| nyoentox2002 a întrebat:

Cum pot scăpa de frica de muncă? Nu e o glumă, dar parca as avea niste frici, că dacă nu fac fata, daca o sa fiu dat afara etc și etc

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand am citit frica de munca,m-am gandit ca esti un fel de giani din las fierbinti sau doamna aceea care a zis ca are "frezoane" si nu poate munci deci mai bine sta pe ajutor social
cand am citit "nu e o glumă dar parca as avea niste frici,că dacă nu fac fata, daca o sa fiu dat afara etc" am inteles ca teama ta este aceea de esec, este mai mult o anxietate!
cum poti sa afli si totodata sa iti invingi aceasta teama, de a nu reusi, de a nu face fata? doar infruntand-o!
lucrand la un program, facandu-ti treaba cu responsabilitate si vazand ca nu se intampla nimic rau! atunci cand faci un serviciu cu oarece placere cat si mai ales cu tragere de inima, o sa te acomodezi mai usor.
acum sa iti zic adevarul, normal ca este dificil sa fii norocosul care sa aiba un serviciu care sa fie si aducator de bani multi cat si sa iti placa ceea ce faci. de obicei intalnim acest gen de imbinare tip "utilul cu placutul" la anumiti artisti sau domenii de genul: cantareti care fac bani din muzica, pictori care vand tablouri scumpe, scriitori care vand carti in exemplare enorme etc dar nu pot face o lista exhaustiva cu domenii de acestea in care jobul este si pasiune si aduce si bani multi, asa ca am dat doar cateva exemple!
pe langa exemplele de mai sus adaug si faptul ca nu toti suntem norocosi sa fim pusi intr-o functie la stat pe criterii politice precum cei din conducerea ASF, care stau pe mormane de bani lunar si primesc si prime nesimtite cand si cand pentru ca stau degeaba!

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Pai Gen la jobul la care mă duc îmi oferă salariu între 3000-3400 lei și cazare gratis (cu utilități incluse)zic că e ok decât 2000-2500 și din alea sa plătesc și chirie și utilități

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca este si ok (iti place) ceea ce prestezi pentru acesti 3000-3400 de lei /luna, atunci totul este in regula tinere! este logic ca 3400 de lei/luna sunt mai importanti decat 2500 de lei unde ai si de platit chirie si utilitati
practic in cazul expus de tine cu 3000/3400 lei/luna si cu gratuit cazare si utilitati, reusesti sa strangi bani de la o luna la alta!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru Sportacus123):

Iti dau dreptate. dar toti vor bani nu? happy

| Dismally a răspuns:

La inceput e foarte posibil sa nu te descurci dar asta e normal, esti incepator. Iar cu datul afara nu trebuie sa-ti faci griji, in primul rand este greu de dat afara un angajat acum, asta se face pentru abateri grave si in niste conditii spoeciale; in al doilea rand chiar daca vei fi dat afara, care e problema? Iti cauti alt loc de munca pana la urma si gata.

| nyoentox2002 explică (pentru Dismally):

Eu acum 2 ani am fost dat afara de la Spartan și am stat o lună jumate, învățasem toate meniurile, dar greșeam comenzi le încurcăm între ele, și trebuia să mă mișc că robotul, și de asta am fost dat afara

| Dismally a răspuns (pentru nyoentox2002):

S-a facut o comisie de ancheta pentru a te da afara? Sau ti-au spus pur si simplu si tu nu te-ai mai dus la munca?

| nyoentox2002 explică (pentru Dismally):

Mi-a zis mie managerul va a decis să mă de-a afara, am semnat o chestie și am plecat!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca esti mai lent din fire, nu mai viza locuri de munca care cer rapiditate. Ca e clar ca nu ai sa faci fata. De exemplu, pe ce post e job-ul cu 3000-3400 salariu la care vrei sa te angajezi?

| nyoentox2002 explică (pentru StoicAnalysis):

Controlor calitate

| StoicAnalysis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aici necesita atentie la detalii. Daca te stii ok la capitolul asta, nu vad de ce ai avea frica asta.

| gemeni6226 a răspuns:

Poti scapa de aceasta frica alegand omunca ce iti place mult. Daca iti place ceea ce faci si te intelegi bine cu sefii si colegii nu ai de ce sa-ti fie frica.Iar pentru ca sa te intelegi bine nu trebuie sa fii egoist.Pentru sfaturi suplimentare mai posteaza intrebari daca deja ai primit munca si ai probeleme.

| LisaJulie a răspuns:

Frica de munca în ce domeniu? E normal sa fi anxios prima data când mergi la un job! Încearcă sa vorbești și sa socializezi cu colegii de munca