| Henrypericolpublic a întrebat:

Daca ati avea posibilitatea de a calatori prin univers ati face-o?

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Mi ar plăcea

| RAY a răspuns:

Da,dar stii ca o sa ai parte de bezna totala nu? inca nu mi ai raspuns de ce e pamantul rotund

| Henrypericolpublic explică (pentru RAY):

Pai a fost fotografiat din spatiu si s-a vazut rotund.
Cei care au facut inconjurul lumii au ajuns de unde au plecat (Magellan, Columb etc.)
Soarele ar lumina toate continentele daca ar fi plat.
Faptul ca e rotund explica de ce la noi e soare cand la Australieni e intuneric si invers.
Pe mine aceste argumente m-au facut sa cred si m-au lamurit ca e rotund.

| RAY a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Eu te am intrebat de ce e nu cum sa descoperit man, acum 5 miliarde ani cand planeta s-a format prin acreatie https://paginadeastronomie.wordpress.com/tag/acreatie/ pamantul datorita gravitatiei a inceput sa se invarte in jurul lui, de asta se invart planetele din cauza graitatiei, noi suntem restul unei supernove, pai de unde stim asta, se gasesc elemente care soarele nostru nu le poare creea

| RAY a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Sa nu uitam de faptul ca o planeta a intrat in pamant formand luna si asta putea cauza rotirea planetei in jurul ei, resturile acelei planete au format luna prin acreatie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce creaza soarele nostru? hidrogen care prin fuziune nucleara creaza heliu atat, fotoni, lumina perceputa de noi este o parte din fuziunea aia, fotoni scapa de suprafata de soarelui si sosesc pe pamant in 8 minute

| Andreeush a răspuns:

Da, ar fi ceva interesant.

| SilentRain a răspuns:

Da