| Theo94 a întrebat:

Daca vreti sa plecati in alta tara sa lucrati si ati avea de ales intre UK (Regatul Unit, Marea Britanie) sau Germania, ce ati alege si de ce?

Excludem BREXIT, in ambele tari sa se poate intra la fel de usor.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La cat sunt de aroganti si rasisti englezoii din Anglia, nu m-as duce sa lucrez acolo, niciodata.
Au instaurat Brexitul fiindca nu au suportat niciodata o alta natie langa ei, dar sunt atat de snobi, puturosi si rasisti ca acum nu are cine sa le munceasca ogoarele si industria si mor de foame, au magazinele goale, fiindca nu are cine sa le mai care mancarea la nas, cine sa-i aprovizioneze, cine sa munceasca la camp sa le scoata cartofii din brazda...

suntserios
| suntserios a răspuns:

As fi zis oricand UK din cauza ca stiu limba insa as alege Germania ca e in UE. Nu ai nevoie de viza de munca ca in UK

| Theo94 explică (pentru suntserios):

M-am referit la situatie ipotetica ca in ambele poti intra le fel de usor.

| suntserios a răspuns (pentru Theo94):

Si eu ti am zis ca as fi ales UK oricand pentru ca stiu limba.

| Lukasssz a răspuns:

Personal Irlanda de Nord, se vorbeste engleza si nu e la fel de mult haos ca in Anglia.In Germania limba este destul de dificila si nu stau eu sa invat o limba care se vorbeste intr-o singura tara.

| Furnicuta000 a răspuns:

Anglia pentru ca daca vrei sa iti faci o viata in Germania sau macar sa lucrezi acolo iti trebuie sa stii limba cat de cat si limba aia e o mare bataie de cap. In plus nemtii sunt mai egoisti, zgarciti, antisociali.
Si Anglia are uscaturile ei, daca te duci sa alegi un oras mai linistit si sigur ca sunt unele periculoase

| CIaudiu a răspuns:

Personal, Germania. Iubesc istoria tarii.

| DonEduardo a răspuns:

As alege UK, deoarece nu stiu vreo boaba de germana.

| emilllyya a răspuns:

Depinde de domeniu si de ceea ce vrei sa faci. Eu una as alege Germania, insa fiecare are alegerea sa de luat in functie de mai multe lucruri. (oportunitati, posibilitati, limba vorbita etc)

| Gotti08 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi alegere de facut acum 4 ani...si am ales Germania.
Vorbesc, citesc, scriu, ascult engleza, din generala.
Am lucrat in Anglia vreo 2 ani, si a fost suficient sa lucrez 8 luni in Germania printr.o firma intermediara, destul cat sa imi fac o idee despre sistemul lor.
Da, limba e oribila si dificila, dar se mai pupa si cu engleza cateodata. Dar trebuie invatata la un nivel incepator spre mediu. Doar cu engleza...nu prea ai sanse sa ajungi undeva" la mai bine".
Ei, sunt oameni reci, foarte suspiciosi de fel, DAR... daca esti baiat bun si le intrii pe sub piele...te.ai scos.
Sistemul este foarte bine pus la punct, nu este prea multa birocratie, iar de exemplu, intr.un spital esti tratat cu maxima seriozitate.
Toata chestia aici e de rabdare. Poate dura cativa ani buni sa ajungi undeva sus.