| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista atatea persoane false? Faci cunostinta cu ele, vorbesti un timp, ai zice ca nici nu au treaba cu tine, apoi pe strada nici nu te baga in seama, nu te saluta, sau daca chiar o fac, o fac rar si doar cand sunt singuri. Eu nu inteleg cu ce le-am gresit la asemenea persoane, pentru ca nu le-am injurat, nu le-am facut rau si am si avut conversatii ok cu ele. De ex, am facut mai demult cunostinta cu un baiat mai demult, a fost deschis cu mine, mi-a pus multe intrebari, si cu timpul ne-am intalnit ocazional, eu i-am dat cerere de prietenie in semn de prietenie nimic mai mult. Noa bun, i-am scris eu ce mai face si pe langa asta l-am si ajutat cu o chestie, apoi dupa 3 luni ma scoate din lista, si cand l-am intalnit fata in fata nici nu m-a bagat in seama,se si uita urat catre mine dar nici macar nu i-am facut nimic, doar atunci m-a bagat cand am mai fost cu inca vreo 3 fete. Ba un alt baiat, care e vorbaret, daca nu esti imbracata super sexy nici nu se uita la tine, la inceput si el, era fericit cand a facut cunostinta cu mine dar apoi cu timpul dupa ce a vazut ca nu-s genul de fata care sa vb despre cate ori am facut sex cu x, y, z, sau pe cine l-am inselat etc. gata, nu era conversatia nu stiu ce. Si baiatul asta s-a si bagat in relatia cuiva, si cand a vazut ca ma inteleg bine cu prietenii lui, s-a uitat urat. A incercat cumva sa ii bage numai pe ei in seama si sa ii faca indirect sa faca conversatie doar cu el, in afara de mine. Eu pun mai mult pret pe umor, ce am facut interesant azi, ce mi s-a intamplat mai demult sau discutii in care sa inveti ceva, nu stiu, pe mine ma plictisesc astfel de discutii in care X si-a pus batul in Y, da poate pare interesant la inceput dar e naspa dupa. Daca nu salut prima, nici nu vorbesc asa cu mine, daca nu vorbesc, atunci sunt o persoana antisociala care are treaba cu toti. Nu inteleg de ce exista asemenea oameni si nu se pot gandi si ei cum trebuie, ca oamenii. Nu le-am facut nimic, am si zambit, am si ras, care le o fi problema? Ca se simt inferiori sau cum? Ar trebui sa devin dintr-odata un om dur si indiferent? Sa ma doara in cot foarte mult de ei? Oare asa se vor invata minte?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Daca nu le injuri, daca ai conversatii ok cu ele si nu le-ai facut rau asta nu inseamna ca sunteti prieteni.Prietenia nu inseamna doar lucrurile alea, inseamna mai multe..printre care si sa fii pe aceeasi lungime de unda cu acea persoana.
Poate fii vorba de o diferenta de mentalitate intre tine si acele persoane, perceptii diferite,gusturi diferite, valori diferite, etc, etc, etc si din motivul asta sa nu isi bata capul cu o persoana de genul asta.

Esti fata si vorbesti de relatiile tale cu niste tipi, zici ca ai vrut sa fii amica lor din cate am inteles. Daca aia au vazut ca nu au multe in comun cu tine e normal sa nu vrea o amicitie, iar daca nu au multe in comun cu tine ce ar mai avea de castigat de la tine? Sex.
Daca tu nu le-ai oferit. daca nu pareau aia sa aiba multe sanse sa obtina asta de la tine, s-au retras.

Apoi, zici ca l-ai ajutat pe ala si s-a uitat urat la tine cand ai trecut pe langa el ...ma face sa ma gandesc daca nu cumva ai avut 5 discutii cu el de cate 5 minute fiecare discutie in nu stiu cate luni si apoi sa te astepti ca el sa te salute si sa te considere amica lui thinking Dar nu am de unde sa stiu sigur ...nu stiu ce ai vorbit, nu stiu cum ai vorbit, sunt mai multe posibile explicatii, nu am de unde sa stiu.

Ca si chestie, alege-ti in jurul tau oameni care vrei sa fie in jurul tau, nu are rost sa vrei sa-i impaci pe toti, nu o sa reusesti, plus de asta ..trebuie sa te impaci si pe tine, sa fii cum te multumeste pe tine.

O seara buna, sweetberry.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce exista atatea persoane false?
Hai sa vedem,daca eu acum vorbesc cu tine si as afla ca nu vrei nimic, si nu as mai vorbi cu tine as fi o persoana falsa? orice om are un interes, daca tu nu reprezinti un interes pentru nimeni e logic ca nici ei nu au interes sa isi piarda timpul cu tine, suntem masculi avem asteptari sexuale de la genul feminin e ceva normal, nu e nimic fals in asta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ma refeream ca relatii de prietenie, sa intretii conversatii, dc trebuie sa fie neaparat un interes sexual, de ce nu poate fi un intetes normal, sa discuti si sa ai si din ce sa inveti sau macar sa te faca sa razi dar nu in batjocura.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream ca relatii de prietenie, sa intretii conversatii,
adica ai vrea sa ma ai pe veci in lista ta de prieteni si cand nu ai ce face sa imi consum timpul cu tine, te ai folosi de mine dar eu sa nu pretind nimic de la tine, esti smechera, cauti catelusi de care sa is bati joc dar vrei sa te dai sfanta pe TPU

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu stiu de ce cauti un motiv de cearta, se pare ca o simpla conversatie deja e un semn de manipulare, sau un ceau deja e un semn ca vreau sa omor persoana. Dar ok, cum zici tu, tu stii cel mai bine despre mine ca ai stat de cand m-am nascut, ai stat din 24 in 24 sa imi vezi comportamentul, sa vezi cum imi fac nevoile, stii sa judeci cel mai bine, esti atotstiutorul, noa scuze, nu am vrut sa te enervez wuaai.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da caut sa ma cert cu tine ca mi-a menstruatia si de nervi arunc cu rahat in toti, scuza-ma nu am vrut sa te supar

| Freya1 a răspuns:

Daca iti faci prieteni noi pe retelele de socializare nu te astepta sa iti fie ca si frati sau sa fie vriunu iubirea vieti tale.
Sunt foarte multi in viata de zi cu zi ce te folosesc pentru propriul scop cum ar fi satisfacere sexuala (o aventura), sa cunoasca sau sa se apropie de o anumita persoana din anturajul tau, sa aiba cu cine vorbi cand se plictiseste, sa ii ajuti financiar etc.Plus ca poti sa faci si tu greseli la randul tau ca nu esti perfecta banuiesc.
Mentalitatea oamenilor nu o poti schimba deoarece fiecare are motivul lui cand face anumite chesti.Fiecare lupta si trage pentru binele lui, alti nu stiu sa se comporte, alti nu au incredere, alti sunt mai timizi si uni asa sunt ei badarani.
Fi atenta ce oameni alegi sa iti fie prieteni, si fa asta in viata reala.Nu ii mai ajuta pana nu vezi daca merita, nu te mai increde 100% in nimeni si nu mai avea asteptari mari decat de la tine insuti.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

In viata reala i-am cunoscut, e mai grav. Apoi m-am "imprietenit" sa zicem pe net. Le-am vazut prea mult fetele azi, mi destul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Om dur si indiferent"
Da, nimic mai simplu, devii așa peste noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care le-o fi problema lor? Ca nu iti vor fundul prin preajmã, ce poate sa insemne? Dacã tinea cineva la tine, isi amintea de tine si era bucuros sa te vada si dupã luni intregi.