| Marius131415 a întrebat:

Cum meditatiile ghidate te aduc in prezent? Adica daca e s-o dam asa si munca si faptul ca eu sunt atent la cineva cum vorbeste ma poate duce in prezent, de ce trebuie neaparat meditatie sa te aduca in prezent?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Meditatia, yoga, somnul bun de noapte - toate cresc puterea de concentrare.

JOBUL - nu poate sa-ti creasca puterea de concentrare, dimpotriva trebuie sa ai deja putere de concentrare ca sa poti sa te concentrezi la job.

50 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Meditatia se face cu tine insuti, in liniste perfecta, nu cand urmaresti pe altii, ca aia se cheama ATENTIE, nu meditatie!

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Ok dar de ce ajuta mai mult o meditație sa fii in prezent decât să te duci la job?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nu intele ce vrei sa spui prin fraza asta:
"dar de ce ajuta mai mult o meditație sa fii in prezent decât să te duci la job?"

MEDITATIA te ajuta pe tine sa-ti linistesti mintea si sa treci peste tot stresul si necazurile din trecut, te clameaza, iti da o stare de buna dispozitie, te face sa intelegi ce ti s-a intamplat in trecut si cum poti sa treci peste ele.

JOBUL - este alta mancare de peste care nu are nici in clina sau maneca cu meditatia!
Jobul este un serviciu pe care-l ai la o companie, firma, magazin, camp sau unde muncesti tu.
Evident cand esti la job NU ai timp sa stai si sa mediteti, meditatia facandu-se doar acasa la tine, sau intr-un parc, cand esti singur!

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa zic ce creste mai mult concentrarea câteva ore de munca la job sau o meditație?

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Asta zic și eu trebuie sa ai putere de concentrare înainte de a te duce la job și jobul te ajuta sa nu te mai gândești la tâmpenii dar nu îți rezolva depresia, pentru somn ce se da?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Pentru somn se da recomandare sa dormi de la 9-10 seara, ca cei doi hormoni vitali creieruluis a se poate produce!
Serotonina si Melatonina sunt cei doi hormoni care se poroduc NUMAI CAN dormim intre orele 10 seara si 2 noaptea.
daca obisnuiesti sa te culci seara de seara dupa 12 noaptea, atunci ai pierdut producerea de serotonina si melatonina, care in decurs de 2-3 luni poate declansa boli precum depresia.
Daca nu dormi de foaret mulet lunis au ani, de la ora 10 si corpul nau mai produce cei 2 hormoni vitali bunei functionari a creierului, atunci bolile psihice evolueaza, de la depresie se ajunge la lipsa de concentrare, la anxietate, la atacuri de panica, paranoia, schitofrenia, apoi declanseaza si boli metabolice ca diabetul si chiar cancere.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Da e foarte bun sfatul dar ce iei sa poți dormi noaptea mai bine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Exista in farmacii MELATONIN sau VALERIANA pe care le poti lua ca sa-ti calmeze sistemul nervos si sa adormi mai usor.
Dar este vital sa intelegi ca: culcarea se face INAINTE de ora 22 (10 seara), noapte de noapte, ca creierul si corpul tau s apoata sa-si revina, primind din nou cei doi hormoni serotonina si melatonina.
Tu fiind deja cu anxietate inseamna ca ai un deficit major de serotonina si melatonina, deci ai nevoeid e cel putin jumatate de na dormit noapte de noapte de la 10, sa sa-ti poti revenii.

https://www.springfarma.com/......psule.html

https://www.catena.ro/......te-filmate

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Melatonina e mai buna ca valeriana, le-am incercat pe amandoua mai cunosti altceva? ca s-a cam obisnuit creierul cu ele, bine melatonina mai are cat de cat efect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nu stiu altceva ...eu am folosit numai Melatonin de 5mg

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Si mai stii alte chestii pentru relaxare? si muzica clasica ar mai merge, altceva in afara de yoga, meditatii acupuncutura? dar psihiatrii dau si alimentatie? si ultima intrebare normal un terapeut nu ar trebui sa faca cu tine cel putin o data la saptamana sau o data la 2 saptamani, eu faceam o data la luna ce terapie e aia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Da, este si muzica de relaxare pe internet. Eu ascult Enya!
Nu stiu ce dau psihiatrii...ca eu nu am fost niciodata la un psihiatru, nu a fost nevoie, eu am avut o depresie usoara

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai si ai reusit doar cu exercitii cat timp a durat pana ai iesit din depresie? eu de 2 ani tot ma antrenez pe anxietate si tot nu am mai scapat si am facut toate exercitiile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

La ce ora te culci tu noaptea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Meditatia, yoga, somnul bun de noapte - toate cresc puterea de concentrare.

