| anonim_4396 a întrebat:

Daca barbatul e "sexul puternic" de ce atunci numarul de sinucideri e de 3 ori mai mare ca la femei? Daca nu ma credeti cautati pe google, sunt multe articole. Abia astept sa va citesc maine raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| Volsvagan70 a răspuns:

Majoritatea barbatilor sunt lasi in prezent.
Nu stiu sa munceasca
Nu stiu sa prelucreze, sa vopseasca, chestii barbatesti in general
Freze tampite de gay
Caracter excesiv emotional, de gay.
Haine ridicole, de gay
Feminizati tampiti.
Sper sa nu se duca toti barbatii de rapa...

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Nu e adevarat ceea ce ai scris acolo, sunt destui barbati care muncesc, stiu sa prelucreze, ce legatura are vopsirea cu chestii barbatesti? pe bune asta e ceva masculin? freze normale nu de gay, dupa cum am scris barbati reprima emotile din cauza asta ajung sa se sinucida, nu inseamna ca toti barbati trebuie sa fie psihopati, uni poarta haine ridicole nu toti, ce ai scris acolo nu explica deloc acele sinucideri din contra sunt afirmati homofobe

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu nu sunt homofob chiar deloc, cu toate astea spuse si mie mi se par foarte gay majoritatea hainelor, "frezelor" si comportamentul baietilor din ziua de azi. Ma refer la astia sub 25 de ani. Nu trebuie sa fi psiho sa fii barbat.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Normal ca aia de 30-40 de ani mai stiu sa faca ceva.
Dar tu vezi cum sunt astia de 17-18-20?
Ai vazut ce freze au? Ce comportament au? Ce lenesi sunt? Ca nu stiu sa faca nimic? Ce "depresivi" se dau doar ca sa fie "cool"? Sincer, nici macar homosexualii aia fanatici nu sunt asa.
Nu toti barbatii, dar o mare parte din ei asa sunt. Eu ma incadrez in grupa aceea de ani, dar macar nu ma comport ca o fetita de 5 ani.

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Repet din nou homosexualitatea nu are legatura cu a fi feminizat, homosexuali nu sunt femei in corp de barbati

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Extrem de gresit!

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Majoritatea sunt. nu stiu... cel mai bun cuvant ar fi "cringe".
Nu toti, dar marea majoritate.

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Tu ai cunoscut toti gay?

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Am cunoscut o multime pe internet.

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

O multime nu inseamna toti sa fim seriosi, am o intrebare in viziunea ta un adevarat barbat este lipsit de sentimente,bunatate,empatie, iubire, emotie? asta ai afirmat acolo, chiar asa de rai sunt barbati? niste besti fara inima si fara suflet? faptul ca ne sinucidem nu o facem ca suntem gay si ca suntem oamenii, omul nu este un robot este ceva complex si unic.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca asa sunt toti. Am zis ca majoritatea homosexualilor sunt asa.
Sunt foarte multi prosti care se sinucid din cauza fetelor sau ca au luat note mici sau prostii d-astea. Asta se pot numi barbati?
Si nu, in viziunea mea un barbat adevarat are sentimente si emotii.

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

De ce sunt prosti ca se sinucid? numa prosti isi iau viata? scrii acolo ca un barbat iubeste pai iubeste limitat sau nelimitat?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Avand in vedere ca lumea e plina de fete de ce sa te sinuzi pentru una? e stupid

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca iubirea e irationala, sa numi spui ca tu o consideri pe iubita ta ca restul? de ce oare ne doare asa puternic cand ne pierdem parinti ca doar nu sunt singuri din lumea asta? nu e stupid deloc e iubirea, omul fara iubire, empatie ar fi o bestie

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Sunt prosti pentru ca se sinucid din nimicuri.
La ce te referi cand intrebi daca iubeste limitat sau nelimitat?

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Iubirea pentru cineva sunt nimicuri? nu am cuvinte.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa o crezi tu pe aia

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Mai omule, spune-mi, cum sa te sinucizi, sa fii mort de acum incolo, doar din cauza unei fete, a unei note sau ca vrei doar sa ii superi pe altii? Mai era un caz acum cativa ani cu unii de vreo 14 ani parca care s-au sinucis pentru ca nu mai erau copii si erau adolescenti. Astea ti se par motive pentru a te sinucide? Iubirea vine si trece, este un motiv de nimic pentru a te sinucide. Asta zic.

