| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu putem scoate pe gura mereu ceea ce gândim?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca avem si auto control, de asta suntem constienti de propia noastra existenta, bine ar fi daca am gandi inainte de a vorbi, dar de multe ori vorbim fara sa gandim ca daca gandesti inainte de a vorbi este foarte, a vorbi inconstient nu inseamna a spune ceea ce gandesti, gandeste apoi vorbeste, uni filozofi spuneau ca un cuvant gandit e mai valoros decat 1000 de cuv proaste, uni au spus un singur cuvant dupa ani de zile de metidatie, uni vb intruna si fara rost

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este nevoie de conexiune, care nu este mereu.

| Andreeush a răspuns:

Asta depinde de fiecare în parte, sunt unii care nu se gândesc la ceea ce spun.

| FreddieM a răspuns:

Poti si tu, doar trebuie sa fii atent sa nu aduci nici o ofensa nimanui.

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaRoman09 a răspuns:

Cine ti-a spus asta?

| anonim_4396 explică (pentru IoanaRoman09):

In sensul că uneori nu ies cuvintele la fel ca in gând