| hypothesis a întrebat:

Cum va impartiti timpul zilnic? Cat timp alocati dezvoltarii personale si relaxarii (activitati precum: cititul,studiul unei discipline pe care vreti sa va axati sau doar sa o cunoasteti,vizionarea de filme/seriale,activitati sportive,invatarea unei limbi noi sau aprofundarea celei/celor cunoscuta/e) pe langa treburile cotidiene (precum serviciul,munci casnice,etc.)?
Ma gandesc in timpul liber(daca aveti si nu va mananca jobul absolut tot timupl) ce faceti?
Este posibil sa nu puteti face chiar toate lucrurile de mai sus,chiar daca v-ati dori acest lucru, insa vreau sa discutam cam ce va place si cum va organziati timpul.

4 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu-mi organizez timpul.

| RainmakerX a răspuns:

Eu unul am 17 ani deci nu am vreun job care sa-mi manance timpul, doar scoala dar momentan suntem in vacanta deci _____.
In timpul vacantei cat si in timpul scolii -ma trezesc pe la 7.00-9.00

In vacanta stau cam 3 ore pe zi pe anime-uri, de obicei seara, ma uit pe tableta. In timpul zilei mai stau 1 ora -2 ca sa fac cate ceva in photoshop, mixez muzica, fac amv-uri sau raspund aici, pe TPU.Acestea sunt hobby-urile mele.
Cam in fiecare zi scriu cel putin 1-2 ore la niste povesti ceva mai mari (colegii le zic carti, eu le zic povesti, acum fiecare le zice cum vrea). Imi place sa creez...
Am zile in care atunci cand ma apuc sa citesc stau si 5-6 ore in continuu dar dupa vin mai multe zile in care nu mai citesc nimic...asa sunt eu.
Deci in vacanta nu tin cont de o anumita ordine a acestor hobby-uri. De obicei nu stiu cu o seara inainte ce am sa fac a 2-a zi. Cateodata citesc, cateodata stau mai mult pe PC sau ma duc cu prietenii prin oras. Merg la cumparaturi, fac anumite treburi... nimic nu este in ordine, pur si simplu le fac oarecum la intamplare, in functie de ce am chef sa fac.

In timpul scolii este altfel.
Sunt la un liceu cu un anumit renume, pe profil mate-info.Incep orele la 13 si termin la 20 de obicei. (Vinerea termin la 19... )
Eu unul fac tot ce se poate din week-end. In timpul saptamanii ma trezesc cam pe la 8 in fiecare zi si pana la 9 imi iau micul dejun, fac anumite pregatiri etc... (Temele le am de obicei facute dimineata, stiu ca poate ca vi se pare ciudat dar eu sunt genul care le face imediat cand poate dupa ce le primeste. Adica ora asta ne-a dat tema si eu de prin pauza ma uit despre ce e vorba pe acolo.) Nu prea invat caci am o memorie vizuala excelenta si cam tin minte ce ni se preda atata timp cat am asistat la lectie.
Cam in fiecare zi stau de la 9-11.40 pentru a face anumite pregatiri legate de scoala. Cateodata merg la cumparaturi, fac diverse lucruri intrucat am mai spus, temele le fac de cand le prind si lectiile le cam tin minte. Invat doar la materiile la care ni se dau formule...acelea nu le tin mereu minte.
Plec la 12 30 la scoala si vin seara la 20 00 Inainte faceam karate seara dar la un moment dat am fost foarte obosit si incepusem sa ma simt foarte rau asa ca m-am lasat. (Era nasol sa vii deja obosit la karate si sa te puna sensei-ul in meci cu o matahala care nu putea sa inteleaga ideea de meci amical.Ce inseamna asta? Inseamna ca dadea tare in mine si eu eram cam prea obosit ca sa dau.De aceea m-am lasat.)
Deci ajung acasa si termin cu cina, cu vorbitul cu parintii pana la 21 (eu vorbesc cu parintii mereu dupa ce vin de la scoala, asa m-am obisnuit.) Pe la 21 intru vreo 30-45 de minute intr-un joc sau ceva si dupa ma uit la anime-uri pe tableta.
In unele ocazii foarte foarte rare, cand imi scapa din teme atunci stau si mai tarziu noaptea ca sa le fac. Dar asta este foarte rar.
Dupa cum vezi la 7 ore de scoala pe zi + teme nu prea iti mai ramane cine stie ce timp dar tot este mai usor decat sa ai un job.

Deci, daca ar fi sa aproximez intr-o zi de vacanta am cam 8 ore in care fac absolut tot ce vreau...ori ca imi dezvolt abilitatile in photoshop, ori ca citesc ori ca ma uit la anime-uri.

In timpul scolii am mai putin.Acum depinde foarte mult si de orele pe care le am in acea zi.

Stiu ca este oarecum monoton, numai scoala, scoala si anime-uri dar momentan cam asta fac.
O seara placuta in continuare!

| Zabbyel a răspuns:

Ai tu ce ai cu cititu asta... Nu nu m-am nascut sa tin cartea in mana, ci doar puterea banii(si cum sa-i produc/obtin), indiferent de cost, gest, etc.In timp ce ma axam, era o relaxare continua + frumoasawinking

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Plecam de la ideea ca ne trezim dimineata.
Eu sunt treaza pe la vreo 6:30 si, deocamdata nu lucrez. Pana pe la vreo 7:30 timpul se imparte intre dus, mic dejun, putin tv, internet. Apoi citesc cam pana pe la vreo 11. Fac curatenie, cumparaturi daca e nevoie (e mereu nevoie). Apoi pregatesc pranzul, mananc, imi spal vasele, fac ceva prin casa, ok nu vreau sa te plictisesc. Ideea e ca depinde de stare, in opinia mea. Oricat de organizat ai fi daca nu ai chef sa faci nimic nu vei face. Inainte lucram de la 3 si reuseam sa fac tot ce imi propuneam. Ok... Avem o zi in care eram libera deci ieseam si ajungeam seara acasa. Oricum, pana pe la vreo 1 reusesc sa am o rutina destul de placuta... Restul e, de cele mai multe ori, improvizatie.
Daca am divagat, ma poti anunta! Tu, in schimb, reusesti sa iti organizezi bine timpul?