| syd2 a întrebat:

Credeti in noroc? argumentati de ce "da" si de ce "nu".

11 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Da, nu prea stiu de ce, probabil ma subestimez sau sunt doar modest si de multe ori reusesc sa-mi depasesc aceste limite pe care cred eu ca le am fara prea mult efort si zic ca a fost noroc, ies usor din situatii complicate si daca se intampla ceva rau eu vad jumatatea plina a paharului, depinde mai mult de starea de spirit, cred

| T0T a răspuns:

Da, normal. De exemplu la bac am cunoscut pe unul care a învățat doar 2 opere și i-a picat una din ele. Norocul este foarte prezent în viețile fiecăruia din noi și asta se vede cu ochiul liber.

| syd2 explică (pentru T0T):

Da dar asta nu este ceva care apartine acestei lumi adica el nu exista e doar o intamplare vrei sa zici ca cineva controleaza norocul sau ca este un fel de fiinta?

| T0T a răspuns (pentru syd2):

Eu nu am spus că cineva controlează norocul. El pur și simplu există și dacă există asta nu înseamnă că trebuie neapărat controlat de cineva.

| RainmakerX a răspuns:

Da,eu unul cred in noroc. De ce? Pai eu insumi am noroc "cu carul ".
Cum asa? Au fost zeci de ocazii in care am vazut dar uite un exemplu:
Trebuia sa dam test la mate. Cel mai bun elev (*eu*) trebuia sa dea cu banul cu proful de mate ca sa vada cum sa imparta lucrarile (erau pe 2 numere).
"Cap sau pajura?" "Pajura" -"Pajura" "Bine, alege, numarul 1 sau numarul 2?" (Numarul pe care il alegeam eu era dat pentru cei care stateau la fereastra ca mine, numarul celalalt pentru cei dinpre usa, asa facem noi la mate) 1.
Primesc numarul 1 si ce crezi? Era full numai de lucruri pe care le invatasem in timp ce la numarul 2 era cam tot la fel de greu insa din ce nu invatasem asa de bine. Am luat 9, 5 pe numarul 1 in timp ce acasa am vazut ca la numarul 2 mai mult de 7-8 nu faceam.
Au fost sute de momente in care am avut noroc de noroc. De aceea cred in el.

| AirănMeidăn a răspuns:

tu semeni din ce in ce mai mult pe zi ce trece cu RAY25TM

| syd2 explică (pentru AirănMeidăn):

Nu voi fi obsedat de "s" fara griji dulceo.

| syd2 explică (pentru AirănMeidăn):

Iar tu semeni cu Robot boy de la CN pe zi ce trece.

| Kenya a răspuns:

Da,cred in noroc. Am avut noroc intr-o gramada de momente. O data era sa primesc o minge in cap, dar am avut noroc ca intr-un moment de neatentie mi-a cazut telefonul din mana si m-am aplecat laughing

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Eu nu cred neaparat in noroc, dar cum spune si o lege dea lui Murphi :''Cand e sa se intmple ceva rau, nu se va intampla ceva rau, ci ceva foarte rau''.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Uneori, in deciziile mele, ma bazez pe noroc tinand cont de faptul ca acei anumiti factori nu i-am putut influenta odata cu trecerea timpului si oricum pentru a crede in noroc si a face uz uneori de el este nevoie de curaj insa totul face parte din existenta. Sa zicem ca 30% cred in noroc si nu ezit sa am incredere in faptul ca poate voi reusi. Cele mai bune lucruri pana in acest moment mi s-au intamplat pentru ca am avut norocul sa fiu in momentul potrivit la locul potrivit.