JOBUL - nu poate sa-ti creasca puterea de concentrare, dimpotriva trebuie sa ai deja putere de concentrare ca sa poti sa te concentrezi la job.

| Violleta2022 a răspuns:

Am facut multa yoga si meditatie, ca sa nu alunesc in stari grave de depresie.
Cu ani multi in urma faceam acupunctura ca sa dorm mai bine.

Depresia se imbunatateaste enorm, cu SOMNUL de NOAPTE, dupa cum am explicat, obligatoriu culcarea la 10 seara si dormit 8-9 ore, ca serotonina si melatonina sa ne alimenteze creierul.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Ma culc si la 10, 12 nu am ora exacta, dar nu ati raspuns bine daca e personal nu raspundeti in cat timp ati scapat de depresie? eu am anxietate nu depresie, ce meditatii ati facut dvstra? de pe net pai si au efect meditatiile alea ghidate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nu stiu exact... probabil 2 ani, cand m-am schimbat complet, fiindca am decis sa fac numai lucuri pozitive in viata mea:
- am eliminat toti prietenii care erau negativisti
- am ascultata NUMAI muzica vesela (niciodata trista)
- am vizionat numai filme comedii sau cu happy ending
- am lucrat doar cand am avut chef

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nu am auzit niciodata de "meditatii ghidate"!

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai si ce fel de meditatii un exemplu? meditatie ghidata inseamna sa vorbeasca cineva si tu sa faci ce iti cere el.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Da foarte bune sfaturile, dar in acei 2 ani dvstra va simteati mai bine dupa 1 an? adica a durat 2 ani dar deja erati multi mai ok dupa 1 an sau cum? eu dupa 2 ani de zile singurele beneficii ca nu mai sunt asa impulsiv si stau mai bine cu stresul dar atat, mi se pare putin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Cu vointa si motivatie: am vrut sa fiu din nou sanatoasa si sa traiesc sanatos si fericit alaturi de sotul si copii mei.
Am tinut cont de sfaturile unei psiholoage foarte bune si am inceput strict cu dormitul de la ora 10 seara, indiferent ca ma trezeam la 4 sau 5 dimineata, nu am pierdut nici o noapte, ca sa pot schimba starea de rau in bine si crede-ma, ca m-a ajutat.
Trebuie sa intelegi si tu, ca este obligatoriu ca la 10 seara sa dormi, neacceptandu-se sa dormi mai tarziu, fiindca hormonii aia de care ti-am povestit sunt vitali creierului, sa-ti revii, daca tu te culci la 12 noaptea, atunci nu ai rezolvat nimic, ...fiindca iti adancesti anxietatea si boala psihica continua sa evolueze.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai fac si asta dar tot degeaba, hai nu acum dar cel putin 1 an jumate tot adormeam la 9 10.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Pentru meditatie nu-i musai sa ai pe cineva care-ti vorbeste, poti sa vorbesti tu cu tine insuti, sa te auto-sugestionezi ca esti mai bine, ca esti mai calm, ca esti mai relaxat, sa respiri cat mai lung si relaxant, sa-ti induci starea de calm si meditatie, sa iti imaginezi numai lucururi frumoase, bune, calme, scenarii placute, sa-ti faci planuri minunate si uneori chiar adormeam dupa meditatie, fara sa realizez ca-ti induci somnul.
Acum fac asta cand ma culc seara... inchid ochii si respir lung si rar... ca sa-mi calmez corpul si mintea, incep sa meditez si nici nu realizez cand am adormit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nu-i adevarat, nu este degeaba!
Nu dormi noaptea ...si asta iti spun sigur, te-am prins noaptea asta, cand nu ai dormit fiindca ai stat pe forum si ai scris.
De data asta te-am prins!

Tine cont de cateva reguli clare si stricte:
- culcarea la 10 seara
- 3 mese pe zi cu hrana sanatoasa
- sport in aer liber
- muzica numai calma sau vesela
- filme de vizionat - numai comedii sau vesele cu happy ending

Eu sunt in emisfera sudica, cu 9 ore inaintea Romaniei, de aceea sunt de gasit noaptea pe forum, ca la mine este deja zi.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Da un link de meditație

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai le am făcut și pe astea și tot degeaba

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Si spune mi te rog după cât timp te simțeai mult mai.bine? După 1 an de terapie sau?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nu am facut terapie, doar 8 sedinte cu o psiholoaga!
Yoga si meditatiile le-am facut singura, acasa.
Dar am observat de la fiecare sedinta ca mi se imbunatateste somnul, starea de spirit, sunt mai calma, mai motivata...

