Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cunosc o persoana care ma trateaza urat de 5 ani de zile, pentru ca, considera ca i-am gresit enorm si ca facut lucruri de neiertat, ceea ce nu este adevarat. Ma trateaza mai rau ca pe un criminal inchis la inchisoare de maxima securitate, ma trateaza practic cu dispret. In toti acesti ani nu si-a schimbat deloc pararea. Tot ce vine din partea mea nu este bine, este oribil, in schimb daca vine din partea altora este superb.

Avand in vedere ca aceasta persoana nu isi va schimba parerea, cum as putea sa fac sa nu mai sufar ca ma simt nedreptatita? De exemplu ii trimit o melodie, ma face cu ou si otet, dar daca altcineva ii trimite melodia "vai ce frumoasa este"

stiu ca acest comportament il are pentru ca are niste convingeri asupra mea, la inceput nu era asa, dar mai apoi si-a creat fantezii. Am incercat sa comunic, sa imi spuna unde am gresit imi spunea decat "ai gresit fata de mine, esti vinovata."

19 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ignoră-l, nu te mai băga în seamă cu el.
Ești ca tipele alea care se plimbă de Sf. Gheorghe pe hol doar să le unde băieții cu apă.

| pufulescu a răspuns:

Dupa atata timp, nu mai ai cum sa schimbi parerea persoanei. Renunta la a-l mai contacta si nu-l mai considera centrul vietii tale, fiindca nu este asa ceva!

| anonim_4396 explică (pentru pufulescu):

Nu il consider centrul vietii mele, dar iti dau un exemplu. de multe ori ma facea retardata pentru ca, cred in Dumnezeu, si ca ma dispretuieste pentru acest lucru. Intr-o zi l-am intrebat ce face si imi raspunde "imi astept prietena sa se intoarca de la biserica"...atunci i-am zis "dar tu nu dispretuiai pe cei care practica religia?" sunt multe exemple asemanatoare iar ceea ce dispretuieste la mine cauta in alta parte. l-am intrebat "iti faci prietena retardata cum ma faci pe mine ca, cred in Dumnezeu?"

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am inteles. De ce trebuie sa te invarti in preajma lui? De ce vorbesti cu el daca esti respinsa, asta e misterul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din descrierea ta, ii pari mult prea superioara si te necajeste degeaba.
Scapa de el. Baga-l la Recycle Bin daca e prost, jigodie, si nu se mai opreste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce tii neaparat la parerea acelei persoane?
Cred ca iti place sa fii victima.

| kyliejenner a răspuns:

In primul rand, de ce mai vorbesti cu el?!

| BogdanDediu a răspuns:

Mai bine lasa-l in lumea lui nu-l mai baga in seama daca nu vrea sa te mai suporte nu-i mai da nici tu atentie sa vezi ca o sa ajungeti sa va intelegeti!

| Clantza a răspuns:

Esti idioata. Fara suparare, dar asta este adevarul. Nu inteleg si n-am sa inteleg niciodata fenomenul asta, am mai cunoscut o fata care era la fel ca tine, era prietena cu un tampit care se comporta ca un **** fata de ea. De ce? Scapa de el. Nu vrei sa se mai comporte asa si vezi ca nu-si schimba comportamentul, nu te obliga nimeni sa mai fiti prieteni. SAU, cand mai face cum ai zis mai sus ***-i o palma, spune-i ca ti-a ajuns si termina cu prostiile.

| Geome5 a răspuns:

Dupa atatia ani de zile, acea persoana sa te considere la fel? Se pare ca el sau ea are o problema cu tine sentimentala, ca i-ai facut ceva rau.Tu spui ca nu i-ai facut nimica si el spune ca i-ai facut ceva... El pune asta la suflet daca te considera " un criminal inchis la inchisoare de maxima securitate" si ca nu si-a schimbat pararea in 5 ani. De obiciei creierul incearca sa uite momentele urate, el nu a uitat deci e o problema serioasa. Cred ca tu ai avut un moment foarte prost cu el de exemplu v-ati certat sau altele si creierul tau a uitat. Incearca sa comunici cu familia lui, sa-i intrebi daca pot afla ce i-ai facut. Daca familia lui s-a luat dupa el, si nu vor sa te asculte, incearca sa uiti de el prin a trece in momente in care sa te gandesti mereu la ele. Sper ca te-am ajutat happy

| NataliaBianca a răspuns:

