| Mariusflorescu a întrebat:

De ce nu se deranjeaza nimeni sa imi spuna adevarul?

Am 31 de ani si nu am nici prieteni si nici vreo relatie. Asta din cauza faptului ca arat ca o sperietoare de grauri. Arat prea nasol ca sa am pretentia de la o femeie sa fie cu mine, insa; toate imi spun ca sunt un super coleg, o persoana de incredere, cu care se poate vorbi orice.

Pai bine bine, se poate vorbi orice, dar doar pe net? De ce nu si la un suc? Adica accept sa le fiu amic dar nu doar pe net, ci normal, in viata reala. Colegele de munca ies cu alti colegi la o cafea sau la o simpla plimbare in oras, insa cu mine prefera sa vorbeasca doar la munca sau pe net. Ma cauta ele pe net.

Cu barbatii e cam la fel. Sunt invitat la carciuma din coltul strazii sa stam la bere si panarama, sunt chemat sa repar auto, frigidere, motocoase, cuptoare si alte dracovenii, dar cand e vorba de o escapada la munte, la mare sau cine stie pe unde, ma trezesc ca sunt singur, iar tovarasii/cunoscutii mei parca au intrat cu totii in pamant.

Nu-i vorba, ca m-am plimbat si singur toata viata, dar parca n-are niciun farmec asa. Ma duc dimineata la munca, vin pe la 16 acasa si imi zic, " hai, fa ceva daca ai ce face, ca te-ai saturat sa repeti aceleasi chestii statice ani de zile!" Asadar de ce nu imi spune nimeni adevarul, cum ca oamenilor le este rusine sa se afiseze cu mine in societate?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Se numește ipocrizie și e foarte răspândită în zilele noastre. Sper să dai și de oameni onești și cinstiți, de oameni care să treacă peste înfățișarea ta și să vadă omul din spatele acesteia, nimeni nu merită așa ceva, oricât de hidos ar fi, până la urmă oameni suntem toți.

| Mariusflorescu explică (pentru mastadont):

Da, domnule, macar sa fie cinstiti cu mine si sa imi spuna ca sa stiu o treaba sa nu ma mai amagesc ca am si eu prieteni.

| Mosotti a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Pai in mod normal trebuie sa te prinzi tu, nu sa-ti zica ei, prin gesturi, comportament deja ti-au zis f clar! Ei si-au facut datoria sa nu te insulte.
Nu e clar? Daca te apreciaza ca om, si chiar te apreciaza, nu e clar ca fizicul e ala care te exclude?

Daca de ex cineva e neom cu tine sau cu mine, pot sa-i zic frumos ce face si de ce nu mai vreau sa am de a face, insa asta nu e insulta, pentru ca prin asta poate constientiza si sa se schimbe, deci pot sa-i fac un bine.
Il consider vinovat de ce face, si asa considera si altii uneori.

Dar la fizic toti stiu ca nu poti schimba asta si ca nu e vina ta ca esti asa, si deci asta e o insulta pentru multi.
Ptr mine n-ar fi, dar zic de altii.

| Mariusflorescu explică (pentru Mosotti):

Da, si pe asta cum o interpretezi, domnule Mosotti?
Tot asa, o colega amica uneori mai facea glume pe seama mea, dar fara sa aud eu.
Intr-o zi a afirmat ceva de genul, ca tanti contabila, la 50 de ani ai ei isi poate gasi un barbat mai decent decat mine, la cum arat eu. Intr-o zi am incercat sa vorbesc cu ea, daca tot avea astfel de pareri sincere. Dar mare mi-a fost mirarea sa o aud ca spune cu totul altceva. Imi zice, lasa ca vorbim dupa munca la telefon, sa vezi cum iti scot eu toate ineptiile astea din cap. Am vorbit cu ea la telefon 3 ore si vorbea pe un ton autoritar, nervos si ridicat. Era hotarata sa ma convinga de alte chestii, si anume; ca imi este mai bine singur, intrucat o relatie aduce multe neplaceri (cand am vb cu ea era singura, acum e cuplata), ca trebuie sa nu ma mai desconsider, ca trebuie sa nu imi pese de parerea celorlalti, ca si pe ea unii o vad urata, altii o vad frumoasa si tot asa. Ok, dar mie nu-mi pasa de ce zic altii si nici nu ma desconsider - insa fata insista in mod obsedant pe desconsideratul asta; eu ii ziceam ca sunt refuzat pentru cum arat, ea zicea sa nu ma mai desconsider. Parca ar fi vorbit japonezii cu alienii.

Iata si o descriere a mea;
Am 1:73 inaltime, 74 kg. Am nasul mare, ochii cam apropiati unul de altul, infundati in orbite, pleoapele lăsate, creând impresia ca dorm in timp ce merg pe stradă. Pleoapa la ochiul stang e mai lasata decat pleoapa ochiului drept. Am pe față cinci alunite si foarte multe gaurele lasate de acneea din adolescenta. Cand râd, pe toata fața mi se formeaza riduri si cute intrucat se strange pielea intr-un mod inestetic.

| Mosotti a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Pai ea a vrut sa te faca sa nu mai regreti ceva ce nu poti oricum avea, si de aia te-a luat ca o relatie nu e mare lucru, desi are dreptate, chiar nu e mare lucru! E la inceput frumos, dupa aia poate fi nasol.
Nu de aia e vorba aia ca, "casatoria e un butoi cu rahat cu un strat subtire de miere deasupra".
Si tine cont ca o vb din asta nu iese daca-s cazuri izolate, se generalizeaza, asa ca a zis corect, nu te-a mintit.

