| anonim_4396 a întrebat:

De ce la noi in tara e limita de viteza doar 50 km/h in sate? Ca pare foarte mica si cand esti la scoala de soferi, darămite cand ai experienta. De ani de zile merg asa si mi se pare ca abia merg, asta doar ca sa nu iau amenda.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca asa e peste tot. Stii care e diferenta de franare pana la 0 km daca mergi cu 80 in loc 50? Sunt ~25m. Realizezi in 25 m cate se pot intampla?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca incepand de pe la 65km/h, distanta de franare adunata cu timpul de reactie sunt foarte mari, adica undeva peste 100 de metri, sub raza de siguranta pe care o poti avea.
Adica, mai ai masini parcate, pietoni care apar de dupa ele, copii care poate scapa mingea in drum si ies neatenti dupa ea, animale, intersectii cu vizibilitate redusa, etc.
Eu merg cu 100km/h in unele sate, si ma enervez cand dau de unul care merge cu 80, dar ma trezesc la realitate cand trebuie sa franez de la viteza aia, mai ales daca mai e si ud pe jos. La mine in masina te plictisesti rau sub 100km/h, cand se anunta radare si o tin sub 60, se uita si mama la vitezometru, ca i se pare ca stam pe loc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

PS: Sunt multe sate in Romania, unde in urma unor propuneri si studii, s-a marit viteza maxima de la 50, la 60, 70 sau chiar 80km/h.
Sunt in principal localitati cu trafic pietonal redus sau bine separat de carosabil, cu vizibilitate foarte buna. Un exemplu ar fi DN17 in zona ardealului.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru siguranta cetatenilor, dar motivul principal este ca sa nu iti fuga asfaltul de sub picioare si sa ramai cu rotile blocate in pamant laughing.

| Holiday a răspuns:

De fapt poti merge cu 59km/h fara sa primesti amenda. Nu exista sanctiune pentru depasirea vitezei cu mai putin de 10km/h.
De asemenea, viteza aratata in bord este cu 2-6% mai mica decat viteza reala, in functie de modelul de masina. Deci ai putea merge cu minim 61km/h(conform indicatoarelor de bord), fara sa poti fi sanctionat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca la sate drumurile sunt mai proaste, fara infrastructura. Exista multe zone in care nu exista practic trotuar folosibil, deci oamenii merg pe partea carosabila.
Cunosc personal un caz,(am fost acolo imediat dupa accident) in care un copil a fost lovit mortal de o masina, dupa ce a mers pe marginea drumului(ca nu avea altundeva) Si s-a pus intrebarea cine e de vina?
Masina avea ceva viteza in plus, Insa copilul mergea pe partea carosabila, Iar din cauza lipsei de vizibilitate (ca era si curba acolo) nici soferul nici copilul nu au fost pe faza.
Pana la urma s-a decis ca copilul e de vina, Insa si soferul a fost retinut pentru ca a depasit viteza.

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Pentru ca legile in Romania, din punctul meu de vedere, sunt date prost. De ce? Pentru ca pe langa faptul ca faci o lege pe care nimeni nu stie cine o aproba si de ce, pentru ca cetatenii nu au dreptul la alegere. V a intrebat cineva daca sunteti sau nu de acord - ca un mic sondaj - cu ceva sau nu? Nu. Ei fac legile in functie de ceaa ce vor ei.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

Sunt mici lucruri pe care oricine ar trebui sa le inteleaga. Plecand de la toate taxele si opririle din salarii pentru stat, care nu face actualmente nimic. Si nimeni nu are cum sa ii traga la raspundere. noi suntem ca furnicile care strangem sa avem si vin lacustele peste noi si ne cer din ce strangem. Vorba aia. Exemplu de copiii. dar altul nu am.