| AlexDorinel a întrebat:

Dacă s-ar interzice votul de la 60 de ani+ și s-ar baga vot de la 16 ani, PSD ar dispărea, deci am reuși sa schimbam ceva în tara asta?

57 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Voturile sunt facute dinainte. Aberatiile tale sunt imature.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mai tii minte in decembrie 2009 cand Geoana s-a culcat presedinte dar a doua zi a iesit presedinte Basescu? Erau locale?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cum adica „Asa si"?
N-ai inteles nimic din asta?
Dovada ca pui niste intrebari fara a cunoaste cat de putin problema. Eram lamurit mai demult dar acum m-ai comvins ca esti cam aerian.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Bine ca nu se permite votul celor de varsta ta. Desi ma indoiesc sa gandesti altfel si cand vei avea 18 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Alo, baiatu, daca nu erau batranii, cum le zici tu, nu erau nici „inteligenti" ca tine care sa scrie pe aici tot felul de bazaconii.
Nu uita ca si parintii tai fac parte din categoria „batrani". Pentru pensiile alea au cotizat la stat pe toata perioada in care au muncit. Deci teoretic sunt tot banii lor.
P.S. Eu inca mai am 12 ani de munca, daca ai crezut ca sunt pensionar.
Mai iesi din casa ca te mananca paduchii.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Spune-le si parintilor tai acelasi lucru. Daca stiau cum gandesti acum, te avortau.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

P.S. Kill your self.

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil asa ceva, fiindca copilasii de 16 ani nu au inca discrenamant.
Uita-te la tine de exemplu, cat bati campii pe aici cu interbari pe care nici macar nu le intelegi... si daca ti-am da drept de vot, vai de capul nostru ar fi.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Du-te mai copilas, la 16 ani esti incapabil sa discerni ce-i bine si rau pentru tine, de aceea legal sunteti numiti minori si sunteti tinuti sub supraveghere parinteasca, pana la majorat.
La tine, tot ce zboara se manaca la tine, inclusiv cucul din pantaloni.
lasa problema politica si votarea legala in grija adultilor si tu focuseaza-te pe scoala, ca acolo ai hibe mari.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Daca PSD dispare, nu ai cum sa schimbi nimic pentru ca ramanand doar dreapta, ti-am mai explicat de 10 ori ca doctrina de dreapta insasi din radacina rea pentru omul de rand, deci nu are cum sa fie bine orice ai vota de dreapta.

Ca sa fie bine trebuie sa fie o stanga bine si corect aplicata, nu o stanga cu hoti, ca atunci normal ca nici cu aia nu e bine, insa la stanga cu oameni okey, poate fi bine, ca doctrina (gandirea de baza a partidului) este pentru omul de rand.
Pe cand cu dreapta, indiferent de cine vine, nu poate fi bine, va fi bine doar pentru bogatasi.

Ca sa nu mai spun ca, ca sa schimbi ceva in bine trebuie sa stii ce nu merge si de ce nu merge, iar 90 % din oameni nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai e logic de ce ala de la stat a crescut mai mult, pentru ca PSD a avut influenta doar pentru salariile de la stat, la privati nu se putea baga, aia dadeau cat doreau, insa in timp mareau si aia, ca altfel fugea lumea la stat, deci i-ar fi obligat cumva sa mareasca si privatii.

A marit de exemplu sal la medici si profesori ca sa nu fuga toti in afara si sa ramai fara medici si profesori.

| Anonimboy17year a răspuns (pentru Mosotti):

A marit salariile la medici si profesori cu proteste si grevă! Asta de ce nu spui? Cât despre fugitul la stat? Unde sa fuga la stat? Cate locuri de muncă mai poate oferii statul in condițiile in care mai detine doar 5%, daca or mai fi si alea, din tot ce era pe timpul comunismului, de menționat ca nici atunci nu erau suficiente locurile de muncă "la stat"

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Da, insa si asa unii medici de la privat incepusera sa faca nazuri cum ca se duc la stat, asa auzisem, insa ai dreptate, sunt putine locuri de munca la stat.

Pai dreapta nici cu proteste si greva nu le marea! Ii lasa sa-si consume banii de greva si apoi se intorceau singuri la lucru, pai nu asa au facut profesorii mai de mult? Singurei s-au intors, ca nu mai aveau bani, si nu le daduse nimic.
Nu stiu exact daca cu proteste si greva le-a dat, insa oricum le-a dat.
Strategia e simpla pentru dreapta, te lasa sa protestezi si sa greva pana nu mai ai bani, si apoi e clar ce faci.

