| anonim_4396 a întrebat:

Dacă unele fete imi spun ca sunt frumoasa si băieții imi cer instagramul, imi dau mesaje si imi spun ca sunt frumoasa inseamna ca sunt frumoasa? Nu zic ca sunt urata cu spume dar nici frumoasa, sunt momente in care pot spune ca sunt puțin mai narcisista si cand ma uit in oglinda ma admir(foarte rar) dar sunt si momente in care cand ma uit in oglinda si vad ce "frumusețe" e pe mine mi se duce tot cheful de ieșit afara si pe bune zic.

Acum vorbeam cu un băiat care a ieșit de cateva ori cu noi(ăștia din gașca) si mi-a spus ca mulți băieți ma vor si mna, pot spune ca am corpul nota 8/10 dar nu înțeleg de ce baietii se uita mai mult la corp, e drăguțel baiatul asta dar pare genul ala de băiat gagicar care nu tine la relații si vrea sa profite de fete, nu stiu ce sa zic dar pare ca vrea sa ma combine

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai normal ca esti frumoasa daca ti se zice asta des!
Nu conteaza cum te vezi tu, conteaza cum te vede piata cum s-ar zice.
Daca tu faci un produs si ala se vinde in draci, e f cautat, e f laudat, inseamna ca e f bun, chiar daca tu crezi ca nu e.

Pai si fetele si baietii se uita la fizic in primul rand, asta e regula, adica mai exact la figura, femeile se uita mai mult la figura, baietii si la corp si la figura totodata.
E normal, asta e.
Un baiat gandeste "cum sa fac sa o bag pe asta mai repede in pat" cand vede pe una misto, dar asta nu inseamna ca profita.
Gandeste-te ca si daca nu vrea ceva serios, si vrea doar ssex, nu te-ai simti bine si tu? Asa ca placerea fiind la amandoi, nu e nici o problema oricum ar fi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

În prima parte ai în mare parte dreptate dar mai e și zicala: "La pomul lăudat să nu te duci cu sacul" și "Ce e popular nu e neapărat și bun sau demn deadmirat". Există intotdeauna un "dar".

În a doua parte ai dreptate doar pe jumătate. Hai să-ți explic si de ce: doar cei superficiali se uită la o persoană ca să o "bage în pat". Am intâlnit n cupluri în care am constatat că unul dintre ei e mai puțin atrăgător față de celalalt, adică chiar cunosc o fată atractivă d.p.d.v fizic care s-a măritat cu un băiat care nu e atractiv fizic, deși pe ea au curtat-o mai mulți înainte, chiar dintre cei drăguți și populari. Când am întrebat-o de ce l-a ales tocmai pe el și nu pe ceilalți, mi-a răspuns că l-a ales pe el deoarece e băiat muncitor, responsabil, cuminte, de gașcă, haios și empatic.
Consider că fizicul contează în măsura în care vrei o aventură cu acea persoană dar pentru relație sau căsatorie contează calitățile morale și intelectuale. Pe mine personal mă atrage mai întâi la un bărbat inteligența și comportamentul, după aceea apare atracția și dragostea.

Am mai văzut răspunsuri similare date de tine și la alte întrebări pe aceași temă și am văzut că ești axat pe ideea că fizicul e proba eliminatorie. Este în măsura în care vrei doar relații sexuale cu acea persoană, aici într-adevăr.
Nu băga toate femeile și toți bărbații în aceași oală. Cunosc cazuri de bărbați care chiar au refuzat și pentru o aventură de o noapte sau distracție femei foarte frumoase pe motiv că acestea aveau caracter mai puțin plăcut sau erau mai puțin dotate intelectual. La fel am întâlnit si viceversa.

Aspectul fizic atrage atenția dar caracterul/comportamentul rămâne în amintire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Un al doilea argument este percepția fiecăruia asupra figurii/corpului unei persoane.
Să zicem că 5 din 10 persoane, inclusiv bărbați, consideră că Andreea Esca este o femeie atrăgătoare iar restul de 5 o consideră neatrăgătoare. Deci? Ce a făcut diferența aici? Percepția.
Mai există cazuri în care o persoană să arate neatragător când e gras/ă și să devină atrăgător/atrăgătoare când slăbește. Nu poți compara o figură cu gușă și fălci cu aceași figură fără gușă și fără fălci. Diferența e mare, precum în următoarele exemple:
1 - https://images.app.goo.gl/ng4R63YP47QeKqkZ9
2 - https://images.app.goo.gl/iruNJK3JcEnNNLtD8
Nici n-ai crede că e vorba despre una și aceași persoană dacă n-ar fi puse pozele before and after una după alta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am zis ca fizicul e proba si suficienta, si asta am precizat in mai toate comentariile mele!
Am zis mereu ca pentru o rel serioasa nu ajunge fizicul.
Aici este corect.

