| Parakeets a întrebat:

Dacă voi ați avea un copil, cu care ați pierdut legătura atâția ani și la divorț nu ați mai avea nimic de la familie sau copilul vostru, cum ați mai ști când este ziua copilului vostru?
Ați mai ține minte când este ziua copilului vostru? happy

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa fii tampit sa uiti ziua copilului tau, indiferent daca este langa tine sau nu.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da.

Dar e indiferenta între a uita și nu uita dar a nu zice nimic.

| sierra1 a răspuns:

"un copil, cu care ați pierdut legătura atâția ani...cum ați mai ști când este ziua copilului vostru?"

lăsând la o parte memoria (care-i rolul ei oare), la ce mai contează din moment ce atâția ani ai stat ca bursucul?

| Parakeets explică (pentru sierra1):

Ok, miss/mister Sierra, oricine ai fi. I don't care.

Dar răspunsul la întrebarea mea, care este în final?

La această întrebare chiar ar fi unul monosilabic. Precum "da" sau "nu"? happy

| sierra1 a răspuns (pentru Parakeets):

Răspunsul era (dar cineva trebuia să ințeleagă) că memoria ar trebui să te ajute. Deduci tu care e silaba. Mono.

... totuși, mai contează dacă atâția ani ai stat ca bursucul? Clar NU

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca as avea unul singur (cum am momentan, fara vreun mega-plan sa mai torn si altii), ar fi culmea sa uit ziua de nastere.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar dacă soția dv l-ar lua cu ea și dv nu l-ați mai vedea ani de zile?

Adică întrebarea mea asta îi. De unde mai ținea minte tata când e ziua mea, dacă noi nu ne-am mai văzut de 13 ani?

Eu una, aproape că am uitat eu câți ani am și aproape că nici de tata nu mai știu exact în ce zi e născut. Așa că, mor de curiozitate de unde știe tata de ziua mea. laughing)

Adică 13 ani, fără să mai ai vreun act de-al copilului tău, mă gândesc că se uita.
Dar oricum nu mai contează. Bine că măcar m-a sunat și nu s-a supărat că l-am refuzat de BlackFraiday să vin atunci să-mi dea bani. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Pai de ce sa uit? Din pacate tin minte unele date de nastere ale unor persoane pe care nu le-am mai vazut de ani de zile...
Taica-tu are vreo 20 de copiii cumva? Cum sa uiti cand ti s-a nascut primul copil, daca nu ai Alzheimer's sau alta afectiune de genul?

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta e de bine atunci. Asta și voiam să aud, un părinte care ar spune dacă ar uita sau nu. happy

Eu așa am trăit, cu impresia că tata o uitat când este ziua mea. laughing)
Eu una am cam uitat chestii despre el. Dar cine știe, poate până la urmă, în felul lui, tata ține la mine. happy
Ooo, gata acum cu mărturisirile dragostei, că n-au rost după atâția ani de disperare și nebunie. E suficient ca tata să încerce măcar acum la bătrânețe, să fie și el tată. Chiar o să-l las să se revanșeze cu vârf și îndesat.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Se poate întâmpla, creierul șterge informațiile pe care nu le mai utilizează, nu rămân pe veci stocate. Acum depinde cât de mult îți dorești să ții minte acel lucru