| Rizer a întrebat:

De ce dor unele vorbe? Ma refer ca daca cineva iti vb unele vorbe si ele sunt adevarate si dor sufletul si inima.Am patit acum si numai pot sa ma opresc din plans;-( Nustiu, sa o iau ca pe o faza a vietii, ca pe o etapa, dar daca merg in continuare asa mi-e frica sa nu pierd ce e mai frumos din viata mea. Dati-mi un sfat, dar nu vreau sa incepeti sa radeti!

Răspuns Câştigător
| Ruxandra_8921 a răspuns:

Se spune ca "Nici atunci cand la poarta fiecaruia va curge o fanatana de argint oamenii nu vor inceta sa aiba nevoie unii de altii". Poate ca tu esti mai sensibila, poate ca de multe ori comitem greseli care pe moment nu le constientizam si mai tarziu au repercursiuni aspura noastra...cred insa ca viata e facuta din bune si din rele, din adevaruri si minciuni, din prietenie si falsitate, din lumina si intuneric. Te-ai gandit vreodata ce s-ar intampla daca ni s-ar intampla numai lucruri bune? poate ca ne-am plictisi si am intra in rutina...viata ne ofera si suferinta uneori pentru ca atunci cand ni se intampla un lucru care ne face fericiti sa stim sa-l pretuim cu adevarat...gandeste-te bine si o sa vezi ca am dreptate... poate ca ceea ce ti s-a spus te-a durut acum...mai tarziu nu te va mai durea, iti va trece o sa gandesti la rece, si poate ca persoana care te-a pus fata in fata cu realitatea nu a vrut sa te raneasca poate doar a vrut sa-ti deschida ochii ca sa poti remedia pe viitor unele aspecte.Eu as zice mai bine sa tii capul sus pentru ca undeva exista un prieten pentru tine si prietenia este mana care-ti sterge lacrimile cand viata te doare. E mai bine sa plangi cu folos acum si sa iti dai seama ca gresesti uneori, pentru ca poate mai tarziu nu ai mai avea timp sa-ti dai seama si poate ca ai resimti pe pielea ta greselile facute si intotdeauna sa tii minte ca..."decat sa ai prietenia ignorantului mai bine dusmania invatatului". Sper sa iti revii, daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva cauta-ma am trecut si eu candva prin aceleasi situatii si la momentul respectiv nu le intelegeam.am avut noroc ca am avut o prietena de incredere care m-a ajutat sa trec peste momentele dificile...ai grija de tine"

21 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Pentru ca acele vorbe iti sunt spuse de o persoana la care tii...sunt sigura ca daca ti-ar fi spus acele vorbe un nimeni, o persoana nula pentru tine, nu te`ar fi durut si nu ai fi pus intrebarea asta...
Atunci cand persoana la care tii cu adevarat se poarta sau vorbeste urat cu tine te simti ingrozitor, stiu, ptc am trecut si eu prin asta... dar gandeste`te ca poate nu a facut asta intentionat... poate nu a vrut sa te raneascastraight face...De ce nu vorbesti cu acea persoana? Nu lasa ca totul sa treaca si tu sa suferi in continuare...straight face

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea, stai linistita, nu pune totul la suflet, viata e frumoasa si merita traita...Chiar daca unele vorbe dor, gandeste-te la implicarea lor in viata ta, la adevarul sau neadevarul din ele, trage concluzia corecta si actioneaza ca atare si...nu uita, oricare va fi concluzia la care ajungi, viata merge inainte...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Vorbele nu dor, ci doare semnificatia care o dai cuvintelor. Uneori, ele iti pot transmite o invatatura pe care inca nu o stii.

luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea, nu mai trebui sa plangi, si aduna-te, steregi lacrimile si imbarbateaza-te. Fii tare! Asa se mai intampla in viata... Oamenii sunt de mai multe categorii si foarte usor, pot rani un suflet tanar... Nu te astepta sa fi protejata sa fi ajutata. Nici nu sti cu cine poti avea de a face. Numai arata la toti, ca te doare... sigur ca doare si suferi, dar incearca sa nu mai arati asta pentru ca asa, vei suferi mai tare ...ca doar ei nu stiu decat sa raneasca oamenii si sufletele tinere. numai bine. lucien

| ViVi a răspuns:

