| anonim_4396 a întrebat:

De ce ar fi ceva ciudat sau rusinos, de la nu stiu ce varsta in sus, sa mergi pe strada de mana cu parintii tai?

Răspuns Câştigător
| AdrianDragan10 a răspuns:

Nu-i nimic ciudat sau rusinos sa mergi cu parintii tai de mana de la o varsta in sus. Nu ar trebui sa ne fie rusine deoarece ei sunt singuri care ne-au crescut si ne-a dat afectiunea de care aveam nevoie. Noi copii nu ne dam seama de cat efort depun ei ca sa vada un zambet pe fata noastra.

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu e o rusine deloc asta, pana la urma sunt parintii nostri si e normal sa iti petreci timpul si cu ei, cat mai sunt in viata ca si asa-i scurta...Mai frumos e sa iti petreci clipele cu parintii, sa inveti ceva de la ei si sa te bucuri impreuna cu ei decat sa spargi seminte si sa razi prosteste cu cativa prieteni care te lasa la greu oricandceea ce parintii nu fac niciodata.Sa ne bucuram impreuna cu parintii cat mai putem, cat ii mai avem in viata ca dupa apar regretele si nu e bine...

| Doub a răspuns:

Mie mi se pare simpatic.

| RainmakerX a răspuns:

Eu unul nu ma tin de mana cu parintii cand merg pe strada si asta cam de pe la 6 anisori...
De ce? Pai eu unul sunt de parere ca acel "tinut de mana" este de fapt un fel de sustinere ce ti-o ofera parintii, la varste fragede esti un impiedicat si te protejeaza oarecum,de aceea ma tineam eu de mana cu ei...

Dupa o anumita varsta trebuie sa inveti sa te descurci oarecum pe cont propriu (nu ma refer sa te descurci fara parinti doar ca trebuie sa inveti sa faci singur anumite lucruri) Acest lucru este oarecum simbolic, arata oarecum ca te maturizezi si ca poti sa intampini lumea fara sa o tii pe mami de mana.
Repet, este simbolic...
Lumea din jur este rea, te judeca daca ea este de parere ca nu te maturizezi.
Sincer, eu unul nu l-am tinut pe tata de mana decat atunci cand eram foarte mic sau cand aveam anumite probleme (precum atunci cand cadeam...) Asa vad eu lucrurile. Nu mi se pare nimic ciudat sa te tii de mana cu parintii pe la 14 ani, este okay doar ca de pe la 16 ani incolo ar trebui sa tii de mana prietena IDK.
Intelegi la ce ma refer. Totul tine de felul in care cei din jur vad acea idee de "maturizare".Cei care au "parasit cuibul parintesc" de mult timp te vor judeca daca sunt de parere ca ai o anumita varsta si ca ai ramas un copil ce nu se poate tine singur pe picioare. Sper ca m-am facut inteles...
Totul este simbolic, eu unul asa cred.

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Bun, dar daca o tii de mana pe prietena ta, asta inseamna ca te gandesti ca ea nu e destul de matura ca sa-si poarte de grija sau cum? Ai dreptate ca e o chestie simbolica, dar eu zic ca inseamna mai mult decat ai zis tu. Acum sa nu crezi ca de fiecare data cand merg undeva impreuna cu parintii mei (mai mult cu mama, pentru ca tata e mai mult plecat) ne tinem de mana, dar atunci cand se intampla chestia asta nu ma simt nici neajutorat si nici imatur. Oricum, cred ca fiecare vede lucrurile in felul lui.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca e interpretabil.
un animal de 60 de kg sau mai mult tinand de mana o femeie mai in varsta.in prima instanta ma face sa cred ca e retardat pentru ca numai acestia sunt tinuti de mana de catre parinti pe strada (dupa o anumita varsta). totusi, idealistic vorbind, este o imagine frumoasa a unei legaturi pure indestructibile intre o mama si un fiu.Cine mai gandeste idealistic?
Eu,sincer, as crede ca e retardat, la fel ca toti ceilalti pentru ca asa m-a indoctrinat societatea, dar dupa ce analizez si vad comportamentul normal, o sun pe maica-mea sa o intreb ce facethinking

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ai si tu dreptatea ta...eu am zis doar cum vad cei din generatia asta faza cu "tinutul de mana"

| MVRARIVM a răspuns (pentru RainmakerX):

Eventual sa nu fie vorba de vreun "complex Oedip". happy Alexandre, rascoleste un pic prin minte si vezi care-i treaba!

| anonim_4396 explică (pentru MVRARIVM):

Neah. Am rascolit Wikipedia si niciuna din chestiile alea nu se potriveste si nici macar cea mai importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tanjesc dupa lacrima de fericire din ochii mamei mele atunci cand ii zic:mama, mergem la o prajitura, ca fetele? Si o iau de gat, si.i sarut mainile si parul si nu i.as mai da drumul.
Merg destul de rar cu ea in oras, eu functionand ceva genu':birou-pat-birou-pat, dar da, o tin de mana.Doar ea mi.a ramas.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi place mult raspunsul tau.

| CristinaSNC a răspuns:

Nu e rusinos, eu am aproape 18 ani si uneori mai merg cu mama de mana, nu vad vreo problema, rusine sau ciudatenie in asta happy

| Dominic333 a răspuns:

Pentru că la un momendat crești si încet încet devi independenta. Și mulți râd de tine dacă ești mare (aprox de la 12-13 ani in sus )și încă iți ți părinții de mână.și multor tineri le e frică să fie noul subiect de care își pot bate joc ceilalți.și nu e plăcut să râdă toată lumea de tine. știu din experiența cu toate că nu trebuie să îți pese ce spun alții dar e extrem de greu să treci prin asemenea momente.

| Dominic333 a răspuns:

Independent*