvinteze pe toti! Domnul fie cu voi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred in Creatorul Universului, Dumnezeu!
'Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi in Dumnezeu si El exista pierzi totul.'

| Matilde_7899 a răspuns:

DA! Cred in Dumnezeu din toata inima mea! Nu-mi pot imagina viata fara EL...

| Skate_Axel_1996 a răspuns:

1 om are un prieten imaginar! 10000 milion de oameni are un prieten imaginar... deci se cheama RELIGIE! nu as crede ca exista desi nu l-am sunat sa vad ce face si daca ar exista de ce se ascunde!
?