O rel serioasa se bazeaza pe calitati morale destule, pe chestii in comun, etc, dupa ce proba fizica a trecut cu bine.
Fizicu e si suficient doar pentru distractie, atat.

Insa la tinerete in general fizicul e doar proba eliminatorie chiar daca nu e si suficienta.
Ce zici tu sunt exceptii, dar in general din pacate daca fizicul nu atrage, celalalt nu mai are vreun interes sa afle calitatile morale.
Exceptii or sa fie mereu in orice ramura, dar ne referim la majoritatea.

Dar daca i se zice ca e frumoasa, e.
Insa in general tinerii barbati altceva decat ssex n-au in capul ala, deci am zis f bine ca se gandesc cum sa le bage in pat.
Ca sunt si ceva care vor ceva serios, este altceva, dar pe la 18-20 ani e mai mult distractia.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Deci înțeleg că te afli la vârsta adolescenței sau a tinereții. Într-adevăr, așa gândesc băieții de vârsta ta dar după un timp, când ajung la maturitate, își vor căuta tot femei care au caracter, suflet și inteligență predominante.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu ma simt adolescent si la 43 ani, aia e.
Sa sti ca barbatii...cauta majoritatea tot fizic primul si la 60 ani, uite-te la aia bogatii, nu isi iau mereu tinere?! De ce oare?
Si culmea, la caracter alea-s cam praf din moment ce vor o rel pe interes.
Eu unu nu as putea sta cu una care stiu ca ar sta pentru banii mei, nu are sens. Iar daca am bani f multi exista si dame de consumatie pentru ssex, deci nu era problema.
Dar pentru ei cont asa mult fizicul, ca nu mai cont nimic.

Si asa ar face multi, dar nu-si permit si de aia isi iau una cum o fi, si zic ca vor caracter, dar ei nu au caracter cand nu o respecta pe aia cu caracter.
Ca daca chiar punea pret pe caracter, atunci avea si el caracter.
Nu degeaba e vorba aia "daca esti buna esti luata de proasta".
Ca numa un om de proasta calitate ia de prost un om bun.
Daca ar putea ar lua o lepra frumoasa si neagra la caracter si la tot, doar sa arate bine.

Da, sunt si multi care vor una buna sa o tina de proasta, asa e.
Sa ii fie sluga in casa, gaura la comanda, ca asa-s f multi barbati, si mda, mai fac rabat la fizic, dar tot trebuie sa fie asa mediu.

Nu a zis ca toti sunt asa, dar foarte multi barbati.

| Simpatic a răspuns:

Frumosa nefrumosa, sanatoasa sa fii in primul rand.
Cat despre baieti sunt mai multe categorii, sunt unii care se uita la frumusetea ta ca ansamblu altii la corp doar altii la tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Băieţii nu preţuiesc nimic din ce-au obţinut cu uşurinţa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are legatura, depinde de caracter.
Daca obti o fata usor, si fata aia te respecta, te place si va intelegeti, e de pretuit.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Desigur, nu-i o regulă. In absolut orice situaţie v găsii excepţii

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca se vor gasi exceptii mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ești foarte frumoasă toate fetele îți zic asta. De fapt și dacă ești urâtă ele îți zic că ești frumoasă, doar uită-te în postările de pe Instagram ale fetelor populare. Deci chestia asta nu spune prea multe.
Dacă atașai o poză puteam să ne dăm cu părerea, dar așa, vorbim din vorbele altora. Normal nu zic să faci asta, dar ca idee.
Cred că părerea ta aici este destul de corectă : "Nu zic ca sunt urata cu spume dar nici frumoasa". Așa mă simt și eu, în general. Am și eu problema cu narcisismul, dar ușor ușor cu timpul evoluez.

Cine te crede frumoasă îți spune. Cine te crede urâtă, tace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Frumusețea e în ochii privitorului".