Vorbeste cu acea persoana si explica-i ca daca nu intelegi unde i-ai gresit nu poti nici sa repari. E cam bizar... asa, dintr-o data te-a urat? Nu e treaba mea dar totusi daca nu merge cu vorba nu merge cu nimic.winking

| iamme0 a răspuns:

Pai asta traiesc si eu zilnic,stiu prin ce treci, e o fata la mine la scoala care "cica e prietena mea'' dar sti prieteni falsi care dupa ce ii spun secretele mele le spune tuturor si ma face de ras ei bine eu nu am ce sa fac decat sa incerc sa o suport, si mai stau si cu ea in banca deci. oricum fa si tu ce fac si eu nu baga in seama prostii pur si simplu nu-i asculta si ai rabdare pana la liceu, daca esti acum la liceu, ai rabdare pana la facultate happy

| Roxx15 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate este gelos pe tine? Poate tu ai ceva si el nu are ..Incearca sa nu iti mai pese prea mult de zic altii, e mai sanatos asa.

| Adrian2k3d a răspuns:

Daca se comporta asa cu tine inseamna ca nu merita sa fi prietena sau orice altceva cu el
Adica nu te merita pe tine
Asa ca de ce sa stai dupa fundul lui atata timp cat el nici nu vrea sa mai comunice cu tine da-l incolo exista alte milioane de oameni care ar putea sa se imprieteneasca cu tine, pierzi pe cineva dar castigi alti oameni in locul lui
dar in fine faci cum vrei tu =)

| ToateUserNameurileIsLuateDeciYOLO a răspuns:

Ok,ok deci cine este acea persoana? Fiindca si femeia de serviciu poate considera ca i-ai gresit enorm big grin
Este vorba de o prietena sau un membru al familiei. Daca este extrem de grav trebuie sa mergi la psiholog s-a nu iti fie rusine....Stiu ca mentalitatea in Romania este gresita dar trebuie sa iti faci curaj happy
Da-ne mai multe detalii cu atatea detalii doar atat pot sa iti zic.Noroc!winking

| Mariayza a răspuns:

Spune-i tot ce s-a intamplat. Daca tot nu-i convine il poti ignora il poti trata cum te trateaza si el pe tine. Cere-i scuze iar daca tot te ignora fa si tu acest lucru. Nu te lasa condusa de el/ea.

| anonim0000000000000 a răspuns:

Cred ca mai bine ai intreba acea persoana cu ce i-ai gresit.Dar daca nici sta nu merge, ignor-o si nu te mai gandi chiar asa mult la ea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim0000000000000):

Imi spune ca l-am barfit lucru care nu este adevarat. una este sa auzi o persoana discutand despre alta si alta este sa participi la discutii si sa pui paie pe foc, acest lucru i-am explicat de 1000 de ori, dar el tot pe al lui o tine. l-am rugat de exemplu sa-mi spuna ce anume il barfeam, despre ce vorbeam si imi spunea "lasa ca stii tu mai bine"
i-am spus sa vina cu o dovada, fie si inventata dar credibila ca am facut un lucru de neiertat. nu are

se supara cand il fac mincinos, si vin si ii arat in fata ca minte, si uite asa incepe un tir de injuraturi. din punctul sau de vedere, el este zeul pe pamant, care nu minte, nu face rau si care este indreptatit sa se comporte cum se comporta.

| candycane89 a răspuns:

Situația este una comună în rândul adolescenților.În primul rând, scrie-i sau spune-i "Am încarcat să înțeleg situația dată, dar am nevoie de ajutorul tău și anume el constă în faptul ca tu să-mi explici motivul pentru care te comporți așa. Spune-mi 5 factori pentru care manifești așa comportament, dar oferă și argumente logice pentru fiecare"
Sper că totul va fi bine și dacă după asta nu e, nu merită atenția ta atunci, ok?