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Inseamna ca nu ai iubit niciodata cu adevarat daca e nimic

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Na vezi cand iubesti ea e zeita ta

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca e nimic, am spus ca este un MOTIV de nimic pentru a te sinucide. Suferi si treci peste, dar nu te sinucizi pentru asta.

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Cand vei iubi mai vorbim

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Tot nu ai inteles ce am zis eu

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Nu poti intelege rational iubirea

| Volsvagan70 a răspuns (pentru RAY):

Pot intelege iubirea, dar nu pot intelege sinuciderea cauzata de iubire

| RAY a răspuns (pentru Volsvagan70):

Repet cand vei iubi cu adevarat vei vedea cum e, omul nu poate rational intelege iubirea, este imposibil

| flarn a răspuns (pentru Volsvagan70):

Nimanui nu ii pasa daca sunt in depresie cat timp nu ma sinucid. Dar daca mi-as lua viata, lumea ar spune ca sunt un las care se gandeste doar la el, nu la ceilalti din jurul sau.

Nu poti intelege o persoana care crede ca ar suferi mai putin daca s-ar sinucide decat daca ar fi in viata pana nu treci si tu prin asta.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru flarn):

Eu pot intelege sinuciderea la oamenii care au motive, dar nu pot intelege sinuciderea din motive aiurea gen "M-a lasat iubita" sau "Am luat 9 in loc de 10" sau "Hai sa ma tai pe maini si sa incerc sa ma sinucid ca sa atrag atentie"

77 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Probabil la sexul puternic, totul e mai puternic. Adica si depresiile, si durerea, si nebunia.

| Lucian4 a răspuns:

Se refera la sexul puternic fizic la barbati si sexul slab fizic la femei, nu psihic. psihologic sunt vulenrabili

| RAY a răspuns (pentru Lucian4):

Ai dreptate in ceea ce afirmi

| RAY a răspuns:

Pentru ca barbati reprima sentimentele inca de mici iar femeile din contra le exprima,deci barbati nu fac fata iubiri si cand dau de iubire ei simt ceva ce rational nu gasesc logica astfel dupa despartire actioneaza prostesc,imatur,irational,in continuare ei neaga iubirea,sentimentele si consuma alcool, mgtow a salvat barbati depresivi care erau la un pas de sinucidere,solutia era exprimarea sentimentelor si ajutorul intr-un grup social,ceea ce noi nu facem noi mai mult suntem intr o competitie,dupa cum am demonstrat la alta intrebare barbati iubesc cu adevarat femeia,iar o sa primesc eronat dar pot oferi sute de dovezii care imi dovedesc afirmatia,creierele find diferite si ceea ce simte este total diferit,femeile sunt mai empatice asta e un adevar dar ele fac fata sentimentelor lor, iubirea la femeia are mai multe faze si este strict legata de ciclu,este complexa, atractia fizica,iubirea fata de ceea ce ofera partenerul, scimbarea partenerului,obsesia compulsiva, folosirea lui pana cand intervine alt barbat care o influenteaza,de exemplu daca e la ovulatie o atrag barbati mai masculini daca e la menstra mai feminimi, barbati au si curaj mai mare, fetele sunt mai fricoase, timide, incercarile femeilor sunt mai dese decat la barbati privind sinuciderea doar reusitele sunt mai de succes la barbati sa nu uitam asta, e un foarte bine de scris, stiut, barbati aleg metode extreme iar femeile mai usoare gen multe pastile

| Drimmero a răspuns:

Prostia nu tine cont de genul pe care il porti!

| Freya1 a răspuns:

Este sexul tare din punct de vedere a fortei fizice dar nu neaparat si emotional.
S-au facut niste experimente si s-a dovedit ca pana si durerea fizica femeile o suporta mai bine si mai mult. Spre exemplu contractiile avute la nastere, femeile le duc pana la capat dar cand sa experimentat pe barbati cu un aparat nu au rezistat.
Poate la fel este si cu psihicul.O fi femeile cu dorinta mai mare de a trai spera mai mult, sunt mai obtimiste, mai slabe la fizic dar mai tari la psihic

