| xLove a întrebat:

De ce cand suntem mici, vrem sa fim mari, iar cand suntem mari, vrem sa fim mici?

Răspuns Câştigător
| Damii a răspuns:

Buna! Cand esti mic, ti se pare ca e foarte interesant sa fii mare! Crezi ca daca esti adult lumea e a ta! Ti se pare ca nu depinzi de nimeni, ai capacitatea de a hotari, de a lua decizii. Ti se pare cu adevarat ca viata ta depinde de tine si de alegerile tale! Intr-un sfarsit, cand cresti si dai de toate problemele ti se face dor de copilarie. Oricine cred ca isi doreste sa nu ii pese de nimeni si nimic, sa se joace tot timpul si sa stie ca parintii il iubesc si il au in grija! Ti se face dor de vremea cand nu iti pasa de lumea asta agitata si ocupata!
Un an nou cu bucurii! happy

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Simplu, pentru că suntem dezamăgiți de viață!
Pa, pa.

| anss23 a răspuns:

Mereu visam la lucrurile pe care nu le avem, si tindem sa vedem doar partile bune ale acestora.Adica,atunci cand suntem mici,ne gandim doar la avantajele vietii de adult, cum ar fi independenta, dar pierdem din vedere ca trebuie sa ne intretinem singuri, sa ne confruntam cu gasirea unui loc de munca etc.
Iar cand suntem mari ni se face dor de stabilitatea oferita de parinti, de acel sentiment de protectie pe care ni-l ofera copilaria.Mereu ne facem sperante mari in legatura cu viitorul si credem ca va fi mult mai bun decat momentul prezent, dar de cele mai multe ori ne amagim.

| LolaLollita a răspuns:

E simplu. Din doua motive.
1. Ne dorim sa ne maturizam prea repede, sa imitam "adultii". Apoi realizam ca nu vom mai avea niciodata copilaria.
2. Intotdeauna ne dorim ceea ce nu putem avea.

Dragii mei, traiti-va viata conform varstei pe care o aveti! >big grin

| TheStory a răspuns:

E mai bine sa fi mic ascultama bine.

| AnimatedSignature a răspuns:

Ce?

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna! Este o anumita "dorinta",ca sa zic asa! Eu zic ca,atunci cand suntem mici,vrem sa fim mari deoarece daca am fi mari,am putea face ce vrem,fara sa cerem voie,ne-am putea culca la ce ora vrem,am putea iesi mereu cu prietenii si chestii de genul asta(pe scurt,am putea face ce vrem,cand vrem, cum vrem, si asa mai departe).Iar cand suntem mari, vrem as fim mici deoarece ne dam seama ca viata nu e facuta numai din distractie, si ne dam seama ca nu vedem viata in roz.Cand suntem mari, ne dam seama ca am vrea sa fim mici deoarece atunci cand eram mici nu munceam, ne jucam, nu aveam nicio grija, parintii ne asigurau totul! Acestea sunt motivele!
Un An Nou fericit!

| puffii548 a răspuns:

Pentru ca nu ne place viata nici cand sunte mici si nici marilove struck funfda?

| stefan2613 a răspuns:

Pentru ca atunci cand suntem mici, vrem se facem cate putin din toate, si ne pare interesant ceea ce fac adultii si ne tenteaza tot ce nu avem voie.

Atunci cand suntem mari, deja ne-am saturat de toate grijile si responsabilitatile adultilor, si le este dor de libertatea copilariei si de copilaria fara griji. happy sper ca te-am ajutat happy

| stefan2613 a răspuns:

Un an nou plin de iubire, fericire, sanatate, multe impliniri si noroc! happy