| anonim_4396 a întrebat:

Cum a-ți reactiona dacă prietena voastra cea mai bună sau prietenul vostru cel mai bun v-ar spune ca e sociopată sau sociopat? La inceput a-ți crede ca este o glumă, bineinteles. Dar incepand sa va explice cum stă treaba, v-ați dea seama că nu glumeste. Persoana aceea care de aproape 10 ani a fost langă voi și la bine si la rău, nu este ceea ce pare. V-ați simti trădați? V-ați simti impăcați ca știți adevărul? Chiar dacă rămane la fel, acum că știți adevărul, a-ți accepta așa persoană langă voi?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ai impresia ca multi simt iubirea? macar omul nu poate simti si asta e, as fi in continuare amic cu el, decat ipocriti, falsi, mincinosi care te mint ca te iubesc mai bine una de asta care nu simte nimic macar nu ai sperante si nu crezi in basme

| SG1995 a răspuns:

Un sociopat nu prea are prieteni, are doar bunuri de care se poate folosi, asta ar trebui sa iti de-a de gandit, persoana aia, nu va fi niciodata atasata emotional cu adevarat de altcineva in afara de sine insusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu as accepta asa ceva langa mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot spune ca m-as simti tradata.De fapt, as fi recunoscatoare ca mi-a zis.As ramane prietena cu ea, dar as fi mai rezervata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce mai rezervata?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca e aiurea ca eu sa-mi exprim sentimentele, iar persoana respectiva doar sa se prefaca ca simte la fel, ca o afecteaza in vreun fel problemele mele.Si n-as mai putea sa am incredere in ea.

| Raniaa a răspuns:

Ma retrag inapoi in globul meu de gheata sad
Nimic nu s-ar schimba. Despre asta este prietenia, sa te accepte si cu raze de soare si cu furtuni, si indiferent de situatie sa ramana acolo.

| leapșa a răspuns:

1. ati reactiona; ati accepta -conditional optativ, prezent.

2. La inceput nu as avea cine stie ce reactie. Daca persoana respectiva continua sa se comporte la fel, nu vad de ce nu as continua relatia de prietenie.
Dar daca incep sa miros manipulare, zic la revedere si pun punct.