| VasileRapidistu13 a întrebat:

Daca te duci pe programare medicina sau orice alt job care necesita foarte mult efort singurul beneficiu il ai ca ai bani multi laughing? Atat? Nu doar banii conteaza.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Cine a zis ca in medicina ai bani mulți? laughing
Un tratat de specialitate costa și 2000 de lei poate ajunge și până la 1000 de euro. Plus congrese ca trebuie sa ai numar de puncte EMC anual și alea costa. Dacă o faci pentru bani nu merita toată munca și atâția ani de facultate.
O faci pentru ca îți place ca asta vrei tu sa faci. Ăsta e beneficiul: faci ce îți place tie. Și munca nu e repetitivă: fiecare pacient e un caz unic nou. Ca se repeta diagnostice și simptome e alta, dar pacientul nu e mereu ca la carte, ai parte de surprize (variante anatomice, fiziologie puțin modificata).
Nu mă bag in subiectul programare pentru ca nu sunt din sfera asta de activitate, dar le respect enorm munca, e dificila.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Nirvanaaa):

Pai și dacă munca nu e repetitivă e rău.Că e multă bătaie de cap

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foarte pe scurt (ca să ne ințelegem): tu, de ce faci școală? (dacă faci)

| VasileRapidistu13 explică (pentru sierra1):

Am terminat, doresc urmatoarele beneficii daca tot am invatat cat de cat, salariu decent dar nu 10000 lei cum iau medicii pentru mine 3000-4000lei e mai mult decat suficient, jobul sa nu fie epuizant, gen sa lucrezi medic dentist 8h cu doar o mica pauza restul client dupa client eu zic ca e obositor spre deosebire de jandarm care faci paza, patrula si cand ai interventii, dar nu ai mereu, alte beneficii, banuiesc ca inveti pentru o viata mai usoara nu sa ai 1milion de responsabilitati cum au medicii, exemplu tot ca jandarm iei 4000lei si nu ai raspundere tot timpul 24/24, la paza si patrula nu prea faci nimic, concediu, la stat ca jandarm/pompier ajungi la 40 de zile de concediu, un inginer la privat ramane la 20 laughing, stabilitatea jobului ca jandarm/pompier nu te da nimeni afara decat daca vii beat in principiu, daca faci tampenii, ca inginer daca nu iasa un proiect la timp poate sa te zboare ca e firma privata.

| sierra1 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Adică din nou, pe scurt: faci școală astfel incât să lucrezi cât mai puțin, pe bani cât mai mulți.

Corect?

| VasileRapidistu13 explică (pentru sierra1):

Ai citit cu atentie ce am scris? si oricum banuiesc ca toata lumea vrea asta nu? sau cumva invatam ca prostii in scoala cand altii freaca menta prin baruri la bauta ca tot noi sa muncim 24/24 pe 1500lei? si golanii prin baruru 7000lei? si oricum n-am zis asta eu am zis ca vreau un salariu decent pentru mine 3000-4000lei nu mai mult si munca relativ mai usoara, nu vreau 7000lei sau mai mult, acum e clar? n-am zis munca putina si 1milion de euro, e greu de inteles? inteleg acum daca iei o suma mare sa ai si niste responsabilitati mari totusi, de asta medicii iau atat, dar garda, pompierii nu rup responsabilitatiile de asta si sunt platiti mai slab.