| IonutSiAtat92 a întrebat:

De ce apar buguri in jocurile video? Cum apar aceste buguri, din cauza la ce? Creatori de jocuri le creeaza sau sunt niste erori?

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

E ca si la limba romana. Trebuie sa scrii corect cuvintele fara sa mananci vreo literă dar nu trebuie sa uiți nici semnele de punctuație. Limbajele de programare conțin si cuvinte si semne de punctuație. Conteaza si ordinea in care le scrii. Daca ai scris un cuvant greșit sau ai uitat un semn de punctuație incep sa apara erori, buguri sau alte nebunii. Dar pot sa apara buguri si din linii insuficiente de cod. La insuficienta e usor sa îti dai seama ce se petrece. Practic calculatorul face doar ce ii spui tu, el nu deduce ce trebuie facut. Daca tu uiti sa scrii in linia de cod ca intr.un anumit context trebuie sa nu faca acel lucru, logic ca il va face in acel context și atunci il poti numi bug. De ex într-un joc daca depășești harta si cazi in vid este pentru ca nu exista linii de cod care sa împiedice asta sau poate este dar e prost scrisa.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant situatii cand ies cu probleme se intampla destul de rar cum a patit cyberpunk2077 la ps4, alea pe calculator fiind descarcate ilegal au probleme pentru ca multi nu le incarca bine pe net sau isi bat joc de altii. 50€ pentru un joc e un echivalent la 4 pachete de tigari sau 8 sticle de bere ciucas aproximativ. Si nu mai sant probleme de acel gen, fie se cere restituirea baniilor daca nu se remediaza prin actualizare

| IonutSiAtat92 explică (pentru mgtow):

Eu am platit licenta pe laptop pentru GTA5,, si imi face figuri in unele zone de pe harta.

| mgtow a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Contacteaza rockstar enterprises

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai sunt erori. Sigur mai exista si scapari prin cod si prin platformele cu ajutorul carora se fac jocurile respective.

| IonutSiAtat92 explică (pentru DoarBogdan):

Si chiar nu se pot remedia?

| DoarBogdan a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Pai normal ca se pot remedia happy
Daca bugul respectiv este raportat la cei care au facut jocul, urmand ca ei sa remedieze problema si sa lanseze din nou jocul, sau sa faca un update. Insa... uneori poate nu merita, pentru orice bug.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

In general se remediaza cat mai mult cu fiecare update. De exemplu exista o versiune beta cu destul de multe bug-uri, iar cand se lanseaza versiunea full oficiala sau ulterior versiunea x.1 bug-urile sunt aduse la un nivel minimal. In plus, pentru ca aceste bug-uri sa fie reparate, ele trebuie in prima faza sa fie RAPORTATE. Adica ori un jucător ori un creator sa dea de ele in timpul jocului. De preferat de multe ori si de mai multe persoane pentru a fi adus in atenția developerilor. Mereu vor exista niste bug-uri mici si obscure, dar daca nimeni nu le "activeaza" sau in orice caz, foarte putini, ele nu vor putea fi mereu reparate.

| Dismally a răspuns:

In orice program apar bug-uri care ar trebui rezolvate, la jocuri in special pentru ca sunt mult mai complexe si sunt facute de echipe de programatori, fiecare cu partea lui de cod iar cand le unesc pentru a face un intreg apar conflictele. Multe din ele sunt evidente si sunt rezolvate, dar unele sunt mai greu de observat - apar doar in anumite situatii, de asta se apeleaza la testeri. In principiu jocul ar trebui sa ajunga la utilizator curatat de toate problemele, dar nu traim intr-o lume ideala si pentru ca jocurile sunt lansate prea devrem, ori sunt niste probleme atat de complicate incat ar trebui refacut mare parte din cod, il vei primi cu tot felul de "surprize".

| siriusblack98 a răspuns:

" Creatori de jocuri le creeaza sau sunt niste erori? " Ambele variante se aplică.

| NotNamed a răspuns:

Este greu sa iti explic daca nu esti programator. Este o problema din liniile de cod. Logic ca dezvoltatorii nu o fac intentionat, insa un calculator face exact ce ii spui tu. Daca din sutele de mii de linii de cod ai uitat un ";" ai distrus toata constructia si vei avea probleme cu programul. Deci ori unele linii de cod sunt scrise gresit ori sunt scrise insuficient.

| IonutSiAtat92 explică (pentru NotNamed):

Acum am inteles, nu in totalitate dar 50% am inteles.

| NotNamed a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

E ca si la limba romana. Trebuie sa scrii corect cuvintele fara sa mananci vreo literă dar nu trebuie sa uiți nici semnele de punctuație. Limbajele de programare conțin si cuvinte si semne de punctuație. Conteaza si ordinea in care le scrii. Daca ai scris un cuvant greșit sau ai uitat un semn de punctuație incep sa apara erori, buguri sau alte nebunii. Dar pot sa apara buguri si din linii insuficiente de cod. La insuficienta e usor sa îti dai seama ce se petrece. Practic calculatorul face doar ce ii spui tu, el nu deduce ce trebuie facut. Daca tu uiti sa scrii in linia de cod ca intr.un anumit context trebuie sa nu faca acel lucru, logic ca il va face in acel context și atunci il poti numi bug. De ex într-un joc daca depășești harta si cazi in vid este pentru ca nu exista linii de cod care sa împiedice asta sau poate este dar e prost scrisa.