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Nu stii tu cat doare in sut in margele...

| Freya1 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Pe voi va doare si o taietura la un deget.La o lovitura in margele cum zici tu sari pe calcaie si iti trece si sa fim seriosi nu e neaparat sa iei unul

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Nu stiu, pe mine nu ma prea doare o taietura la deget.
Nu e asa cum zici tu, ca sari pe calcaie. Dupa ce iti primesti sutul durerea mai persista. Sa mai bagam si ca poti ramane impotent.

| Freya1 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Am o vecina care a intrat in coma si a ramas paralizata din cauza unei compicati la nastere si acum ii kinetoterapeutul acasa sa o mai miste crezi ca se compara? Hai sa nu facem comparatia un sut in oua cu o nastere ok

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Aici vorbim despre durere, nu despre complicatii.
Un sut in oua este mult mai dureros.
Am auzit femei care zic ca mai vor inca un copil, dar niciodata nu am auzit un barbat care sa zica ca vrea un sut in oua.
Durerea variaza de la persoana la persoana.
Mama mi-a spus ca nu s-a chinuit cu mine cand m-a nascut.
Mai sunt alte femei care nu suporta durerea.
Sunt barbati care rezista cat de cat durerii unui sut in oua
Sunt altii care nu suporta durerea.

| Freya1 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Nu esti femeie si nu ai de unde sa stii ce dureri ai cand nasti.Normal ca mama ta ti-a zis ca nu sa chinuit cu tine ca doar nu ti-ar fi spus "Mama ai fost cel mai mare chin pentru mine, mai bine nu te faceam " deoarece o femeie se bucura ca aduc un copil pe lume si asta este si explicatia pentru care mai fac unul.Nu te mai lua dupa toate tampenile de pe Facebook si revina cu picioarele pe pamant.Un sut in oua nu e benefic si nu iese unu ca tine din asta

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Tu nu ești barbat și nu ai de unde stii cat doare.
Eu nu folosesc Facebook sau alt **** de retea de socializare. Ori doare la fel, ori un sut in oua doare mai mult. Din doua, una.

| Freya1 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Chiar vrei sa iti trimit in privat o filare sa vezi cum naste o femeie si cum ia unu un sut in oua..Hai serios las-o asa

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Femeile cred ca ele si barbatii cred ca ei. Hai sa incetam ca nu ajungem nicaieri. Eu nu o sa ma conving niciodata, la fel nici tu nu o sa te convingi niciodata

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Spui prostii. Dimpotriva o sa iti spuna "m/am chinuit cu tine dar sunt mandra de durerea care am suportat/o ca uite ce baiat am acum ". Cel putin mie mi/a spus asa. Fratii mei au iesit repede dar la mine a durat cam 8 ore toata bataia de cap. Al dracu de la nastere laughing.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce a fi gay inseamna ca esti afemeiat? nu are legatura una cu alta sti asta? dorinta sexuala nu are legatura cu comportamentul, alexandru cel mare a avut iubit

| Freya1 a răspuns:

Deci imi dai dreptate ca este posibilitatea mare de a se chinuiwinking

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

O cunostinta a avut 15 sau 20 de ore acel "travaliu" sau cum naiba se numeste procesul pana cand naste copilul. CHiar nu stiu mai nimic despre subiect ca sa explic exact ce si cum dar stiu ca spunea ca isi blestema si buncii strabunicilor la ce dureri avea laughing. E bine macar ca prichindelul e copil model.

| Freya1 a răspuns:

Da asa este...E greu si pana sa nasti ai contracti si disconfort dapoi atunci cand nasti dar nu toti inteleg asta.Uni considera ca un picior in oua este mai dureros decat un travaliu de 10 15 ore

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

E aiurea sa vad ca uni scriu ca suntem besti lipsite de ceva bun, eu unul nu sunt asa, nu cred ca barbati sunt asa din contra daca asa eram nu evoluam ca specie

