| Genevaaa a întrebat:

Revin la o intrebare. Daca bunicii mei au casa la munte, casa ii va reveni mamei si matusilor, apoi mie si copiilor matusilor? In acest caz de exemplu, cand voi calatori voi putea sa raman sa zicem temporar in casa aia daca vreau? Pentru ca e si a mea?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa bunicilor va reveni mostenitorilor (mamei, matusilor si unchilor daca exista) dar numai dupa decesul bunicilor.
Casa va fi a tuturor mostenitorilor, in parti egale, daca nu se inteleg altfel (de exemplu unul sa cumpere partea celorlalti).
Casa nu o sa fie a ta decat daca o cumperi sau iti fac toti mostenitorii donatie. Cu toate acestea sigur ca vei putea sta si tu in ea, mostenitoare fiind si mama ta.

| zilog a răspuns:

Eu am inteles ca daca mama ta nu se prezinta la impartirea mostenirii atunci se considera ca a renuntat la ea in favoarea celoralte persoane

asa ca tu nu prea ai ce discuta pe aici ca si cand nici macar nu ai exista atata timp cat traieste mama ta
doar ea este mostenitor si cu fratii si surorile ei

| RaduRobertRO a răspuns:

Daca o vandnu mai e. Momentan uzufructul e al bunicilor, deci pe ei ii intrebi nu pe TPU.

| Genevaaa explică (pentru RaduRobertRO):

Off,nu pot sa gasesc raspuns niciodata la ce intreb. Dar sa zicem ca nu vinde nimeni nimic, atunci cand va fi al meu si al copiilor matusilor voi putea sa stau acolo? Nu luam problema real, ne imaginăm mai intai ca asa va fi, iar tu imi raspunzi pe ce varianta te am intrebat. pentru ca si eu stiu ca nu e nimic batut in cuie dar.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Genevaaa):

Intrebarea ta suna a blana ursului din padure
atat timp cat casa nu e vanduta, ai dreptul sa stai in ea
daca vreodata peste 50% din proprietate ajunge sa fie vanzabila (adica destui mostenitori decid sa vanda) atunci poate fi vanduta si fara voia ta, dar tu vei fi despagubita

| RaduRobertRO a răspuns (pentru Genevaaa):

Pai daca o sa fie al tau [ desi 100% al tau nu va fi daca sunt si alti mostenitori, va trebui sa te intelegi cu ei cum faceti, cum impartiti ] poti sta.