Iar ca nu-ti zice, am mai zis, nu vrea sa te simti insultat sa zica ca nu vrea sa se afiseze cu tine ca arati prea naspa.
Inaltimea e irelevanta si greutatea, figura conteaza prima.
Ca si aia grasi au amici si ies cu ei, chiar daca au amici la fel de grasi.

| Mariusflorescu explică (pentru Mosotti):

Aha, a folosit o strategie din psihologie. Cum fac psihologii. Dar vezi dumneata, e posibil sa convingi pe cineva ca e fiu de zeu, si sa te creada. Si din clipa aia respectiva persoana se simte fericita si deosebita. Adica i-ai indus o schizofrenie, hai sa-i zicem culturalq. Efectiv ai rupt-o de realitate. Cam asa a vrut si colega asta, sa ma faca mai prost si, deci mai fericit. Insa ea n-a apelat la strategia asta, la obtinerea unei satisfactii prin prostire culturala.

| Mosotti a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Pai ti-am zis, aia cu relatia a zis-o pe bune, nu te-a mintit.
Pai si aia e important, sa fi fericit, in rest nu conteaza. Mai bine schizo dar fericit, decat fara dar nefericit.

| Mariusflorescu explică (pentru Mosotti):

Bun, si ea de ce n-a stat necuplata daca e asa de bine sa stai singur/a?

| Mosotti a răspuns (pentru Mariusflorescu):

De cam fraiera sa zic s-a cuplat! S-a indrag la inceput, a zis ca e mare lucru, s-a cuplat, copil, chestii, obligatii, si dupa aia a vazut ce e. Unii stau asa si din obisnuinta chiar daca nu le convine.

Eu am mai zis, e f frumos la inceput, aia e f benefic pentru toata lumea, insa dupa aia la majoritatea e valabila vorba aia cu butoiul! Si aia e de generatii.

| Mariusflorescu explică (pentru Mosotti):

Atunci sa stam singuri, zic! :lol:

| Mosotti a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Sincer? Uneori e mai bine singuri decat intr-o rel care nu prea merge, si mai mult obligatii sa am.
Deci depinde de cu ce compari singuratatea, ca e relativ!
Compari cu o rel okey sau cu una nasoala adica butoiu ala..de rahat...care e cam generalizat de generatii.

Ca daca eu am chef sa ma uit la TV singur in camera mea si sa mai dorm, si aia se supara, pai...ma duc dracu`..., sau multe din astea.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gandirea ta face ca ei sa te respinga. Gandeste-te invers si focuseazate, apar rezultate bune, aia care nu au familie sau noroc intr-o relatie stabila au altele pe cap bani - investitii in masina performanta - blestemati unii laughing sau le convine sa ramana asa fara sperante

| Mariusflorescu explică (pentru mgtow):

Pricep ce spui dumneata, insa asa zisa gandire nu-mi afecteaza comportamentul. Pai daca ies la o carciuma, pai carciuma sa fie, nu loc de facut filozofie existentiala. :lol:

| Mosotti a răspuns:

Pai nu zice ca sa nu insulte, de aia nu iti zice ca nu arati deloc okey, le e rusine sa se afiseze cu tine din pacate.
Te apreciaza asa dar in limita unde vor ei sa aiba contact cu tine.
Deci sunt niste prosti.

Ca daca erau inteligenti, nu conta, ieseau cu tine la un suc, ca doar nu era vb de o relatie ci doar de amicitie, daca tot iti apreciaza calitatile morale.

| Mariusflorescu explică (pentru Mosotti):

Hai ca de la femei nu am pretentii mari, sa-mi suporte ele hidosenia mea, dar tovarasii?

Si uite ce face o colega; mi-a zis cineva, cică, "ba, amica aia a ta, de vorbeste cu tine toata ziua la munca, a zis ca s-ar speria de tine daca te-ar vedea noaptea, si radea cu gura pana la urechi". Apoi i-am zis eu pe net ca sunt sperietoare de grauri si cica, "Aaa, daca mai debitezi asemenea prostii, nu mai vorbesc cu tine. Arati perfect normal, termina cu astea!" Deci cum explici asa ceva, domnule Mosotti?

| Mosotti a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Pai si tovarasii la fel, tot nasol te vad probabil, si nici ei nu vor sa se afiseze cu tine.

Pai si ce sa zica amica? Nu iti zice sa nu te insulte, de aia nu zice ce crede, e f clar.

| Emma30555 a răspuns:

Poate și felul tău de a fi e diferit de restul. Dacă ai complexe de inferioritate se vede și în atitudine. Încearcă sa mai schimbi ceva și în felul tău de a fi, sunt destule persoane neatractive care au prieteni sau parteneri de viata nu mai gândi chiar asa.

| gemeni6226 a răspuns:

Ca sa iti pot raspunde sincer la intrebarea ta de mai sus ar trebui sa am o convorbire de jumate de ora cu tine si atunci as putea sa-ti spun motivul. Pina atunci nu ma pot pronunta.

| Mariusflorescu explică (pentru gemeni6226):

Da, sigur, putem discuta.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Scrie-mi un mesaj in privat si eu iti raspund discutam acolo.Nu o fac pentru puncte si nici pentru funda.

| Mariusflorescu explică (pentru gemeni6226):

Ok

| Mariusflorescu explică:

Cliseele astea gen esti frumos in felul tau, esti unic, cred ca reprezinta nesinceritatea deghizata in politete.