| lola a întrebat:

Cum pot sa fac pe cineva sa isi dea mai mult interesul pentru scoala? Mai mult pentru limba engleza. E vorba de prietenul meu.Nu e vorba ca nu stie sau ca nu vrea dar parca uneori are ADHD rolling on the floor cand incerc sa il ajut cu exercitiile si ii explic ceva isi gaseste altceva de facut sau sare pe mine si ma pupa si se linguseste sa le lasam pe altadata, etc.Cand isi pune capul la bataie ma crucesc ce cuvinte stiestraight face pe care nici daca imi storceam creierii nu le scoteam, dar, bineinteles, se intampla cam rarlaughing

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Pur si simplu nu-i este capul la invatatura cand esti cu el... Daca nu constientizeaza ca ii este de foarte mult ajutor, degeaba! Numai de el depinde!
Il poti face sa invete spunandu-i ca puteti pleca impreuna sa lucrati afara... iar fara engleza...nu poate merge cu tine!
Cred ca este baiat destept dar lenes...vizionati impreuna filme titrate si va mai invata cuvinte si expresii in engleza...nu capitula...chiar va lasa balta invatatul!

4 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Spune-i ca ii dai cele mai lungi si dulci saruturi daca sta macar juma` de ora sa invete ceva.big grin

| Kidu a răspuns:

Fa-l sa inteleaga, ca fara engleza n-o sa reuseasca prea multe-n viatahee hee

| Miruna3094 a răspuns:

Pai daca nu ii place nu ai ce-i face, dar incearca sa il faci sa inteleaga ca engleza este importanta si l-ar pute ajuta:d

| ado a răspuns:

Cu forta niciodata nu o sa il poti face sa invete