| Mimo2 a întrebat:

De ce dupa o despărțire, tindem să credem ca persoana pe care am pierdut-o e ceva mai bună și că nu vom găsi niciodată pe cineva mai bun?
Atât fizic cât si din punct de vedere al caracterului...
Exista persoane care nu renunță la tine?
Eu unul am inceput sa cred ca relațiile din ziua de azi dureaza un an/doi din cauza oamenilor care nu mai vor sa aiba grija de o relatie așa cum trebuie...
Voi câte relații ați avut?
Peste câte persoane a trebuit să treceți ca să dați de persoana potrivită?
Poate poveștile voastre mă vor ajuta...

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"tindem să credem ca persoana pe care am pierdut-o e ceva mai bună"
Pentru ca ne-am concentrat pe calitatile ei, si probabil ne-am facut un plan (vis) pentru un viitor alaturi de ea, pornind de la lucrurile de care o vedem capabila, iar noi ni le dorim.

"atât fizic cât si din punct de vedere al caracterului"
Asta nu mi s-a intamplat regulat, unele erau urate, si toate dadeau dovada de un caracter nasol, in final.

"Exista persoane care nu renunță la tine?"
Asta e o intrebare cam tampita, parintii nu ar renunta la mine, iar in dragoste nu e cazul sa gandim ca in telenovelele la kilogram. Povestile mele de dragoste sunt cu ratiune, nu sacrificiu si cuvinte mari traite prost. Pui problema extrem de prost.

"relațiile din ziua de azi dureaza un an/doi din cauza..."
Eu n-am ajuns nici la un an de relatie, si tot gandesc mai clar decat tine. Relatie buna e aia care duce pana la familie, restul sunt niste derapaje, fie ca au durat 3 zile sau 5 ani. Nu e nici o realizare sa te suporti cu cineva 3-4 ani, apoi sa nu mai vorbesti deloc. Sunt 4 ani in care ai pierdut timp.

"Peste câte persoane a trebuit să treceți ca să dați de persoana potrivită?"
Cu toate ca nu m-am aruncat in relatii ca intr-un sport de performanta, am cam pierdut sirul tipelor de care am fost atasat, si am incercat ceva-ceva. Nu am pierdut sirul pentru ca au fost multe, ci pentru ca au fost intamplari de acum ceva timp, care nu m-au dus nicaieri.

| LilPleito a răspuns:

"Tindem"? Eu nu tind. Daca îmi părea așa specială, nu m-aș fi despărțit de ea. Nu are cum sa mearga totul bine si sa se termine. Nu pleaca nimeni de la bine.

Da exista persoane care nu renunta la tine. Suflete pereche se numesc.