| anonim_4396 a întrebat:

Daca barbatul e "sexul puternic" de ce atunci numarul de sinucideri e de 3 ori mai mare ca la femei? Daca nu ma credeti cautati pe google, sunt multe articole. Abia astept sa va citesc maine raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| Volsvagan70 a răspuns:

Majoritatea barbatilor sunt lasi in prezent.
Nu stiu sa munceasca
Nu stiu sa prelucreze, sa vopseasca, chestii barbatesti in general
Freze tampite de gay
Caracter excesiv emotional, de gay.
Haine ridicole, de gay
Feminizati tampiti.
Sper sa nu se duca toti barbatii de rapa...

77 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Probabil la sexul puternic, totul e mai puternic. Adica si depresiile, si durerea, si nebunia.

| Drimmero a răspuns:

Prostia nu tine cont de genul pe care il porti!

| Hammurabi a răspuns:

Bărbatul e "sexul puternic" din punct de vedere fizic. Din punct de vedere psihic majoritatea bărbaților sunt mult mai slabi decât femeile. De aici apare statistica care ai spus-o mai sus. Bărbații clachează mult mai repede, sunt mai puțin rezistenți la stres, și au permanent impresia că orice problemă pe care o au o pot rezolva prin forță fizică. Când ajung la concluzia că nu pot, sunt atât de "puternici" încât se agață imediat de grindă. laughing

| Freya1 a răspuns:

Este sexul tare din punct de vedere a fortei fizice dar nu neaparat si emotional.
S-au facut niste experimente si s-a dovedit ca pana si durerea fizica femeile o suporta mai bine si mai mult. Spre exemplu contractiile avute la nastere, femeile le duc pana la capat dar cand sa experimentat pe barbati cu un aparat nu au rezistat.
Poate la fel este si cu psihicul.O fi femeile cu dorinta mai mare de a trai spera mai mult, sunt mai obtimiste, mai slabe la fizic dar mai tari la psihic

| Holiday a răspuns:

Ti se pare usor sa te sinucizi?!? Nu e. Desi e o decizie proasta, totusi trebuie sa dai dovada de o hotarare foarte puternica pentru a face asta. Daca nu ma crezi, incearca.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu.Femeile mai mult dramatizeaza, cei care trec la fapte sunt barbatii.Au fost"sexul puternic". Acum nu mai sunt, cel putin raportat la latura emotionala(marea majoritate). Multi sunt mult mai sensibili decat femeile.

| syd a răspuns:

Sinuciderea e curaj, nu slabiciune
sunteti toti niste beta

| Freya1 a răspuns (pentru syd):

Este un semn de lasitate din punctul meu de vedere

| Hammurabi a răspuns (pentru syd):

Pe bune? I-a gândește-te :
Dacă ți s-ar întâmpla un accident de mașină, ce ai considera mai curajos :
- să alegi să mori?
- să alegi să-ți petreci restul vieții paralizat intr-un cărucior cu rotile?

| syd a răspuns (pentru Freya1):

Este un semn de alfa si de control absolut

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Majoritatea eroilor sunt practic niste sinucigasi...
Deaia nici nu prea au trait mult...

| syd a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca as fi paralizat nu m-as putea sinucide deci punctul tau e invalid

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu mai instiga la prosti

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Greșești profund. Majoritatea eroilor nu aleg ei să moară. Sunt omorâți. Nimeni nu pleca la luptă fără nici cea mai mică speranță că se va întoarce la familia lui.

| RAY a răspuns:

Pentru ca barbati reprima sentimentele inca de mici iar femeile din contra le exprima,deci barbati nu fac fata iubiri si cand dau de iubire ei simt ceva ce rational nu gasesc logica astfel dupa despartire actioneaza prostesc,imatur,irational,in continuare ei neaga iubirea,sentimentele si consuma alcool, mgtow a salvat barbati depresivi care erau la un pas de sinucidere,solutia era exprimarea sentimentelor si ajutorul intr-un grup social,ceea ce noi nu facem noi mai mult suntem intr o competitie,dupa cum am demonstrat la alta intrebare barbati iubesc cu adevarat femeia,iar o sa primesc eronat dar pot oferi sute de dovezii care imi dovedesc afirmatia,creierele find diferite si ceea ce simte este total diferit,femeile sunt mai empatice asta e un adevar dar ele fac fata sentimentelor lor, iubirea la femeia are mai multe faze si este strict legata de ciclu,este complexa, atractia fizica,iubirea fata de ceea ce ofera partenerul, scimbarea partenerului,obsesia compulsiva, folosirea lui pana cand intervine alt barbat care o influenteaza,de exemplu daca e la ovulatie o atrag barbati mai masculini daca e la menstra mai feminimi, barbati au si curaj mai mare, fetele sunt mai fricoase, timide, incercarile femeilor sunt mai dese decat la barbati privind sinuciderea doar reusitele sunt mai de succes la barbati sa nu uitam asta, e un foarte bine de scris, stiut, barbati aleg metode extreme iar femeile mai usoare gen multe pastile

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Nu instig la nimic, e doar un fapt.