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eu tot incercam sa explic ca si barbati si femeile au suflet si au sensibilitatile lor dar nuuu...toti ma contrazic ba ca eu sunt bestie fara suflet pentru ca sunt femeie ba ca barbati sunt hiene.
Barbatul trebuie sa fie sexul tare sa fie puternic fizic sa inspire forta iar femeile sa fie firi sensibile finute ca si exterior si ca si constructie.Dar asta nu inseamna ca barbati nu au si ei sensibilitatea lor sau femeile mai multa putere si forta. Orcum indiferent cum suntem trebuie sa ne respectam nu sa fim misogini si sa ne desconsideram din cauza ca suntem diferit ca sex

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Barbati sunt mult mai vulnerabili emoțional ca femeile desi ascund asta, reprima asta, asta nu are legatura cu homosexualitatea si pentru ca asa e creierul nostru facut, barbati nici fizic nu sunt toti sexul puternic nici ca durere ei nu rezista asa ca o femeie, asta cu sexul tare e o prostie imensa, femeile sunt vocea naturi ele fac ca specia sa mearga mai departe, daca maine mor un milion de barbati e egal cu zero daca mor 1 milion de femei e ceva, femeile sunt cel mai important mecanism al selectiei naturale

| Holiday a răspuns:

Ti se pare usor sa te sinucizi?!? Nu e. Desi e o decizie proasta, totusi trebuie sa dai dovada de o hotarare foarte puternica pentru a face asta. Daca nu ma crezi, incearca.laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Poate nu e din punct de vedere emotional.

| Hammurabi a răspuns:

Bărbatul e "sexul puternic" din punct de vedere fizic. Din punct de vedere psihic majoritatea bărbaților sunt mult mai slabi decât femeile. De aici apare statistica care ai spus-o mai sus. Bărbații clachează mult mai repede, sunt mai puțin rezistenți la stres, și au permanent impresia că orice problemă pe care o au o pot rezolva prin forță fizică. Când ajung la concluzia că nu pot, sunt atât de "puternici" încât se agață imediat de grindă. laughing

| RainmakerX a răspuns:

Daca e considerat "mai puternic" atunci si asteptarile sunt mai mari.

In ziua de azi ca sa ai un succes enorm ca si barbat atunci trebuie ori sa fii foarte destept ori sa arati foarte bine, trasaturi pe care multi le au intr-o mica masura.

Vezi exemple de "masculi alfa" la nivelul carora poti ajunge extrem de greu...

Este o competitie permanenta pe care trebuie s-o castigi pentru a ajunge cel mai bun.

Toti isi doresc bani, faima, un corp "fit" care sa fie si sanatos pe deasupra plus o partenera eventual.

Din atatea dorinte cine stie cate se indeplinesc *daca se indeplinesc*.

Multi trec de o anumita varsta fara sa fie multumiti cu viata lor, (tineretea, nevestele, jobul lor care ori este de toata jena ori au un sef care tipa 24/24)

Avem nevoia de a ne afirma.
Cand nu esti nici cel mai inteligent nici cel mai frumos (amuzant, rapid, puternic) atunci apare intrebarea "Dar eu la ce sunt bun?"

Intrebare la care multi nu reuseasca sa gaseasca un raspuns caci au mentalitati limitate.

Era mai demult o gluma pe net cum ca "Daca esti in asia si nu esti doctor atunci esti un esec. "

Concluzia la care am ajuns ar fi ca totul se datoreaza geloziei.
Vrei sa ai multe dar ori esti lenes ori nu ai o gandire prea buna.

NU TE RIDICI LA NIVELUL IDEALURILOR TALE

| syd a răspuns:

Sinuciderea e curaj, nu slabiciune
sunteti toti niste beta

| Freya1 a răspuns (pentru syd):

Este un semn de lasitate din punctul meu de vedere

| Hammurabi a răspuns (pentru syd):

Pe bune? I-a gândește-te :
Dacă ți s-ar întâmpla un accident de mașină, ce ai considera mai curajos :
- să alegi să mori?
- să alegi să-ți petreci restul vieții paralizat intr-un cărucior cu rotile?

| syd a răspuns (pentru Freya1):

Este un semn de alfa si de control absolut

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Majoritatea eroilor sunt practic niste sinucigasi...
Deaia nici nu prea au trait mult...

| syd a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca as fi paralizat nu m-as putea sinucide deci punctul tau e invalid

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu mai instiga la prosti

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Greșești profund. Majoritatea eroilor nu aleg ei să moară. Sunt omorâți. Nimeni nu pleca la luptă fără nici cea mai mică speranță că se va întoarce la familia lui.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Nu instig la nimic, e doar un fapt.