Majoritatea da, lucra la privat. Dar au facut ceva si acolo, au marit salariu minim ca sa fie obligati si privatii sa nu dea mai jos de anumita suma.

| Anonimboy17year a răspuns (pentru Mosotti):

Au marit salariul, dar au mutat plata taxelor de la angajator la angajat. E exact aceiasi Marie, cu alta palarie.
ex: degeaba ai acum 16 milioane pe acte, ca tot 12 jumate iei in mana.
daca vrei sa vorbim clar si direct salariul minim a crescut cu pana in 60 de lei, de la caz la caz.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Pai si daca a mutat plata taxelor la angajat ce? Ca atunci angajatorul ii da brutul mai mare adica si cu suma pe care o platea el angajatorul ca taxe, si suma aia o dai tu la taxe si nu angajatorul doar, si e tot una, nu conteaza cine da suma, netul tau e acelasi.

| Anonimboy17year a răspuns (pentru Mosotti):

Ba nu e aceiasi, tie ti.a crescut salariul doar pe acte, in realitatae nu e nimic, daar oricum, nu stiu de ce intru inastfel de polemici cu tine cand e clar unde te tragi!
noi, cei de la AUR, nu vrem doar ce le scapa altora printre degete. Vrem tot ce ni se cuvine. cu asta am spus tot. daca tu te bucuri ca ti.au pus 30 de lei tie, si lor 5500, e fix problema ta, dar nu mai incerca sa tragi dupa tine si pe altii

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Pai privatii oricum au facut cam ce au vrut fara legatura cu conducerea.
Daca taxele trebuia sa le dai tu, atunci patronul trebuie sa-ti dea tie banii aia care-i platea el pe taxe, ca sa le platesti tu, e f simplu, deci o sa ai un net mai mare cum s-ar spune.

Si aia de la AUR macar au in cap ceva bun, vor ca resursele sa ramana ale a romanilor, nu sa le dam la altii.
In rest nu stiu ce au in cap, ca pana la urma tot partid de dreapta este care prin doctrina nu s-ar prea gandi la om, insa n-a venit ca sa vedem concret ce ar face.

Lasa ca la medici si profi le-a marit salariu considerabil, nu cu 30 de lei. Pe undeva e bine, pe undeva nu, ca s-au marit sal la medici, s-au marit si spagile.

Eu n-am zis ca PSD e stralucit, a facut si el 1 % acolo ceva, in nici un caz mai mult.
N-a facut multe, de ex sa dezvolte tara in primul rand, sa investeasca, sa producem masiv, sa exportam, sa luam valuta, sa producem noi tot ce putem, nu sa luam porcariile altora, sa nationalizeze resursele date la altii si sa le folosim noi.
Sa bage impozitul progresiv procentual ca in UE, ca sa ai bani la buget, sa eradicheze cat mai mult evaziunea fiscala, sa taie din pensiile nesimtite.

Multe n-au facut, e corect.
Insa macar nu-ti scumpeau utilitatile cum a facut PNL si USR, au mai marit si ei sal minim, sal la profi si medic si altii, macar atat au facut si ei.
Insa prea putin!

Astialalti ce au facut pentru om? Nimic, zero, au facut doar rau.

| Anonimboy17year a răspuns (pentru Mosotti):

Cu acest comentariu ai dreptate! Cand cineva are dreptate nu ma feresc sa recunosc, dar mi se pare aiurea sa tii cu PSD.ul, finca AUR n-a facut nimic, AUR n-a avut sansa sa faca nimic. Eu sper totusi ca nu ma vor trada pe mine si pe restul sustinatorilor, cum au facut si toti ceilalti, de altfel. despre Usr/udmr nici nu ma complic sa mai vorbesc, nu are ce cauta un partid de unguri, intr-o tara de romani.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Pai AUR daca a promis ca resursele sa fie ale romanilor, nici nu vor ajunge sus niciodata, ca vor avea grija astia si UE sa nu ajunga.
Am zis ca tin cu PSD pentru minusculele chestii care le-a facut, fata de astialalti care n-au facut nimic, atata tot, in rest si PSD tot mafiot e de fapt 98 %.

Normal ca UDMR nu are ce cauta intr-o tara de romani, astia au facut aliante cu cine le ofera avantaje, niste nesimtiti, urmaresc sa ne ia ardealul, asta vor si nimic mai mult. Vor din ce in ce mai multe privilegii pentru regiunea maghiara, pai du-te dracu, vrei drepturi in plus, mars la tine in tara, aici e Romania, te supui legilor, vorbesti romana in scoli obligat, numele strazilor in romana si altele, nu rahaturi si figuri pe ei in tara noastra.

