| Inferno a întrebat:

Daca un barbat se considera femeie, este o femeie?

Răspuns Câştigător
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Dacă am logan și eu consider ca e BMW inseamna ca asa e?

17 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Problema este legată de evoluția limbii care nu ține pasul evoluțiilor ideologice.
Un expert în teoria genurilor îți va spune că sexul nu e tot una cu genul. O să o fac eu pe avocatul diavolului dacă există nelămuriri.

https://cihr-irsc.gc.ca/e/48642.html

Practic, corect ar fi „Un mascul poate fi femeie" sau „O femelă poate fi bărbat". În engleză „I am female and I identify as a man".
Se pare că nici aceste lucruri nu sunt prea des susținute, considerate de mulți adepți ai teoriei genurilor. Oamenii folosesc încă man pentru male. E folosit și termenul cisgender pentru rolurile tradiționale asociate sexelor. „I am a cis woman". Adică te-ai născut femeie (sau ești femelă, corect spus) și adopți rolul de femeie. Pentru mine pare un joc de rol, dar toată societatea funcționează astfel. Tu de ce nu porți rochie? De ce nu îți faci unghiile cu ojă? Pentru că societatea ți-a atribuit un rol. Fiecare om care trăiește în societate, fie că vrea, fie că nu, are un rol. Deci acest role play e destul de serios și esențial. Încep și eu să cred că nu e ceva de desconsiderat și nu e degeaba atât de promovat și finanțat.

| Holiday a răspuns:

Depinde ce consideri ca in defineste, creierul, sau organele sexuale.

| sammie a răspuns:

Nu, e un prost cu " p " mare.

| sammie a răspuns:

Ba cuaye, da Onur asta cati ani are naiba?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu, deoarece ca să fii o femeie trebuie să îndeplinești anumite calități, ca să te încadrezi în definiție. Or, bărbații nu au aceste calități.
Dacă eu mă duc și spun că sunt un negru, cineva mi-ar putea spune, fără să greșească, că pielea mea este albă, iar pentru a fi negru trebuie să ai pielea neagră. M-aș putea duce să mă bronzez, desigur, dar tot nu aș fi negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum definesti tu termenii astia.Raspunsul poate fi si da si nu.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Termenii deja exista si sunt bine definiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Daca ar fi cu adevarat bine definiti n-ar mai exista controverse pe tema asta.
Termenii se pot referi in prezent atat la sex, cat si la gen, iar acestea nu trebuie neaparat sa coincida.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Iti pierzi timpul, n-o sa te intelegi niciodata cu ea. N-are si n-a avut niciodata nicio treaba cu nimic din ce inseamna logica, sens, coerenta.
Ai mai multe sanse sa convingi o soseta.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Femeia (din latină familia) este individul adult din specia Homo sapiens care, conform sistemului genetic de determinare a sexului la nivel genetic este de sex femeiesc."

Scopul limbajului a fost mereu claritatea, niciodata confuzia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Poetii te-ar contrazice.
Bine, conform acestei defintii, raspunsul e nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate suferă de disforie de gen. Nu se simte bine in corpul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar dacă își schimbă sexul.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu. 100000000%%%%%%Nu.

Un bărbat este bărbat. O femeie este o femeie. Un băiat este băiat.o fata este fată.

Nu există sunt fata și săte crezi băiat sau sa fi băiat sate crezi fata ăia sunt bolnavi grav de tot ne tratabila homosexuali trasexual Bolnavi10000000%%%%%%%%%% fără niciun fel de dubii sau întrebi bolnavii grav 10000000000%%%%%%%.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

O femeie este o femeie nu se poate considera sau pune în locul la o femeie Niciun bărbat Adevărată în locul la o femeie din Niciun puncte de vedere și ori care ar fi. Acel "bărbat"care se crede femei este trasexual sau homosexual adică bulangiu... 10000000000%%%%%%%%%%