Dar uite, de dragul tau:

Bai, nu fiti eroi!
happy

| Hammurabi a răspuns (pentru syd):

N-ai înțeles întrebarea sau doar te faci că n-o înțelegi?
Ce ai considera mai curajos? Să alegi să mori în accident, sau să alegi să ramâi în scaunul cu rotile?

| syd a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca mor in accident nu e sinucidere, deci nu pot alege asa ceva

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Vezi de treaba, eroii sunt aia care se baga in tot felul de situatii nefortati de nimeni, din motive personale. Una e sa lupti si alta e sa faci pe eroul.
E ca si cum ai zice: eu merg la serviciu in fiecare zi, nu pe trotuar, ci pe banda alba de pe mijlocul drumului, dar sper sa ma intorc acasa. Te intorci de cateva ori probabil, dar mult mai de putine ori decat unul care merge pe trotuar. Si esti constient de asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu este vorba de eroi dar trebuie sa te gandesti ca sunt o gramada de copii depresivi pe aici care o sa mearga sa se spanzure ca tu le spui ca e bine si ca o sa fie eroi daca fac asta

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Poate n-ai inteles, eu nu sunt fan-ul eroilor. In plus, in primul raspuns am spus ca e o decizie proasta.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Pe bune, chiar ți se pare că "a muri ca un erou" = " a te sinucide"?
Mai bine hai la o bere că am luat-o pe câmpii... laughing laughing

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Multi dintre eroi au ajuns asta pentru ca "nu mai aveau ce pierde".

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Nu e curaj.E calea cea mai usoara.In loc sa rezisti si sa incerci sa gasesti o rezolvare, alegi sa mori si sa scapi.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

E calea controlului total

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla bla - uri de astea sunt de telenovele.
Cunosc situatii in care nu are rost sa traiesti, gen,sa stai in aparate intr-un spital, sa nu ai niciun motiv sa zambesti.
Se zice ca sinuciderea e un strigat de ajutor neauzit, mereu dam vina pe aia care se sinucid, dar niciodata pe scarbele de oameni care sunt indiferenti.
Deci, ei sunt lasi pentru ca nu au de cine sa fie ajutati, dar cei puternici care in loc sa ajute, sunt indiferent sau fac abuz de putere cum sunt?
Singurul lucru care trebuie sa il intelegi de aici, e ca nu trebuie sa generalizezi, " e calea cea mai usoara ", e doar o cale, pe care mergi cand nu mai gasesti scop in nimic, nu te mai bucura nimic, unii sunt prea slabi ca sa treaca peste iar altii ii doare in 14 de ei.
Deci, mai usor cu generalizarile " maestre ".

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

"Sa stai in aparate intr-un spital"Da, daca nu mai ai nicio sansa, sunt de acord cu tine.E o lupta deja pierduta."Unii sunt prea slabi ca sa treaca peste"Bine punctat.Sunt prea slabi, nu fac fata.Deci aleg calea mai simpla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu.Femeile mai mult dramatizeaza, cei care trec la fapte sunt barbatii.Au fost"sexul puternic". Acum nu mai sunt, cel putin raportat la latura emotionala(marea majoritate). Multi sunt mult mai sensibili decat femeile.

| BIoody a răspuns:

Pentru ca barbatii sunt mai obsedati?
dap, si cu asta zic totul, sunt mai nerabdatori, femeile pot sta cu o anumita suferinta mai mult timp dar masculul nu, e mai "las" cum se zice, adica nu suporta mult problemele, suferinta, sau pierderile s-a.m.d. dar sunt multe cazuri, problema e mai mult de cauza psihica, nu e coincidenta ca noi, barbatii alegem mai mult caile usoare, si sunt mai libertini de fel big grin