Stiu cum e...sad numai fi suparata oamenii din ziua de azi sunt din ce in ce mai rai si mai orgoliosi si mai cu fite si se cred cei mai tari... vorbele rele dor si te gandesti toata ziua la cea ce ti-a spus
eu de exemplu daca cineva imi spune ceva ce ma doare il iau cu indiferenta chiar daca cand ajung acasa incep sa plangsad
cel mai bine e sa nu-i bagi in seama .toata viata o ai inainte nu trebuie sa te supere niste cuvinte

o zi buna...si nu mai plangesad

| cristi27 a răspuns:

Eu chiar dimineata am postat o intrebare asemanatoare, si eu trec printr-o perioada din asta si de o saptamana is intors pe dos si eu, trebuie sa ti si tu capul sus cum fac si eu de altfel, sa fim tari si sa vem puterea sa ne strangem gandurile, daca noi nu facem lucrul asta nu are cine sa o faca in locul nostru

| Rizer explică:

In urma cu cateva minute m-am suparat, dar am sa incerc sa uit si sa trec si peste asta, stiu ca adevarul sufera dar totusi acea persoana nu trebuia sa-mi spuna asta, chiar daca s-a saturat sa suporte situatia, dar daca cu adevarat tine la mine, eu cred ca va fi bine in continuare, mi-a spus niste vb ce-drept -grele-dar am sa incerc sa trec si peste asta, mai inainte am plans si mai rau am facut ca inceput sa ma doara si maseaua, si capul si ma simt rau! O sa fie bine in continuare, sper, o sa rasara soarele si pentru mine!

Va multumesc pentru sfaturile care mi le-ati dat!

| utilizatortpu a răspuns:

Pentru că creierul uman funcţionează pe bază de soft verbal. Şi unele cuvinte sunt ca un virus. Cei care nu au antivirus instalat, vor suferi la atacurile "hackerilor". Partea proastă este că nu există un antivirus universal la PC-ul din creier. Dar omul cât trăieşte învaţă, nu-i aşa. Sfatul meu :fereşte-te de "hackeri". Traduc "hackeri" = idioţi, mitocani, cretini, proşti, tupeişti, ipocriţi, macho-man-i, falşi iubiţi care urmăresc doar să ajungă între picioare la tine şi fraierele pun botul(sper că nu e cazul tău...sau este?!) şi nu în ultimul rând... politicieni.

Răspuns utilizator avertizat
| Misterious a răspuns:

Asta inseamna ca te supara adevarul si ...ca cine ti-a spus e un prieten adevarat. nu trebuie sa te supere lucrurile asteahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine, imi pare rau pentru toate persoanele care sunt asa sensibile si plang din orice. Te rog nu plange chiar daca doare trebui sa treci peste asta! Si mie mi-a spus odata cineva ca nu mi se potriveste nike name-ul:simple.girl pentru ca am fite si deja imi dadusera lacrimile desi stiam ca nu este adevarat asa ca imi imaginez cum te simti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madutza nu e pacat ce intra in gura fiindca se duce la hazna, e pacat ce iese din gura si aceia spurca pe om fiindca vine din inima.se spune ca adevarul doare. da can a fost evitat cu minciuna. dar daca a fost spus de la inceput nu doare.bine este relativ dar in relatiile dintre oameni e bine sa fie spus de la inceput.in dragoste e mai jale.nu e bine sa te joci cu un suflet de om si sa-l minti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plinsul nu este o idee rea dar trebuie sa te te folosesti de vorbele spuse pentru a te corecta dar daca nu despre asta merge vorba atunci nu stiu fii mai explicita sa te inteleaga lumea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu doare ca adevarul.
"" Adevarul?, deranjeaza...
insa trebuie sa-l spui,
sa-l cunoasca orisicine
care este starea lui ""

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearka sa mergi mai departe... timpul le rezolva pe toate! Ai doar incredere in tine :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ce crezi ca poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te-ai duce si tiai face viata ok :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul doare, minciuna te infurie, dar timpul le vindeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea e rea in ziua de azi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii tare si ai incredere in D-zeu!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci peste si fi tare