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai ce îți făcea psiholoaga? de te motiva? pai și doar cu yoga și meditatii te ai vindecat psiholoaga cu ce te a ajutat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Faci totul degeaba fiindca nu faci ce trebuie!

Ti-am epxlicat: noaptea trecuta ai stat pe forumuri in loc sa dormi. De ce?
Este mai important sa pieri noptile pe forumuri, decat sa dormi ca sa-ti refaci sanatatea?
Vezi, tu nu esti inca sincer cu tine, te minti singur si nu faci ce trebuie, de aceea nu functioneaz animic pentru tine si nu te poti vindeca doar din gura... daca chiar nu vrei s afaci ceea ce trebuie in fiecare zi, nu pe sarite.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Psiholoaga doar vorbea cu mine, imi punea intrebari si eu raspudneam.
Ma ajuta sa inteleg de ce gandesc intr-un anume fel gresit si cum imi induc singura stres sau imi gasesc vina, cand in realitate nu era asa. Imi explica ce este rau in comportamnetul si reactia mea pe care o aveam vizavi de anumite probleme personale.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Fac 7 exerciții de autocontrol ce e greu de înțeles? Sport muncesc citesc altceva ce sa mai fac?

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum am vazut eu ai stat toata noaptea pe forum sa pui intrebari...deci tu nu dormi si este impsoibils a-ti imbunatatesti depresia daca nu dormi cand este obligatoriu sa dormi NOAPTEA, nu ziua!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am linkuri de meditatie, ti-am mai spus, ca eu am facut meditatie singura, cu mine insami!

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai și cum ai meditat cu tine? Că nu știu cum e.Și după cât timp deja te simțeai super bine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

In liniste, cu ochii inchisi, in fund in pat sau intinsa pe pat....doar tu cu gandurile tale....iti induci o stare de clam, parca asculti pe cineva dar in realitate asculti d egandurile tale pe care incerci sa le reorganizezi, sa rezolvi probleme de peste zi, sa gandesti pentru tine.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Aaaa acum înțeleg pai și mă.mir că ai scăpat de depresie doar cu yoga meditație și 8 ședințe oare prea easy

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Dar de ce depresia se poate rezolva așa ușor și e mai grav in timp ce tulburarea obsesiva nu se vindeca de la sine? Care i logica?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Uneori ma simteam foarte bine chiar a doua zi, dupa ce seara meditasem si adormisem, fiindca imi induceam o staree de calm si linist iar a doua zi dimineata ma trezeam vesela, bine dispusa, plina de energie.
Eu pun muzica in casa tot timpul, dar ascult numai muzica vesela, de dans si uneori chiar cant sau dansez singura, ori imi iau sotul la dans.

Cu alte cuvinte, doar noua ne sta in putere sa VREM sa ne schimbam situatia, intr-una pozitiva si buna, sanatoasa, fericita, terbuidn doar sa VREI asta, cu tot sufeltul, minte asi trupul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Citeam despre tulburarea obsesiva si aparent este generata de probleme metabolice, lipsa unor enzime si minerale din corp, pentru ca perosanele bolnave nu mananca pentru foarte multi ani anumite fructe sau legume si atunci ajung sa aiba un deficit enorm in corp, care declanseaza aceste tulburari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Vointa si motivatia personala m-au scapat de depresie!

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Nu te contrazic dar nu am auzit pe nimeni în depresie sa se simtă bine a doua zi

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Pai și bun de ce depresia se vindeca de la sine și tulburarea obsesiva nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Fiindca au cauze diferite!
Una este tulburare psihica, cealata este tulburare metabolica!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Tu ce faci toate ziua, plangi?
Chiar nu ai zile cand dormi bine si a doua zi esti linistit calm si fericit?

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Deci depresia e tulburare psihică și cealaltă tulburare metabolica?

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Mai sunt si bine dar am si niste stari ciudate rau de tto.

| Marius131415 explică (pentru Violleta2022):

Dar terapia cognitiv comportamentala cum functioneaza? adica cand face un om exercitiile alea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius131415):

Nu stiu, asta nu am studiat

| doctorandus a răspuns:

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Mardid 22 iunie 2022, ora 22:00, Soarele a apus de 12 minute.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.