| Genevaaa a întrebat:

Dacă iau două pastile de vita max (minerale si vitamine) pe zi în loc de una cum scrie, ce poate fi? Oare cat la % din doza maximă pe zi conține? Că mă simt uneori moale sau tremur sau pulsul îmi e rapid pe degeaba... vreau sa stiu ca am destul in corp.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca iei doua pastile, doar ca surplusul se elimina prin urina, mergand direct la wc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vitaminele și mineralele luate pe cale naturală din alimente, rareori devin nocive. De exemplu dacă mănânci zilnic prea mulți morcovi, ți se ingălbenesc tălpile. In cazul suplimentelor, nu ai control. Orice iei în plus, fără măcar să îți dai seama, perturbă și face rău în final.

| relian a răspuns:

Nui se intampla nimic oricum laughing nici daca iei 1 si nici daca iei 2. In general chestiile astea nu prea is asimilate de organism, desi oamenii consuma la greu, nu stiu de au ceva efecte.

Poate omu se gindeste ca ii face bine, organismul reactioneaza la gind si uneori rezolva.
In sf ce sa constat, este ca vitaminele se iau din mincare, astea pilule nu prea.
Daca ai luat 2 te simti mai bine? Bineinteles dupa ceva zile o sa te simti mai bine, dar nu din cauza ca ai lua 2, din cauza ca organismul deja lucreaza de ceva zile si apoi se vad rezultatele.

A luat un ziarist zu pumnu laughing nu mai stiu 3 mii intr-o luna, a facut test sa vada ce se intampla si rezultatu a fost zero.

A venit omu a aratat, totu real, dar oamenii tot continua sa ia aceste vitamine.
Este mai bun sa maninci, cum am spus, sau cum spun cei care fac studii, organismul prefera incarea, sa ia de acolo, decat daca ii dai tu direct acele vitamine.

Nu stiu de ce este asa, nu stiu aia care fac cercetari de ce se intampla asa, dar se pare ca lucrurile cam asa stau.

Asa ca poti lua si 2 pe zi, nu se va intampla nici o minune, dar nici rau nu-ti va fi.

| Smmo a răspuns:

Doza maxima este indicata pe cutie de obicei. Nu depasi dozele recomandate, pentru ca si asa sunt maricele. Tu nu stii in corpul tau ce este bine, ce este in exces, la ce ai deficit. Unele din vitaminele si mineralele acelea se elimina rapid din corp, dar altele nu. Poti face exces de vitamine/minerale si iti deregleaza organismul si asta. Uite numai cateva exemple de ce poti pati:
https://www.medlife.ro/......-tratament
Ce simptome spui tu ca ai, ar putea fi si de la altceva, vorbeste cu un medic.

| Genevaaa explică (pentru Smmo):

Nu am cutia

| Smmo a răspuns (pentru Genevaaa):

Cauta pe internet denumirea exacta a medicamentului, ai grija sa fie la fel cu cele pe care le iei tu si vezi ce spune la detalii, la prospect despre doza. Eu iau mereu doza minima recomandata in prospect, pentru a nu avea neplaceri. Nu toate vitaminele si mineralele se elimina din corp rapid, unele raman mult timp, cele liposolubile. Doza potrivita pentru tine este si in functie de cate kg ai. Daca esti sub greutatea normala sau in jurul greutatii normale pentru varsta pe care o ai este suficient cat scrie in prospect, deci una. Iti recomand sa te sfatuiesti cu un farmacist sau cu medicul de familie.
https://www.gama-serv.ro/dsm-nutritional-products/doza-zilnica-recomandata
https://lege5.ro/......ana-adulta