| anonim_4396 a întrebat:

Cum reușiți să vă treziți dis-de-dimineață?

Eu de exemplu mă pun la somn la ora 1:00 și ma trezesc la 9-10.

Am întâlnit oamenii care sau pus la ora 5-6 dimineața și sau trezit la 8-9.

Am încercat să îmi pun alarma însă nu o aud. (sunt o persoana care are un somn adânc, ma refer ca poți taie și lemne lângă mine)

Voi ce secrete aveți? rolling on the floor)

Eu după ce ca am un somn adbac, mai ma trezesc și obosita rolling on the floor)

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

8 ore pe zi sunt de-ajuns pentru somn. Insa, daca acele 8 ore incep la ora 00-01, te vei trezi obosit, chiar daca ai dormit destul.
Ce poti sa faci este sa incerci sa fii deja adormit la ora 11, astfel, la ora 7 te vei trezi aproape bine.

Cum spunea si @Drimmero, are legatura si cu obisnuinta. Daca stii ca maine la 9 trebuie sa fii undeva, deci la 8 trebuie sa te trezesti, cu siguranta vei auzi alarma. Daca stii ca maine nu ai nimic de facut, se poate sa nu auzi alarma sau sa o opresti fara sa fii foarte constient.
Exista persoane obisnuite sa se trezeasca la 6 de luni pana vineri, poate ajutate de alarma, o sa observi ca daca si-ar opri alarma, tot s-ar trezi in jurul acelei ore. Trebuie sa incerci sa te obisnuiesti cu trezitul devreme.

8 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Dacă mergi la scoala/munca dimineața te obisnuiesti sa te trezești devreme. Dacă nu ai treaba dimineața, dormi pana mai târziu laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ora unu e prea târziu ca să poți să te odihnești.
Incearcă să te pui în pat măcar la 23.00 dacă nu poți la 22.00.

| Drimmero a răspuns:

Presupunand ca nu muncesti, dupa ani in care esti nevoit sa muncesti si sa te trezesti la 6 mereu, deja nu mai ai nevoie de alarma ca te trezesti instant.

Eu sunt unul dintre exemple, ma culc uneori la 3-4 iar la 6 sunt in picioare, cand suna alarma imi blestem zilele si imi zic mereu 'diseara ma culc mai devreme' si...tot tarziu ajung sa adorm,, asa mi-e organismul, dorm putin si ma trezesc si devreme.

| Andreeush a răspuns:

Cred că dacă vrei să te trezești de dimineață trebuie să te pui la somn ma devreme.
De ce nu îți schimbi programul de somn?
Ce câștigi dacă te culci la 1?

| Steregoi a răspuns:

Dormi ca Praslea cel Voinic pe lemne ascutite.

| GirlOnline81 a răspuns:

In ceea ce ma privește, da-mi o cafea la prima ora a dimineții și sunt ca noua, indiferent de ora de culcare.

| unvecin a răspuns:

Nu cred că e secret: când mă pun devreme la somn, mă trezesc dimineață devreme. happy

Aseară m-am pus la somn pe la 21 și ceva și m-am trezit fără alarmă la 5 fără 5 minute. Așa că m-am pus să fac treburi pe aici: spălat haine etc. laughing

Dacă vrei să-ți formezi un program de somn bun, atunci mai ușor decât să te forțezi să dormi devreme e să încerci să stai trează cât mai mult. Adică OK: vreau să form de la 21 la 5 să zicem. Dar obiceiul e să adorm abia la 1 (cum ziceai)... În regulă: Mă oblig să mă trezesc la 5, după ce am dormit 4 ore. O să fiu adormit toată ziua următoare, dar mă ambiționez să stau trez. Iar la 21, ghici... o să poți adormi super. laughing Dacă nu iese din prima zi, iese din a doua.

Dar trebuie să auzi alarma totuși. laughing) Pune mai tare, pune-o să nu se oprească până te-a trezit. E musai să găsești ceva. happy

| Subsemnatul123 a răspuns:

Daca te trezesti devreme in fiecare dimineata la un moment dat o sa te obisnuiesti si o sa te trezesti mai usor. E mai greu la inceput dar dupa organismul se acomodeaza. Evident trebuie sa te si culci mai devreme, nu la 1 cu toate ca in cazul meu de exemplu sunt multe nopti cand ma culc dupa 12 si la 5 ma trezesc fara probleme.