Dar uite, de dragul tau:

Bai, nu fiti eroi!
happy

| Hammurabi a răspuns (pentru syd):

N-ai înțeles întrebarea sau doar te faci că n-o înțelegi?
Ce ai considera mai curajos? Să alegi să mori în accident, sau să alegi să ramâi în scaunul cu rotile?

| syd a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca mor in accident nu e sinucidere, deci nu pot alege asa ceva

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Vezi de treaba, eroii sunt aia care se baga in tot felul de situatii nefortati de nimeni, din motive personale. Una e sa lupti si alta e sa faci pe eroul.
E ca si cum ai zice: eu merg la serviciu in fiecare zi, nu pe trotuar, ci pe banda alba de pe mijlocul drumului, dar sper sa ma intorc acasa. Te intorci de cateva ori probabil, dar mult mai de putine ori decat unul care merge pe trotuar. Si esti constient de asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu este vorba de eroi dar trebuie sa te gandesti ca sunt o gramada de copii depresivi pe aici care o sa mearga sa se spanzure ca tu le spui ca e bine si ca o sa fie eroi daca fac asta

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Poate n-ai inteles, eu nu sunt fan-ul eroilor. In plus, in primul raspuns am spus ca e o decizie proasta.

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Pe bune, chiar ți se pare că "a muri ca un erou" = " a te sinucide"?
Mai bine hai la o bere că am luat-o pe câmpii... laughing laughing

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Multi dintre eroi au ajuns asta pentru ca "nu mai aveau ce pierde".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru syd):

Nu e curaj.E calea cea mai usoara.In loc sa rezisti si sa incerci sa gasesti o rezolvare, alegi sa mori si sa scapi.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

E calea controlului total

| BIoody a răspuns:

Pentru ca barbatii sunt mai obsedati?
dap, si cu asta zic totul, sunt mai nerabdatori, femeile pot sta cu o anumita suferinta mai mult timp dar masculul nu, e mai "las" cum se zice, adica nu suporta mult problemele, suferinta, sau pierderile s-a.m.d. dar sunt multe cazuri, problema e mai mult de cauza psihica, nu e coincidenta ca noi, barbatii alegem mai mult caile usoare, si sunt mai libertini de fel big grin

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla bla - uri de astea sunt de telenovele.
Cunosc situatii in care nu are rost sa traiesti, gen,sa stai in aparate intr-un spital, sa nu ai niciun motiv sa zambesti.
Se zice ca sinuciderea e un strigat de ajutor neauzit, mereu dam vina pe aia care se sinucid, dar niciodata pe scarbele de oameni care sunt indiferenti.
Deci, ei sunt lasi pentru ca nu au de cine sa fie ajutati, dar cei puternici care in loc sa ajute, sunt indiferent sau fac abuz de putere cum sunt?
Singurul lucru care trebuie sa il intelegi de aici, e ca nu trebuie sa generalizezi, " e calea cea mai usoara ", e doar o cale, pe care mergi cand nu mai gasesti scop in nimic, nu te mai bucura nimic, unii sunt prea slabi ca sa treaca peste iar altii ii doare in 14 de ei.
Deci, mai usor cu generalizarile " maestre ".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

"Sa stai in aparate intr-un spital"Da, daca nu mai ai nicio sansa, sunt de acord cu tine.E o lupta deja pierduta."Unii sunt prea slabi ca sa treaca peste"Bine punctat.Sunt prea slabi, nu fac fata.Deci aleg calea mai simpla.

| RainmakerX a răspuns:

Daca e considerat "mai puternic" atunci si asteptarile sunt mai mari.

In ziua de azi ca sa ai un succes enorm ca si barbat atunci trebuie ori sa fii foarte destept ori sa arati foarte bine, trasaturi pe care multi le au intr-o mica masura.

Vezi exemple de "masculi alfa" la nivelul carora poti ajunge extrem de greu...

Este o competitie permanenta pe care trebuie s-o castigi pentru a ajunge cel mai bun.

Toti isi doresc bani, faima, un corp "fit" care sa fie si sanatos pe deasupra plus o partenera eventual.

Din atatea dorinte cine stie cate se indeplinesc *daca se indeplinesc*.

Multi trec de o anumita varsta fara sa fie multumiti cu viata lor, (tineretea, nevestele, jobul lor care ori este de toata jena ori au un sef care tipa 24/24)

Avem nevoia de a ne afirma.
Cand nu esti nici cel mai inteligent nici cel mai frumos (amuzant, rapid, puternic) atunci apare intrebarea "Dar eu la ce sunt bun?"

Intrebare la care multi nu reuseasca sa gaseasca un raspuns caci au mentalitati limitate.

Era mai demult o gluma pe net cum ca "Daca esti in asia si nu esti doctor atunci esti un esec. "

Concluzia la care am ajuns ar fi ca totul se datoreaza geloziei.
Vrei sa ai multe dar ori esti lenes ori nu ai o gandire prea buna.

NU TE RIDICI LA NIVELUL IDEALURILOR TALE

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Nu stii tu cat doare in sut in margele...