| αℓγήα ツ a întrebat:

De ce cantecul inimi trebuie "tradus" in "limba romaneasca"?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

In orice limba; fiindca omul e o fiinta cuvantatoare; si inima unui caine "canta"iubire, numai ca el nu are cuvinte. Dar daca e tema intrebarea, s-ar putea ca raspunsul meu sa nu conteze!

5 răspunsuri:
| Stefii_6358 a răspuns:

Si eu am avut exercitiul asat al rom.pentru ca autorul este roman.si asa isi exprima el liber sentimentele:p

| Mihaela-valentina_Turturica_1977 a răspuns (pentru Stefii_6358):

Mi se pare ca tu ai raspuns mai bine eu am scris raspunsul tau la ex. meu

| Baii_Bya_1993 a răspuns:

Deoarece inima simte si ii transmite omului ce simte iar omul scrie ce simte asta inseamna si multumes intrebarea asta o am si eu

| Baii_Bya_1993 a răspuns:

Aprop tu la ce sc esti?

| Suciu_Dacian_1974 a răspuns:

,,Cântecul inimi" care este,,îngânat suav,în limba ei" reprezinta multitudinea de sentimente pe care autorul le trăiește și le,, traduce", în dulcea,, limba româneasca", pentru a fi înțelese și, mai ales,,, gustate" de cititori. Limbajul nu poate exprima trăirile de cît transformându-le în idei.