Nu ca multi nici nu stiu romana, niste lepre maghiarii astia.

| Anonimboy17year a răspuns (pentru Mosotti):

Corect! cea mai mare nesimtire a fost cand au vrut sa mute ziua nationala a Romanie.i in aceiasi zi cu a Ungarie.i, cat despre AUR, sper ca totusi sa ajunga la putere.
Nu m.ar mira nici faptul ca Romania sa fie subminata, cum a fost inca din ziua revolutiei incoace... laughing))

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Pai da, ne dam dupa unguri ca idiotii, prosti ma sunt si astia de la conducere, ce treaba am eu cu ziua ungariei?! Aia e la ei in tara, nu la mine aici, sa se duca dracului.

AUR nu ajunge la putere sub nici o forma, iti zic eu, mafia nu va permite, in primul rand UE care ne conduce si ne face politica, doar nu-s tampiti sa piarda resursele care le-am dat ca prostii.
Nu va ajunge ca vor avea ei grija sa nu ajunga, nu li se va face campania care trebuie, reclama care trebuie, iar daca cumva e gata gata sa iasa, le vor gasi la lideri nod in papura, ba ca au furat, ba ca cutare, si rezolva ei problema.
Cine vrea sa faca ceva pentru oameni, NU ajunge sus cu una cu doua.

Pai tu nu sti ca deja Romania e subminata? Suntem la p ungurilor si UE.
Du-te in ardeal sa vezi ca daca intr-un magazin vb romaneste, de multe ori nu te baga in seama se face ca nu intelege, nu am trait-o eu, eu zic ce am auzit.
Mama sa-mi faca mine unu sau una asa acolo, cred ca ii suceam gatul.

| Mosotti a răspuns:

Pai ne auzim, ca eu isi zilnic aici. Oricum Ungurii ne urasc ca asa au fost educati, cum prind momentul ne vor lua gatul.
Nu uita ce au facut in sept 1940 la Ip si Trasnea, ce jigodii au fost si cum au macelarit romani cand au luat partea aia de tara!

Sunt rai si nazisti ungurii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nici in visele tale!
Vad ca ai o,, simpatie '' deosebita fata de batrani.
Sa te vad pe tine la 60+

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nici in visele tale nu s-ar permite votul celor de varsta ta!
Banuesc ca parintii tai au undeva pe 43 -44ani,corect? Cum ii vezi tu peste 10 -15 ani? vei avea grija de ei? Sau ai bunici? nu e asa ca iti da si tie banuti din pensia lor?
Daca vei ajunge la 60 ani si ar veni cineva ca tine si face ceva asemanator ti-ar place?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mai bine indoctrinati de comunism decat de prostie. Aia este netratabila.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru darrio2007):

Mi-ai luat vorba din gura!
Dorinele, sper sa nu faci copii! te vor judeca!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Baietasul este aerian rau.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru darrio2007):

Si fara speranta!
Se mareste pensia batranilor + alocatiile!
Sa vad unde ii mai inchide Dorinel pe batrani! POATE pe Luna!rolling on the floor

| Sofer a răspuns:

Nu se schimba nimic.

| Lukasssz a răspuns:

Nu! Deoarece aia tineri ar vota PSD-ul pentru bani.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimboy17year a răspuns (pentru AlexDorinel):

Stai putin, de ce e grav daca aur ii atrage pe tineri?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimboy17year a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ba, sincer da, cu AUR țin, ei mai au o șansă sa facă ceva, ceilalți tot au fost dar nimic n.au făcut

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimboy17year a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nuu, daca ai ajuns sa spui ca e partid creat de Putin deja ești in urmă tare,

| Anonimboy17year a răspuns (pentru AlexDorinel):

Totusi, mi-ar plăcea sa port o discuție cu tine, cu argumente pro si contra, audio. Daca ești de acord hai sa luam legătura cumva ca sunt chiar curios ce ai de zis laughing)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu contează ce partid e la guvernare. România tot de rahat rămâne.
România e o țară frumoasă dar păcat că e locuită.

Ai jucat jocul GTA Vice City? Ai văzut cum e poliția în acel joc? În România e jale https://m.youtube.com/watch?v=PiP6_zqWs78

| Anonimboy17year a răspuns:

Categoric...

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimboy17year a răspuns:

Eu nu văd de ce are voie sa voteze un putregai care in următoarele luni are șansa sa dispară de pe fata pământului, si votul lui sa fie egal cu al unuia de 18 ani care va trăi pe pământ practic mai mult ca el.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Nu uita ca toti, inclusiv tu, vom ajunge putregai.

| Robert265 a răspuns:

Rămâne la fel

| youannoyingme a răspuns:

Cred că da